Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kalkulator porodu, czyli jak szybko obliczyć datę porodu

Kalkulator porodu, czyli jak szybko obliczyć datę porodu

Ciąża to czas pełen radości i oczekiwania, nic dziwnego, że kobiety na wieść o tym, że spodziewają się dziecka, chcą wiedzieć, kiedy dokładnie nastąpi rozwiązanie. Przybliżony termin porodu można obliczyć szybko za pomocą internetowego kalkulatora porodu, ale tylko badanie lekarskie pozwala dokładniej ustalić tę datę.

Badanie USG przeprowadzone pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży daje aż 90% szans na poprawne określenie przybliżonej daty porodu. Przybliżoną, ponieważ w praktyce tylko 5% kobiet rodzi w terminie, który wyznaczył lekarz ginekolog. Wahania dotyczą dwóch tygodni, co oznacza, że rozwiązanie może nadejść tyle przed lub po ustalonym terminie. Nie zmienia to jednak faktu, że internetowe narzędzia, jakim są kalkulatory daty porodu, są bardzo popularne, ponieważ większość kobiet na informację o spodziewanej ciąży chce jak najszybciej ustalić możliwą datę porodu, szczególnie jeśli dopiero oczekują na pierwsze badanie u ginekologa. Obliczenie terminu porodu pozwala im zaspokoić ciekawość, a także przygotować się na narodziny dziecka i zaplanować najbliższy czas do rozwiązania.

Jak obliczana jest data porodu?

Jest kilka sposobów na obliczenie daty porodu przez przyszłą mamę. Pierwszą jest metoda zwana księżycową, która jest przeznaczona dla tych kobiet, które znają dokładną datę zapłodnienia. Wystarczy, że do tej daty dodadzą 267 dni, czyli 9 i pół miesiąca księżycowego. Metoda ta doskonale współgra z metodą kalendarzową, kiedy to dokładnie obserwowane jest ciało i cykl, znane są też dni owulacji.

Inny sposób na to, jak obliczyć datę porodu, to wykorzystanie daty ostatniego krwawienia, a konkretnie to pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Wtedy do tej daty dodaje się 7 dni, następnie 9 miesięcy. Metodę tę opracował niemiecki lekarz Franc Naegele, który założył, że ciąża trwa 280 dni, 40 tygodni (inaczej: 10 miesięcy księżycowych), jednak jest to założenie błędne, ponieważ ciąża liczy się od dnia zapłodnienia, a nie ostatniej miesiączki, dlatego współczesne kalkulatory porodu uwzględniają margines błędu, bo ostatecznie ciąża biologiczna trwa 267 dni.

Metoda Naegele jest na tyle popularna, że wciąż jest stosowana przez przyszłe mamy, uwzględniane są również w kalkulatorach daty porodu. Wpływ na to ma fakt, że obliczenia są bardzo proste, a wystarczy znać tylko jedną daną (datę ostatniej miesiączki), aby mniej więcej wyliczyć dzień przyjścia na świat dziecka. Jednak reguła Naegele pozwala określić datę porodu tylko w przypadku kobiet, które miesiączkują regularnie co 28 dni, ale i tutaj matematyka przychodzi z pomocą: jeśli cykle są nieregularne, należy do wyliczonej daty dodać różnicę wynikającą z długości cyklu 28-dniowego i cyklu dłuższego. Jeśli kobieta miesiączkuje w cyklu 30-dniowym, różnica ta wynosi 2. W przypadku cykli krótszych różnicę należy odjąć od wyniku z kalkulatora porodu.

Inną sytuacją jest, kiedy wystąpią pierwsze ruchy płodu. Szacuje się, że te występują najczęściej pod koniec 20. tygodnia ciąży przy pierwszej ciąży lub pod koniec 18. tygodnia ciąży kolejnej. W pierwszym przypadku wystarczy doliczyć 20 tygodni, a w drugim – 22 tygodnie. Jest to jednak metoda bardzo prosta i niestety zawodna, ponieważ każda kobieta inaczej odczuwa ruchy dziecka, niektóre mogą w ogóle ich nie odnotować lub poczuć znacznie wcześniej np. w 16. tygodniu ciąży (dotyczy to w szczególności wieloródek), a inne wziąć za ruchy dziecka problemy gastryczne. Dzisiaj ta metoda to tylko potwierdzenie wyliczonej daty przez kalkulator porodu i bardziej ciekawostka, ponieważ stosowana była jeszcze przed wynalezieniem USG.

Proste kalkulatory porodu

Kalkulatory daty porodu podają orientacyjny termin porodu. Najczęściej termin ten wyliczany jest na podstawie reguły Naegelego z uwzględnieniem dwutygodniowego marginesu, co jest zwyczajową normą lekarską. Takiego kalkulatora porodu nie można traktować jako rzetelnego źródła i mieć przy tym pewność, że na pewno ta data będzie datą rozwiązania. Narzędzie należy traktować jako poglądowe – precyzyjną datę porodu jest w stanie podać tylko lekarz podczas pierwszego badania USG.

W prostych kalkulatorach wystarczy podać pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Przykład takiego kalkulatora porodu znajdziesz tu: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kalkulator-daty-porodu

Skuteczność kalkulatora porodu

Problemy z określeniem daty porodu wynikają z tego, że tylko niewielki procent kobiet zna dokładną datę zapłodnienia, niektóre nawet nie potrafią określić pierwszej daty ostatniej miesiączki, nie wspominając, że okres przebywania płodu w łonie matki zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych mamy i przyszłego dziecka, zatem termin z zasady może ulec naturalnym wahaniom. Dlatego też w przypadku prawidłowego czasu trwania ciąży zaznacza się, że waha się on od 38 do 42 tygodni, czyli trwa około 280 dni (na plus bądź minus 20 dni).

Należy mieć na uwadze, że wyliczenia wykonane przez kalkulator porodu to czysta matematyka, wprawdzie jest zachowany margines błędu, zakładający, że biologiczna ciąża u ludzi trwa 267 dni, a czas trwania ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki to 281 dni, jednak to wciąż wyłącznie liczby, które nie biorą pod uwagę predyspozycji organizmu przyszłej mamy ani dokładnej daty zapłodnienia. Co ważne, sami lekarze korzystają z takich kalkulatorów daty porodu, jednak jest to dla nich tylko dodatkowe narzędzie, ponieważ priorytetem jest badanie USG. Po badaniu USG lekarz wypełnia rubrykę CRL w specjalnym programie, czyli podaje odległość od szczytu głowy do dolnej granicy pośladków dziecka, następnie program wylicza wiek ciąży i termin porodu.

Jest wiele sposobów na obliczenie daty porodu, wiele z narzędzi typu kalkulator porodu jest jednak tylko podglądowych. Tylko wizyta u lekarza i badanie USG daje aż 90% szansy na wytypowanie w miarę dokładnej daty rozwiązania. Przy tym warto być w stałym kontakcie z lekarzem, ponieważ poród może nastąpić szybciej lub później, a wszelkie sygnały lekarz jest w stanie wcześniej zaobserwować i zdiagnozować, aby zdrowie maluszka i przyszłej mamy nie zostało zagrożone.

Źródła:

  • http://www.mjakmama24.pl/kalkulatory/oblicz-termin-porodu/
  • https://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalkulator-terminu-porodu.html
  • https://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/15/1661-kalendarz-porodu–jak-obliczyc-termin-porodu-
  • http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/0,79533.html
Oceń