Ciąża, choć stanowi piękny czas oczekiwania na narodziny dziecka, ma też swoje ciemne strony: może wywoływać wiele uciążliwych dolegliwości. Na szczęście większość z nich mija samoistnie – dowiedz się kiedy.
Mdłości, zawroty głowy i zgaga to tylko kilka typowych dla ciąży dolegliwości, związanych ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Dobra wiadomość jest taka, że większość objawów nie powinna utrzymywać się przez 9 miesięcy, a ta gorsza – że, jak pokazuje kalendarz ciąży, po ustąpieniu jednych, mogą pojawić się inne.
Mdłości
Na mdłości uskarża się nawet 50% kobiet spodziewających się dziecka. Są to dolegliwości charakterystyczne przede wszystkim dla I trymestru i jednocześnie te najbardziej uciążliwe. Powoduje je wzrost poziomu gonadotropiny kosmówkowej – hormonu, który organizm wydziela w dużych ilościach podczas pierwszych tygodni ciąży.
Jeżeli męczą Cię mdłości, możesz sobie pomóc. Aby złagodzić tą nieprzyjemną przypadłość, warto:
- nie dopuszczać do uczucia głodu i silnego ssania w żołądku;
- każdy dzień rozpoczynać od zjedzenia kawałka banana;
- sięgać po świeży imbir – możesz go stosować jako dodatek do herbaty lub wody;
- jeść migdały – profilaktycznie co 2-3 godziny lub gdy tylko poczujesz, że jest Ci niedobrze.
Zgodnie z kalendarzem ciąży mdłości mijają najczęściej ok 12. tygodnia. Warto jednak mieć świadomość, że u niektórych kobiet w ogóle nie występują, zaś inne zmagają się z nimi przez cały okres oczekiwania na dziecko.
Zgaga
Zgaga to kolejna przypadłość towarzyszący wielu przyszłym mamom. Przyczyną jest podwyższony poziom progesteronu – hormonu osłabiającego zastawkę przy wejściu do żołądka. Do odbijania się kwaśną treścią dochodzi również z powodu powiększania się macicy, która zaczyna uciskać żołądek.
Jeśli dotyczy Cię problem zgagi, wypróbuj sprawdzone sposoby łagodzące tę dolegliwość:
- jedz mniejsze porcje, ale częściej.
- wyeliminuj lub spożywaj w ograniczonych ilościach pokarmy, które mogą nasilać zgagę m.in. czekoladę i pikantne potrawy.
- unikaj napojów gazowanych.
- bezpośrednio po posiłku nie zginaj się w pasie przy pochylaniu.
- odpoczywaj po jedzeniu – najlepiej z głową podniesioną na wysokość ok. 20 cm.
W związku z tym, że przyczyny zgagi bywają różne, bardzo często przypadłość ta „ciągnie się” przez całą ciążę. Chociaż może zniknąć np. po I trymestrze, ponownie pojawi się w późniejszych okresach – gdy macica zacznie napierać na żołądek.
Zawroty głowy
Zawroty głowy to kolejna nieprzyjemna przypadłość, której doświadczają kobiety oczekujące dziecka. Są częstym zjawiskiem w I trymestrze ciąży, co wynika ze spadku ciśnienia tętniczego, ale nierzadko pojawiają się też w późniejszych tygodniach – z uwagi na rosnącą macicę, która może uciskać naczynia krwionośne.
Jak pokazuje kalendarz ciąży, zawroty głowy powinny minąć po 12. tygodniu. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że wystąpią w II lub III trymestrze, dlatego warto pamiętać o unikaniu gwałtownych zmian pozycji.
Kobiety w ciąży narażone są na wiele dolegliwości. Większość z nich jest typowa dla tego okresu i nie stanowi zagrożenia, ale w razie niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.