Together Magazyn » Aktualności » Groomer – czym się zajmuje? Zalety usług groomerskich
pies-na-smyczy

Groomer – czym się zajmuje? Zalety usług groomerskich

Groomer powiązany jest z pielęgnacją czworonogów. Jakie usługi oferuje i czym się właściwie zajmuje? Czy moda na farbowanie sierści może zaszkodzić zdrowiu naszych zwierząt? Przeczytajcie.

Kim jest groomer?

Wyraz groomer pochodzi z języka angielskiego i oznacza „przygotowywać”, „pielęgnować”. Współcześnie groomer to nie tylko określenie oznaczające zwierzęcego fryzjera specjalizującego się w pielęgnacji psów oraz kotów. To również rozwijający się zawód wymagający wielu szkoleń, odpowiedniej techniki oraz chęci samodoskonalenia.

Zawód groomera wymaga posiadania odpowiednich umiejętności manualnych, które przydadzą się zwłaszcza przy strzyżeniu, ale także cierpliwości, dokładności, delikatności i empatii. Specjalista powinien zadbać o to, aby wizyta w salonie piękności nie była dla czworonoga czymś stresującym. Niejednokrotnie musi także ujarzmić przestraszone zwierzę.

Jakie usługi wykonuje groomer?

Zawód groomera nie opiera się wyłącznie na wykonywaniu strzyżeń psów i kotów. Kompleksowe usługi pielęgnacyjne obejmują:

  • strzyżenie z użyciem maszynki,
  • strzyżenie z użyciem nożyczek,
  • ozdobne strzyżenia,
  • furminowanie i trymowanie sierści,
  • farbowanie sierści,
  • kąpiele pielęgnacyjne,
  • kąpiele lecznicze,
  • czesanie sierści,
  • przycinanie oraz malowanie pazurów,
  • mycie zębów,
  • usuwanie insektów,
  • pielęgnację uszu oraz oczu.

Ze strzyżeń korzystają przedstawiciele wszystkich ras psów. Groomerzy wśród najczęściej pojawiających się klientów wymieniają rasy: shih-tzu, yorkshire terrier, maltańczyk, pudel oraz cocker-spaniel.

Zabieg trymowania polega na usuwaniu martwej sierści. Dotyczy przede wszystkim ras charakteryzujących się sierścią szorstkowłosą, takich jak: jamnik szorstkowłosy, jack russel terrier, sznaucer, foksterier szorstkowłosy.

Wyczesywanie powinno być podstawą pielęgnacji każdego czworonoga. Regularnych oraz dokładnych zabiegów wymagają przede wszystkim: buldog francuski, mops, jamnik krótkowłosy, owczarek niemiecki, bokser.

Jakie są zalety korzystania z usług groomerskich?

psia-lapa-pazury

Kąpiele, wyczesywanie, strzyżenia oraz inne zabiegi pielęgnacyjne są stresujące zarówno dla czworonogów, jak i dla właścicieli. Dlatego też warto zaufać specjaliście, który w odpowiedni sposób zadba o naszego pupila.

  • Groomer przede wszystkim dysponuje odpowiednim sprzętem. Profesjonalny salon groomerski wyposażony jest w stół z podnośnikiem, dzięki czemu fryzjer może wykonać usługę strzyżenia lub trymowania każdej rasy. Większość stołów wyposażona jest w specjalny wysięgnik ze smyczą, stanowiący dodatkowe zabezpieczenie dla czworonoga. W wyposażeniu salonu powinny znaleźć także taśmy lub łańcuszki groomerskie, które przeciąga się pod brzuchem psa, aby zwierzę nie siadało na stole podczas zabiegu strzyżenia.
  • Pracownik salonu fryzjerskiego dla zwierząt jest odpowiednio wykwalifikowany, dlatego też nie skrzywdzi naszego zwierzęcia. Domowe strzyżenia wykonywane przez samych właścicieli stanową niebezpieczeństwo dla czworonogów, zwłaszcza dla przedstawicieli większych ras, nad którymi trudno zapanować.
  • Zwierzęcy fryzjer wykona ozdobne strzyżenia. Może również zafarbować zwierzęcą sierść, pomalować pazury lub dokonać pielęgnacji okolic oczu i uszu.
  • Groomer odpowiednio dobierze kosmetyki, które nie podrażnią wrażliwej skóry naszego zwierzęcia.
  • Specjalista wykonuje usługi przycinania paznokci, czyszczenia zębów oraz usuwania insektów.
  • Groomer wie, w jaki sposób zminimalizować stres naszego pupila oraz charakteryzuje się pozytywnym podejściem do zwierząt.

Czy farbowanie sierści jest bezpieczne?

Jedną z usług oferowanych przez salony psiej urody jest farbowanie zwierzęcej sierści. Ten zabieg budzi kontrowersje zarówno wśród właścicieli czworonogów, jak i osób postronnych. Czy farbowanie zwierzęcia jest bezpieczne? Warto podkreślić, że farbowanie sierści z użyciem odpowiednich, specjalistycznych produktów z przeznaczeniem dla naszych pupili nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Farby, pianki i proszki koloryzujące nie posiadają w swoim składzie niebezpiecznych substancji oraz amoniaku.

Farby zwierzęce nie wpływają negatywnie na strukturę włosa, nie podrażniają skóry oraz są nietoksyczne. Większość produktów dodatkowo chroni sierść przed promieniami UV oraz ją odżywia.

Na rynku dostępne są również szampony intensyfikujące kolor, które nie zawierają w swoim składzie sztucznych barwników. Produkty mają za zadanie naturalnie wzmocnić pigment sierści. Nie podrażniają również zwierzęcej skóry.

Autor: Natalia Mrozek

5/5 – (1 głosów)