Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Co trzeba wiedzieć o aparacie ortodontycznym przed jego założeniem?

Co trzeba wiedzieć o aparacie ortodontycznym przed jego założeniem?

Szeroki uśmiech z równym łukiem śnieżnobiałych zębów to marzenie wielu z nas. Jest to jednak cel możliwy do osiągnięcia, gdyż proste i lśniące zęby mogą mieć nawet ci, którzy nie dostali ich od matki natury w prezencie. Wystarczy zastosować leczenie ortodontyczne, dzięki któremu można raz na zawsze pozbyć się uporczywych wad zgryzu. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Jak przygotować się do założenia aparatu na zęby? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Jak się przygotować?

Pierwszym miejscem, jakie przyjdzie nam odwiedzić na drodze do pięknego uśmiechu, będzie klinika stomatologiczna. To w niej stomatolog oceni stan naszych zębów i jeśli dostrzeże taką potrzebę, wdroży leczenie. Klinika dentystyczna to także miejsce, w którym dowiemy się, czy żadne z zębów nie stanowią przeszkody do założenia aparatu ortodontycznego. Może się okazać, że któreś z nich trzeba będzie usunąć. Najczęściej problem stanowią ósemki. Dopiero po wyleczeniu chorych zębów i pozbyciu się tych problematycznych, dentysta da nam zielone światło na odwiedzenie ortodonty i rozpoczęcie długotrwałego procesu prostowania zębów.

Aparat ortodontyczny – rodzaje i ceny

Aparaty ortodontyczne można podzielić na dwa rodzaje: stałe i ruchome. Najczęściej ten najbardziej odpowiedni dobiera ortodonta, mając na uwadze rodzaj wady zgryzu i wiek pacjenta. Właściwie dobrana metoda pozwala uzyskać estetyczny wygląd zębów, zniwelować ewentualne wady wymowy i poprawić nasz wygląd oraz samopoczucie. Ruchomy aparat ortodontyczny zazwyczaj stosuje się we wczesnym okresie dojrzewania i daje on pacjentowi szansę uniknąć w przyszłości leczenia aparatem stałym. Aparat stały natomiast stosuje u dorosłych, którzy posiadają zęby stałe i  mają zakończony rozwój żucia. Pozwala on na leczenie poważnych wad zgryzu.

Zainteresowani prostowaniem zębów często zastanawiają się, czy implanty są przeszkodą do założenia aparatu na zęby. Najczęściej nie, jeśli jednak posiadamy implanty zębowe lub mamy w planach ich założenie warto skonsultować ten fakt z lekarzem stomatologiem. Zarówno implantologia jak i ortodoncja mają nam pomóc uzyskać hollywoodzki uśmiech, a nie stanowić przeszkodę do spełnienia marzenia.

Oceń