Podczas upałów czy spotkań z przyjaciółmi często mamy ochotę na coś zimnego do picia. Wówczas bardzo przydaje się lodówka z kostkarką do lodu. Znacznie usprawnia ona przygotowywanie drinków i innych orzeźwiających napojów. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego urządzenia i czy lodówka z kostkarką jest dla Ciebie? Sprawdź.
Jak działa kostkarka w lodówce?
W przypadku robienia kostek lodu z foremek, sprawa jest prosta: zalewamy pojemnik i wstawiamy go do zamrażarki na kilka godzin. Jak zrobić kostki lodu, korzystając z kostkarki w lodówce? Sposoby różnią się w zależności od rodzaju kostkarki.
Wyróżniamy podstawowe dwa rodzaje kostkarek: zainstalowane w lodówce i wolnostojące. Lodówka z kostkarką do zabudowy jest bardzo praktyczną opcją, która pozwala zaoszczędzić miejsce w niewielkiej kuchni. Nabywając jedno urządzenie, otrzymujemy tak naprawdę dwa w jednym. Wśród lodówek z kostkarką można wyróżnić dwa typy: kostkarki obsługiwane ręcznie (twistowe) oraz (znacznie częściej spotykane) automatyczne. Jak działa kostkarka do lodu tego typu? Ma ona więcej funkcji niż kostkarka ręczna. Oprócz standardowych kostek może ona wytworzyć również lód kruszony i wydawać schłodzoną wodę do picia.
Jak zrobić kostki do lodu w kostkarce ręcznej? Pojemniki na wodę trzeba wypełnić samodzielnie, a po zamrożeniu lód przełożyć do oddzielnego pojemnika.
Kostkarki wolnostojące (oddzielne urządzenia) sprawdzą się, gdy w kuchni zużywamy więcej lodu niż przeciętnie i mamy w niej miejsce na kolejne sprzęty. Jak działa kostkarka do lodu w tej wersji? Wystarczy napełnić ją wodą, podłączyć do prądu i zaczekać. Chcąc szybszego efektu, warto wybrać urządzenie o dużej mocy. Kostkarki wolnostojące będą też dobrym rozwiązaniem, jeśli w najbliższym czasie nie planujesz wymiany lodówki na nową. Lodówki do zabudowy z kostkarką czy wolnostojące wiążą się ze znacznie większym wydatkiem niż osobne kostkarki wolnostojące.
Lodówka z kostkarką: czy trzeba podłączyć wodę?
Stojąc przed wyborem lodówki z kostkarką, do wyboru mamy modele wymagające podłączenia wody z sieci wodociągowej i wyposażone w pojemnik do napełniania (obsługiwane ręcznie). Podłączenie wody do lodówki będzie konieczne w przypadku lodówki z kostkarką automatyczną.
Świetnym przykładem takiego modelu jest lodówka amerykańska side-by-side Whirlpool WQ9I MO1L. Jest to lodówka dwudrzwiowa z kostkarką automatyczną. Jedno dotknięcie wystarczy, by otrzymać ponad 100 kostek lodu, a samą kostkarkę można wyciągnąć i podać bezpośrednio na stół – by każdy mógł skorzystać z lodu, kiedy tylko ma na to ochotę. Dodatkowo posiada ona węższy niż standardowy pojemnik na lód na drzwiczkach, dzięki czemu nie stracisz miejsca na inne produkty w lodówce.
Alternatywą do lodówek z kostkarką automatyczną jest lodówka z kostkarką bez podłączenia wody (za to z pojemnikiem do ręcznego napełniania). Nie będzie ona jednak tak wygodna w obsłudze jak lodówka z kostkarką automatyczną.
Jaka woda do kostkarki?
Lód używany do drinków, smoothies i innych napojów z lodem powinien nie tylko je chłodzić, ale również dobrze wyglądać i smakować. Nie bez znaczenia dla wyglądu i smaku napojów jest jakość stosowanej wody. Jaka woda do kostkarki będzie najlepsza?
Czystość, smak i przezroczystość lodu zależy od składu mineralnego i chemicznego wody oraz stanu instalacji wodnej, w tym jej wieku, stopnia zużycia i użytych materiałów. Z lodówki do zabudowy z kostkarką automatyczną czy też wolnostojącej najbardziej będą więc zadowolone osoby, które w swoim gospodarstwie domowym mają wysokiej jakości kranówkę: oczyszczoną z nadmiaru kamienia i wapnia. Jeśli kranówka jest twarda, lepiej rozważyć lodówkę z kostkarką bez podłączenia wody (z pojemnikiem, do którego wlejemy odfiltrowaną, uzdatnioną wodę). Wówczas łatwiej o kontrolę nad jakością lodu.
Skąd wziąć kostki lodu?
Lód do napojów, drinków i deserów można pozyskać w prosty sposób z kilku różnych źródeł. Najszybciej i najprościej będzie wybrać się do sklepu. Zarówno w dużych hipermarketach, jak i osiedlowych supermarketach czy małych sklepach można kupić worki z lodem. Wiąże się to jednak ze sporymi, jak na zamrożoną wodę, kosztami (kilogram może kosztować nawet 5-7 złotych). Jest też ryzyko, że do domu doniesiemy rozmrożony worek z wodą zamiast lodu – zwłaszcza podczas upałów. Mało kto chodzi też do sklepu z torbą termiczną czy lodówką turystyczną.
Drugim, domowym sposobem jest przygotowanie kostek lodów ręcznie, w foremkach. Dla osób, które rzadko stosują lód i używają go tylko do drinków, to wygodna metoda. To też dobry sposób dla tych, którzy narzekają na jakość kranówki. Do foremek można rozlać wcześniej przefiltrowaną, uzdatnioną wodę. Można też przygotować zapas w kilku foremkach i trzymać je w zamrażarce. Na zamrożenie foremki trzeba jednak poczekać kilka godzin.
Jak szybko zrobić lód do drinków? Gdy goście już jadą i liczy się czas, drinki powitalne pomoże przygotować lodówka z kostkarką. Jeden przycisk wystarczy, by lodówka z kostkarką do lodu błyskawicznie wytworzyła 100 kostek – tyle na pewno wystarczy na niejedną imprezę! Nie trzeba nic zawczasu przygotowywać, zalewać foremek i kontrolować stopnia zamrożenia kostek w trakcie. Lodówka z kostkarką do lodu zrobi to za nas.
Czy warto kupić lodówkę z kostkarką?
Lodówka do zabudowy z kostkarką oraz wolnostojąca ma swoje niewątpliwe zalety, choć trzeba wziąć pod uwagę również wady takiego rozwiązania.
Powstrzymującą przed zakupem niedogodnością może być koszt takiego urządzenia, przewyższający koszt zwykłej lodówki. Wiąże się on z klasą energetyczną oraz większym poborem mocy. Im większe urządzenie, tym większe zużycie energii, co przekłada się na wysokość późniejszych rachunków za prąd. Jeśli jednak i tak rozważamy wymianę swojego urządzenia na bardziej funkcjonalne, warto się nad nią zastanowić.
Inną wadą lodówek do zabudowy z kostkarką (oraz wolnostojących) są ich wymiary. Niewielka przestrzeń w kuchni może być ważnym argumentem przeciw zakupowi. Dodatkowo kostkarki wewnątrz „kradną” miejsce na przechowywanie innych produktów. Whirlpool posiada modele z kostkarkami wmontowanymi w drzwiczki w wersji slim, dzięki czemu pozostaje więcej miejsca na drobiazgi wewnątrz. Przy niewielkim metrażu w kuchni lepiej też rozważyć lodówkę jednodrzwiową z kostkarką. Jeśli jednak w kuchni jest więcej miejsca, mamy sporą rodzinę i robimy duże zakupy raz w tygodniu czy przechowujemy mrożonki, warto pomyśleć nad lodówką dwudrzwiową z kostkarką.
Czy warto kupić lodówkę z kostkarką? Kto będzie z niej najbardziej zadowolony? Na pewno docenią ją osoby, które kochają gości, spore imprezy i często pełnią rolę domowego barmana. Przyda się ona również miłośnikom zimnych, orzeźwiających smoothies i koktajli – zarówno tych zdrowych i zielonych, jak i z procentami. Pojemne lodówki z kostkarką będą też praktycznym urządzeniem dla tych, którzy uwielbiają mrożoną kawę czy herbatę i dla dużych rodzin, zwłaszcza podczas upałów.
Lodówka z kostkarką do lodu może okazać się zbędna dla osób, które raczej rzadko urządzają imprezy (a częściej są gośćmi u kogoś), prowadzą niewielkie gospodarstwo domowe i często wyjeżdżają. Wcześniej przygotowane kostki lodu z foremki w takim przypadku wystarczą i pomogą ugasić pragnienie czy przygotować od czasu do czasu jeden orzeźwiający napój.
Lodówka to zwykle zakup na lata, dlatego, chcąc w pełni wykorzystać jej możliwości, a jednocześnie ich nie marnować, warto dopasować model do swojego stylu życia i potrzeb. Duże rodziny, “domy otwarte” i osoby, które lubią organizować domową spiżarnię będą potrzebować zupełnie innej lodówki niż single w wiecznych rozjazdach i bezdzietne pary. Im więcej członków rodziny, tym więcej różnorodnych potrzeb, z tego względu warto zainteresować się wielofunkcyjną i inteligentną lodówką, która w razie potrzeby zapewni również kostki lodu.