Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Wellbeing – sztuka dbania o swoje samopoczucie za pomocą domowych rytuałów pielęgnacyjnych
misja-wiosna x

Wellbeing – sztuka dbania o swoje samopoczucie za pomocą domowych rytuałów pielęgnacyjnych

Podobno „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. To jednak tylko część prawdy. Niezwykle istotny jest również stan emocjonalny i psychiczne nastawienie, które w równym stopniu oddziałują na nasze zdrowie. Człowiek jest bowiem systemem naczyń połączonych. Wszystko wpływa na siebie w równym stopniu. Ciało na umysł i odwrotnie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, by sprawdzić w jaki sposób zadbać o swój dobrostan (wellbeing) – osiągnąć równowagę w zakresie zdrowia i dobrej kondycji psychicznej, wykonując proste, codzienne rytuały pielęgnacyjne w domowym zaciszu.

Co to jest wellbeing?

Wellbeing to pojęcie, które pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego dobrostan. Chodzi o subiektywne odczuwanie przez jednostkę zadowolenia z każdego aspektu własnego życia (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego). To stan, w którym człowiek, mając zaspokojone potrzeby na każdym poziomie, czuje się komfortowo, realizuje swój potencjał, odczuwa zadowolenie z życia i dostrzega w nim głęboki sens.

Jak osiągnąć wellbeing prostymi metodami?

Jest wiele sposobów, by zadbać o własny dobrostan. Przede wszystkim należy z uwagą i troską pielęgnować swoje ciało, które jest odbiciem naszego stanu psychicznego. Gdy cierpi umysł, zaczynają się też problemy ze zdrowiem. I odwrotnie! Na człowieka trzeba patrzeć holistycznie. Wszystko jest ze sobą powiązane i wzajemnie się przenika. Dlatego warto działać dwutorowo – dbać o zdrowie fizyczne, ale również o sferę psychiczną. Jak tego dokonać w zaciszu własnego domu? Już podpowiadamy!

Zatroszcz się o swoje ciało!

Ludzkie ciało pamięta każdą traumę, chorobę, uraz, a nawet silną emocję. Odreagowuje wszystkie trudne wydarzenia, co objawia się w przyszłości bólem, ogólnie złym samopoczuciem czy spięciem mięśni. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o swoje ciało, przyglądając się mu z troską i sprawdzając, czego potrzebuje.

Pozbądź się bólu!

W pierwszej kolejności, rozpraw się z bólem fizycznym i zmęczeniem mięśni, jeśli je odczuwasz. Każdy, kto zmagał się z nimi kiedykolwiek, wie, że odbierają radość z życia. Oczywiście nie będziemy poruszać tu kwestii poważnych chorób, lecz przykrych objawów, z którymi każdy współczesny człowiek ma do czynienia – np. ból głowy spowodowany złą jakością powietrza, spięte mięśnie ze względu na wzmożony wysiłek fizyczny lub długotrwały stres, a także obolałe plecy, które wystawiają rachunek za długie godziny ślęczenia przed komputerem.

Masaż

Świetnym sposobem na uwolnienie się od bólu jest masaż. Uciskając czy pocierając ciało w odpowiedni sposób, poprawiamy krążenie krwi, a także rozluźniamy mięśnie, co w konsekwencji uśmierza ból. Masaż możemy również wykonywać przy pomocy specjalnych akcesoriów np. szczotki do ciała, czy baniek chińskich. Przy masażu twarzy możemy wykorzystać roller lub kamień Gua Sha. Zabieg możemy wzmocnić używając odpowiednich olejków do masażu, które nie tylko mogą wykazywać konkretne właściwości zdrowotne, np. rozgrzewające, przeciwbólowe, a także pielęgnacyjne np. ujędrniające. Do kosmetyku możemy również dodać odrobinę olejku eterycznego o ulubionym zapachu, który ukoi również nasze zmysły i zatroskaną głowę.

Ciepła kąpiel

Nie ma nic lepszego na obolałe mięśnie czy ból kręgosłupa jak ciepła kąpiel! Wysoka temperatura wody wpływa rozluźniająco na mięśnie, których napięcie często manifestuje się w postaci bólu. Również w tym przypadku możesz użyć ulubionego kosmetyku! Polecamy kule do kąpieli lub sól z płatkami kwiatów i odrobinę olejku eterycznego. W dodatku, ciepła kąpiel dba nie tylko o aspekt fizyczny, ale również o sferę psychiczną – uspokaja, koi nerwy i pozwala się odprężyć i zrelaksować.

Naturalny środek przeciwbólowy

Jeśli kąpiel czy masaż nie są wystarczające, by całkowicie uporać się z napięciem, warto uderzyć w problem od środka, przy pomocy naturalnych środków wykazujących działanie relaksujące i rozluźniające. W tej kategorii świetnie sprawdza się olejek CBD, pozyskiwany z konopi (produkt całkowicie legalny), który od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród osób dbających o swoje zdrowie. Olejek z konopi łagodzi m.in. bóle: migrenowe, głowy, pleców czy stawów.

Sztuka relaksu

Kolejnym aspektem, który jest nieodzowny, by osiągnąć ogólny dobrostan, to umiejętność pokonywania stresu, radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz uspokajania umysłu i osiągania stanu głębokiego relaksu. Jednym z zabiegów o działaniu uspokajającym i kojącym nasze nerwy, które wykonamy z łatwością w domu, jest aromaterapia np. przy użyciu świec zapachowych czy naturalnych kadzideł, a także poprzez inhalację olejkami eterycznymi czy ziołami.

Do rytuałów wyciszających warto dołączyć rozgrzewający napój, który nie tylko ukoi zmysły, ale pozwoli na jeszcze głębsze wyciszenie i relaks. Ziołowa mieszanka z adaptogenami Bless No Stress ma za zadanie uspokoić, zrelaksować, odprężyć i pozwolić poukładać myśli bez zbędnych emocji. Są chwile, kiedy z każdej strony jesteśmy zasypywani negatywnymi wiadomościami – stale zmieniająca się codzienność bywa trudna, a zmian jest po prostu za dużo. Mimo że nie wszystkie są złe, to czasami ciężko pogodzić się z nową rzeczywistością – warto wtedy sięgnąć po ciepły napój, który pozwoli Ci oderwać myśli i na trzeźwo podejść do każdego tematu.

Musimy również zdać sobie sprawę, że długie i częste korzystanie ze smartfonów, a zwłaszcza z mediów społecznościowych nie wpływa pozytywnie na stan naszej psychiki oraz nie jest prawidłową formą odpoczynku. Ciągle napływające, liczne informacje oraz bodźce atakujące nasze zmysły z każdej strony sprawiają, że odczuwamy zmęczenie, frustrację, a także stres. Dlatego tak ważne jest, by wprowadzić w nasze życie zasady digital wellbeing, które pozwalają zachować równowagę między życiem „online” i „offline” oraz mądrze i świadomie korzystać z nowych technologii. Wystarczy np. wyłączyć powiadomienia w telefonie i narzucić sobie, a następnie przestrzegać, limitów czasowych na przeglądanie stron internetowych, w tym mediów społecznościowych, by w znaczący sposób poprawić własne samopoczucie.

Sposobów na wellbeing jest mnóstwo! Wystarczy instynktownie podarować sobie to, czego w danym momencie najbardziej potrzebujemy. Czasami wystarczy masaż, ciepła kąpiel, nałożenie maseczki na twarz, czy spokojne chwile spędzone sam na sam przy blasku świec o ulubionym zapachu, by poprawić sobie humor, ukoić zmęczone ciało, odzyskać równowagę i dalej cieszyć się życiem! Produktów, które pomogą osiągnąć Ci ten stan szukaj w dobrych drogeriach, takich jaki MintiShop.

Oceń