Together Magazyn » Aktualności » Kultowy bohater w Gdańsku! Podbił już niemal cały świat

Kultowy bohater w Gdańsku! Podbił już niemal cały świat

To gratka, zwłaszcza dla młodzieży, ale powinna zaciekawić wszystkich, którzy interesują się popkulturą. W Muzeum Archeologicznym do 4 grudnia będzie można oglądać wystawę poświęconą podbijającemu świat Wiedźminowi.

 

„Wiedźmin” to gra kultowa i jedna z niewielu polskich produkcji multimedialnych, którym udało się podbić świat. Możną ją już uznać za jedną z wizytówek naszego kraju, o czym świadczy choćby fakt, że kilka lat temu egzemplarz tej gry wręczył Barakowi Obamie ówczesny premier Donald Tusk.

„Wiedźmin 3: Dziki Gon” jest trzecią częścią cyklu, dostępną na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One. Jej premiera odbyła się w maju, a koszt produkcji przekroczył 300 mln zł. To bez wątpienia najdroższa tego typu produkcja w historii Polski. Pracowało nad nią 240 osób. Po raz pierwszy zaprezentowano ją podczas konferencji Microsoftu, czyli firmy, która stworzyła system operacyjny Windows. Na najbliższe miesiące zaplanowano wydanie dodatków do gry. Szacuje się, że łączna jej sprzedaż będzie lepsza niż w poprzedniej edycji, którą zakupiło ponad 8 mln graczy na całym świecie.

 

Wystawa z jedynym prototypem

Nowa część gry o losach Wiedźmina jest promowana w różny sposób na całym świecie. Jednym z elementów tej promocji jest udostępnienie w wielu miastach ziemskiego globu 33 naturalnej wielkości rzeźb głównego bohatera. Jednym z tych miast jest Gdańsk, gdzie w Muzeum Archeologicznym nie tylko wystawiono figurę Wiedźmina, ale też poświęcono mu specjalną wystawę.

Moje pierwsze spotkanie z Wiedźminem odbyło się w czasach licealnych – wspomina pomysłodawczyni i kuratorka wystawy Anna Gwóźdź. – Zaczęłam od powieści, które wywarły na mnie ogromne wrażenie. Pamiętam, jakie emocje mi towarzyszyły, gdy kończyłam czytać książkę z zegarkiem leżącym obok, żeby sprawdzić, czy zdążę jeszcze do maleńkiej księgarni za rogiem po następny tom.

Zwiedzający wystawę będą mogli nie tylko obejrzeć z bliska legendarnego już Wiedźmina, ale też posłuchać audiobooków powstałych na bazie opowiadań jego twórcy – Andrzeja Sapkowskiego – oraz zobaczyć wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z sagą o tzw. cyklu wiedźmińskim.

Zgromadziliśmy pierwszy przedruk opowiadania, ilustracje i okładki książkowe, komiksy w przekrojowym zestawieniu: od Bogusława Polcha i Macieja Parowskiego po Paula Tobina i Joe Qerio, ale też komiksy, które nie zostały wydane, a które pokazują, jak Wiedźmin mógłby wyglądać. Są też kostiumy filmowe i scenariusz do filmu, który nigdy nie powstał. Będzie można przesłuchać audiobooki, a także zobaczyć pierwszy odcinek serialu i zagrać w trzecią część gry – mówi Anna Gwoźdź.

Najbardziej przyciąga wzrok oczywiście wspomniana wyżej rzeźba, która ukazuje Geralta z Rivii podczas walki z demonem Południcą. To prototyp, który posłużył do opracowania kolejnych 32 figur. Autorem projektu jest Tomasz Radziewicz, a swój duży wkład w wykonanie rzeźb mieli Artur Wochniak i gdańska artystka Iwona Górska.

Tym, którzy nie wiedzą jeszcze kim jest tytułowy Wiedźmin i jak szybko podbija świat (nie tylko komputerowych gier), wystawa będzie w stanie to wszystko unaocznić. To wiedza obowiązkowa, gdyż wymyślona przez Sapkowskiego postać staje się nową wizytówką polskiej popkultury.

Natomiast tym, którzy przygody Geralta poznali już wcześniej, pozwoli przypomnieć ich przebieg lub spojrzeć na nie z innej perspektywy.

Po latach wpadł mi w ręce audiobook. Wahałam się, czy wrócić do wiedźmińskiej historii. Miałam świetne wspomnienia i obawę, czy nadal będę odbierać je tak dobrze. Jak widać, niepotrzebnie – śmieje się kuratorka wystawy. – Zmieniło mi się postrzeganie, wiele kwestii przyjęłam inaczej niż jako nastolatka. Z czasem uznałam, że tak fantastyczny temat warto pokazać z wielu perspektyw, nawet jeśli nie da się go podsumować, bo dynamicznie się rozwija. W przyszłym roku minie trzydzieści lat od opublikowania przez Andrzeja Sapkowskiego pierwszego opowiadania pod tytułem „Wiedźmin”, a tuż po wystawie odbędzie się premiera dodatku do świetnej gry komputerowej.

 

Piorunująca kariera Wiedźmina

Wiedźmin jest jednym z najmłodszych dzieci polskiej fantastyki. Początkujący wówczas pisarz, Andrzej Sapkowski, w 1986 r. rozpoczął cykl opowiadań o Geralcie z Rivii. Pierwsze z nich zdobyło III miejsce w konkursie magazynu „Fantastyka”. Kolejne publikował w następnych latach, by później zebrać je w tomach. Łącznie wydano 4 zbiory opowiadań oraz 5-tomową tzw. sagę o wiedźminie. A dwa lata temu, w 2013 r., ukazał się „Sezon burz”.

Akcję pisarz osadził w mrocznym, pełnym magii świecie, który nawiązuje do kultur: słowiańskiej, celtyckiej i germańskiej. Wiedźmini zrzeszeni są w bractwie i zajmują się odpłatnym zabijaniem potworów zagrażających bezpieczeństwu ludzi. Przygody Geralta przepełnione są walkami, czarami, niebezpieczeństwami i przerażającymi stworami, ale nie brakuje w nich też i romansu.

Poza grami i licznymi komiksami, „Wiedźmina” przenoszono również na ekrany: zarówno mały, jak i duży. W 2001 r. film o Geralcie wszedł do kin, a w 2002 r. premierę miał serial. Ekranizację uznano jednak za mało udaną i wierni fani „Wiedźmina” nie ukrywają, że oczekują na film zrobiony z większym rozmachem, nawet na miarę tych o hollywoodzkich herosach. Jeśli bohater polskich powieści i polskich gier wciąż będzie w takim tempie zyskiwał fanów na całym świecie, całkiem możliwe, że znów trafi na wielki ekran.

 

fot. Jerzy Pinkas gdańsk.pl
fot. Jerzy Pinkas gdańsk.pl

Wystawa „Wiedźmin w kulturze popularnej”

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26

Wystawa potrwa od 4 października do 4 grudnia 2015 r.

Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz

w soboty i niedziele w godz. 11-19

Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł;
grupowy normalny 10 zł, grupowy ulgowy 8 zł

Oceń