Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Metody oczyszczania jamy ustnej
photo--bcac

Metody oczyszczania jamy ustnej

Gdy maluch rozwija się, zaczyna nabywać nowych umiejętności, a jego ciało zaczyna się zmieniać. Jedną z ważniejszych zmian jest pojawienie się pierwszych zębów mlecznych, czyli znane wszystkim ząbkowanie. Wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania – oczyszczanie jamy ustnej najpierw przez rodzica, co w późniejszym czasie zmieni się w nawyk dziecka. Kiedy zatem rodzic powinien zainteresować się dobrymi metodami higieny jamy ustnej w czasie, gdy dziecko samo nie potrafi jeszcze tego zrobić? Jakie sposoby są dostępne? Dlaczego jest to takie ważne?

Ząbkowanie – co, gdzie, kiedy?

To, co popularnie nazywamy ząbkowaniem, jest tak naprawdę jednym z jego etapów, który w medycynie określa się terminem „erupcja zęba mlecznego”. Ząbkowanie zaczyna się w momencie, gdy zawiązki zęba zaczynają dojrzewać (jest to etap tzw. wewnątrzkostny) i migrują w stronę powierzchni dziąsła (etap penetracji błony śluzowej). Ogólnie przyjęto, że wyrzynanie zębów mlecznych następuje między 6. a 31. miesiącem życia dziecka, jednak panują od tego odstępstwa. Zdarzają się przypadki pojawienia się zębów mlecznych już w 4. miesiącu lub nawet (bardzo rzadko) sytuacje, gdy dziecko rodzi się już wyrżniętym zębem mlecznym. Zjawisko to określane jest jako ząbkowanie wczesne. Może się zdarzyć również druga skrajność, kiedy to pierwszy ząb mleczny pojawia się dopiero około 12. miesiąca. Wtedy mowa o ząbkowaniu późnym. Zatem wraz z pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych na powierzchni dziąsła warto zastanowić się nad tym, by skutecznie oczyszczać wnętrze buzi naszego malucha z pozostałości pokarmu w celu utrzymania należytej higieny, ale nie tylko.

Dlaczego oczyszczanie jamy ustnej jest ważne?

Oczyszczanie jamy ustnej u dzieci mających już pierwsze mleczaki jest bardzo ważne z kilku powodów. Po pierwsze, takie oczyszczanie jest zaliczane do grona metod pomagających w zmniejszeniu uczucia dyskomfortu i bólu u malucha w tym czasie. Można to połączyć z delikatnym masażem w miejscu, w którym ma się pojawić kolejny nowy ząb. Podczas ząbkowania dziecko może być bardzo drażliwe i nie chcieć współpracować z rodzicem jak do tej pory, zatem każda okazja do zrobienia „więcej niż jednej rzeczy naraz” jest ważna. Po drugie, regularne oczyszczanie jamy ustnej zmniejsza ryzyko próchnicy na pojawiających się już zębach. Ponadto raz zaszczepiony nawyk „czyszczenia zębów” łatwiej będzie przekuć na pożyteczną rutynę na później. 

Jakie metody stosować?

Gdy zęby mleczne zaczną się pojawiać, można połączyć oczyszczanie jamy ustnej z delikatnym masażem dziąsła. Resztki należy wybrać umytym palcem z nałożonym do tego specjalnym materiałowym naparstkiem.

W przypadku bólu i dyskomfortu związanego z zabkowaniem można zastosować preparat, który zmniejsza ból i zaczerwienienie tkanek np. specjalny żel na ząbkowanie Anaftin Baby. Jest on zamknięty w tubce z miękką szczoteczką, która umożliwia precyzyjne nałożenie żelu oraz delikatny masaż.

Gdy dziecko stanie się większe, można wprowadzać powoli pastę o odpowiedniej zawartości fluoru, adekwatną do wieku (między 6. a 36. miesiącem życia najlepsza będzie pasta o zawartości fluoru 1000 ppm, nakładana w bardzo niewielkiej ilości na szczoteczkę). Na początku warto postawić na silikonową lub gumową szczoteczkę i wyrabiać w dziecku nawyk szczotkowania zębów. Wraz z kolejnymi latami przyjdzie czas na jego pierwszą szczoteczkę typu junior, która już o wiele bardziej przypomina swoim kształtem tradycyjne szczoteczki do zębów.

Oceń