Together Magazyn » Aktualności » Kup bilet do kina na 13. Millennium Docs Against Gravity FF w Gdyni

Kup bilet do kina na 13. Millennium Docs Against Gravity FF w Gdyni

Ponad 40 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata w kilku sekcjach, spotkania z twórcami, debaty oraz edukacja dla dzieci i seniorów – to w skrócie program największego festiwalu kina dokumentalnego, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Trójmieście, w Gdyńskim Centrum Filmowym (18-25 maja). Właśnie rusza sprzedaż biletów na wszystkie dni Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia.

Trailer filmowy Millennium Docs Against Gravity FF

https://www.youtube.com/watch?v=sn2HCH3TEyA

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie. Realizowany jest równolegle w kilku miastach: w maju Gdynia dołącza do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy. Podczas gali finałowej przyznana zostanie Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych. Gdyńskie jury: aktorka Katarzyna Figura, muzyk Mikołaj Trzaska i filmoznawca Mirosław Przylipiak przyzna ją najlepszemu filmowi spośród nominowanych do konkursu głównego o nagrodę Millennium.

Gdyńskie premiery światowego dokumentu

Festiwal to przede wszystkim polskie premiery najważniejszych filmów dokumentalnych minionego roku, pokazywanych i nagradzanych na światowych festiwalach. W Gdyni widzowie zobaczą między innymi nowe filmy mistrzów gatunku: Wernera Herzoga, Siergieja Łoźnicy czy Nikolausa Geyrhaltera, ale także polskich reżyserów, m.in. Bartka Konopki i Jerzego Śladkowskiego. W programie są głośne filmy: „Sonita”, „Don Juan”, „Pod opieką wiecznego słońca” czy „Kraina oświeconych”. Ponadto dokumenty o festiwalu w Jarocinie, Björk, Samuelu Beckettcie, Orhanie Pamuku, Kutimanie. O współczesnej Rosji, Ukrainie, Afganistanie, ginących gatunkach zwierząt. O zjawiskach takich jak Facebook czy Internet, i wreszcie – o człowieku. Epopeja filmowa zatytułowana „Człowiek” (“Human”) właśnie, w reżyserii słynnego fotografa Yanna Arthusa-Bertranda, otworzy 18 maja gdyńską edycję festiwalu.

Debaty i akademia

Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia to również spotkania z reżyserami. Do Gdyni przyjadą Ross Lipman – reżyser „Nie filmu”, Jan Gassman – twórca filmu „Europa, która kocha” oraz Pieter-Jan De Pue – reżyser filmu „Kraina oświeconych”. Ponadto zaplanowano trzy debaty, na które wstęp jest wolny.

Pokazowi filmu pt. „Znaleźć dom” towarzyszyć będzie dyskusja poświęcona zagadnieniom integracji imigrantów i imigrantek poprzez działania podejmowane w Trójmieście, którą zorganizuje Muzeum Emigracji w Gdyni. Po filmie pt. „Ginący świat” z widzami spotkają się naukowcy i członkowie Błękitnego Patrolu WWF, którzy postarają się odpowiedzieć na pytania: czy ssakom i ptakom bałtyckim grozi wyginięcie i jak możemy im pomóc? A po filmie pt. „Widz zadziwiony” wraz z Pracownią Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG oraz Gdyńskim Centrum Filmowym mówić będziemy o tym, co tak naprawdę pociąga widzów w sali kinowej.

Dodatkowo działać będzie Akademia Dokumentalna – program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych. Zajęcia w ramach Akademii uzyskały status akademicki na uniwersytetach w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Podczas gdyńskiego festiwalu wykładowcy Akademii Dokumentalnej zaprezentują premierowy program dla nauczycieli, dzieci oraz seniorów.

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują 10-12 złotych. Można je już rezerwować i kupować w kasie Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim 2 w Gdyni, a także przez internet – na stronie www.gcf.org.pl. Przy jednorazowym zakupie 10 biletów w kasie kina cena pojedynczego biletu wyniesie 10 zł. Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie:

www.docsag.pl w zakładce “Gdynia”.

 

Oceń