Together Magazyn » Rodzinne Zakupy » Kredyt na nowy samochód – czy to się opłaca?
.kredytnanowysamochod-czytosieoplaca

Kredyt na nowy samochód – czy to się opłaca?

Środki z kredytu samochodowego można przeznaczyć na zakup nowego auta – osobowego do codziennej jazdy albo dostawczego niezbędnego zwykle w pracy. Jak jednak wybrać odpowiednią ofertę? Podpowiadamy.

Kredyt na nowy samochód czy zakup za gotówkę?

Kredyt samochodowy to alternatywa dla zakupu wybranego auta za gotówkę. Warto rozważyć tę możliwość, gdyż koszty kredytów są korzystne i stosunkowo niskie, a formalności proste i czytelne. Nie ma znaczenia, czy będzie to kredyt samochodowy na nowy pojazd dla rodziny, czy na dostawczaka. Ma jednak znaczenie, gdzie weźmiesz kredyt na samochód, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Nowe auto na raty – kalkulator

Przymierzając się do wzięcia kredytu, warto sprawdzić opinie innych klientów, rankingi tych produktów oraz włączyć internetowy kalkulator. Kredyt samochodowy może być atrakcyjną propozycją, jeśli znajdziemy odpowiedni. Jak dobrze kupić nowy samochód na raty?

Kredyt samochodowy – kalkulacja i rankingi

Przede wszystkim pomocne są rankingi, bo pozwolą porównać dostępne oferty z różnych banków. Jeśli szukasz kredytu na auto dostawcze, nie decyduj się na pierwszą propozycję z brzegu. Podjęcie nieprzemyślanej decyzji może skutkować zbędnymi kosztami dodatkowymi. Poza tym niektóre banki oferują atrakcyjne benefity. Na co zatem zwrócić uwagę?

Koszty kredytu i RRSO. Wybierając kredyt na samochód, porównaj koszty. To jedna z kluczowych cech decydujących o atrakcyjności kredytu. Weź jednak pod uwagę, że oferty z niskim oprocentowaniem nie muszą być dużą okazją. Sprawdź też wskaźnik RRSO – zawiera oprocentowanie, prowizję i inne koszty wynikające z pożyczenia przez bank pieniędzy. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt.

Okres kredytowania. Ranking kredytów pozwoli znaleźć od razu najlepiej dopasowane oferty dla Ciebie. Jeśli chcesz szybko spłacić zobowiązanie i masz na to środki, ustaw krótki okres kredytowania. Jeśli jednak wysokość miesięcznej raty jest dla Ciebie kluczowa i powinna być jak najniższa, to wyselekcjonuj banki proponujące jak najdłuższy okres spłaty.

Wpłata własna. Kredyt na nowy samochód bez wkładu na początek to atrakcyjna propozycja dla wielu osób. Nie każdy bank wymaga angażowania gotówki jako pierwszej wpłaty. Jak kupić bez kapitału nowe auto na raty? Kalkulator i ranking ofert pozwoli znaleźć właściwą propozycję i obliczyć jej łączny koszt.

Rodzaj spłaty. Najczęściej raty spłaca się w formie stałej raty miesięcznej. Są jednak oferty lepiej dopasowane i elastyczne. Na przykład kredyt na samochód Santander Consumer Banku działa na innych zasadach. Można wybrać jedną z trzech opcji – tradycyjne raty miesięczne, raty balonowe (płatne np. raz na pół roku albo raz w roku) albo raty miesięczne z ostatnią ratą balonową. To ważne udogodnienie, a proces finansowania jest znacznie wygodniejszy.

Oceń