Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Laryngolog – czym się zajmuje i kiedy trzeba iść na wizytę?
franco-antonio-giovanella-PVDWaEhSIAg-unsplash

Laryngolog – czym się zajmuje i kiedy trzeba iść na wizytę?

Okres jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniom, efektem których jest nierzadko przewlekły ból uszu, zatkane zatoki, a także dokuczliwy ból gardła. W wielu przypadkach wystarczą domowe i sprawdzone metody leczenia, jednak czasami warto udać się do specjalisty. Zobacz, kiedy może pomóc Ci lekarz laryngolog.

Laryngolog – czym się zajmuje?

Laryngolog to lekarz specjalista, którego obszarami zainteresowań są: uszy, gardło, krtań, nos i zatoki. Przy użyciu środków farmakologicznych, ale też zabiegów chirurgicznych jest w stanie wyleczyć wiele chorób w wyżej wskazanym zakresie. Aby udać się na wizytę do laryngologa, niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Laryngolog – co robi?

Lekarz tej specjalizacji zajmuje się chorobami w obrębie głowy i szyi. Niestraszne mu są metody leczenia przypadłości takich jak:

  • ból ucha, zapalenie ucha środowego, zewnętrznego i wewnętrznego, zatkane ucho, szumy uszne,
  • zapalenie i ból gardła, chrypa, problemy z połykaniem,
  • problemy z oddychaniem, bezdech senny, chrapanie, zatkane zatoki,
  • przewlekły katar, krwawienie z nosa,
  • uporczywe bóle głowy,
  • nowotwory szyi i głowy.

Laryngolog – od czego jeszcze jest?

Poza tym lekarz tej specjalizacji zajmuje się usuwaniem ciał obcych, które utknęły wewnątrz kanałów słuchowych lub w nosie. W pierwszym z przypadków może dotyczyć to również sytuacji zatkania ucha nadmiernie wydzielającą się woskowiną. Czym laryngolog płucze uszy, żeby pozbyć się problemu? Do usuwania czopa woskowinowego lekarz stosuje irygację środkami rozpuszczającymi woskowinę.

Czym rozpoczyna się wizyta u lekarza laryngologa?

Na wstępie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, w którym dowiaduje się o najważniejszych objawach i problemach zdrowotnych. Następnie przystępuje do diagnostyki. Jeśli zastanawiasz się, co robi laryngolog na wizycie, powinieneś zapoznać się z najistotniejszymi metodami badań stosowanymi w tej specjalizacji. Do najczęściej spotykanych zalicza się wykorzystanie otoskopu – specjalnego wziernika dousznego, za pomocą którego sprawdza się stan małżowin usznych, przewodów słuchowych i błony bębenkowej. Lekarz może w ten sposób szybko zdiagnozować wszelkie zmiany w ich obrębie, na przykład zapalenie ucha środkowego. W sytuacji, gdy pacjent zgłasza się z objawami w okolicy gardła i szyi, lekarz wykonuje palpacyjne badanie, które ma na celu zbadanie stanu węzłów chłonnych i ślinianek. Przy użyciu wziernika możliwe jest badanie, pozwalające na sprawdzenie, czy przegroda nosowa, małżowiny nosowe i śluzówka jamy nosa nie wykazują podejrzanych zmian. Przy użyciu prostego przyrządu, jakim jest lusterko, lekarz laryngolog ocenia również kondycję krtani i nosogardła.

Wśród badań uzupełniających (w przypadku ujawnienia niepokojących zmian) stosuje się nierzadko RTG, USG, rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy. Zakres szczegółowych badań jest uzależniony od konkretnego obszaru ciała pacjenta, podejrzenia konkretnej jednostki chorobowej i innych czynników, wziętych pod uwagę przez lekarza.

Dlaczego warto udać się na wizytę do laryngologa?

Laryngolog Salve stanowi pomoc w przypadku dokuczliwych dolegliwości bólowych w obrębie nosa, uszu, gardła, krtani czy zatok. Nie powinno się lekceważyć sygnałów, jakie daje organizm. Nieleczone choroby laryngologiczne mogą doprowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych o permanentnym charakterze. Warto pamiętać, że nawet niepozorny ból ucha, nieleczony, może skutkować poważnym zapaleniem, a w niektórych przypadkach nawet ubytkiem w zakresie słyszenia, czyli niedosłuchem. W przypadku osób z przypadłością chrapania nieleczona i niezdiagnozowana dolegliwość może świadczyć o bezdechu sennym, który prowadzi do niedotlenienia mózgu.


Oceń