Koprodukcja teatru Das Letzte Kleinod i Teatru Gdynia Główna
UCIECZKA-FLUCHT
Teatr dokumentalny w podróży z Polski do Niemiec
Druga wojna światowa przyczyniła się do ucieczki milionów osób z ich stron rodzinnych. Teatr Gdynia Główna, oraz niemiecki teatr Das Letzte Kleinod podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły świadków tamtego czasu, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie. Z opowiedzianych przez nich historii, powstała dokumentalna sztuka teatralna, która w lipcu i sierpniu 2016 roku, będzie przedstawiana w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach kolejowych w Polsce i w Niemczech.
Młody rosyjski żołnierz powinien pilnować magazynu żywności w okolicach Berlina, gdzie toczą się walki. Ale zamiast tego, rozdaje konserwy dla głodnych uchodźców. Dziewczynka uciekła przed Niemcami ze zburzonego rosyjskiego miasta Wałdaj. Otrzymała w końcu mieszkanie kwaterunkowe w Kaliningradzie, gdzie na klatce schodowej zalegało ciało martwego konia, które samodzielnie musiała usunąć. Obecna mieszkanka Frankfurtu, jako dziecko w Prusach Wschodnich, była świadkiem wieszania pracowników dworu na poddaszu stodoły. Jej matka po tym wydarzeniu popełniła samobójstwo. To zaledwie trzy z wielu historii, które udało się zebrać artystom w czasie poszukiwań i podróży poprzez Rosję, Polskę i Niemcy.
Dzisiaj doświadczenia starszego pokolenia są wciąż wszechobecne. Świadkowie z Kaliningradu, Gdyni, Frankfurtu nad Odrą i Dolnej Saksonii opowiadali o swoich traumatycznych przeżyciach, które często wypowiadali poprzez łzy. Co nie powinno dziwić, skoro w większości przedstawiali oni swoje historie po raz pierwszy od czasów zakończenia wojny.
Ich opowieści będą przedstawiane w miejscu, które jak żadne inne zilustruje ich historie ucieczek i wysiedleń. Niemal wszyscy świadkowie opisali zachowane w pamięci przeżycia z długotrwałych transportów kolejowych. Dlatego też, dokumentalna sztuka teatralna będzie prezentowana w czterech wagonach towarowych typu G, które zostały specjalnie na potrzeby przedstawienia wypożyczone od słowackiego przedsiębiorstwa kolejowego. Spektakle będą prezentowane na dziesięciu dworcach i bocznicach kolejowych pomiędzy Pomorzem a Dolną Saksonią.
Przedstawienie „Ucieczka-Flucht“ będzie wystawiane w terminie 15 lipca – 26 sierpnia 2016 roku w Polsce (Gdynia, Piła, Poznań) oraz w Niemczech (Frankfurt nad Odrą, Berlin Spandau, Lüneburg, Bremerhaven, Hanower, Bederkesa, Gesteenseth).
Das Letzte Kleinod zyskał już międzynarodową markę teatru realizującego dokumentalne sztuki teatralne przedstawiane w unikatowych miejscach. Projekty teatralne są realizowane w „Ozeanblauen Zug” – dziewięciu wagonach kolejowych specjalnie zaadaptowanych do realizacji teatralnych projektów site-specific oraz ich mobilnego przemieszczania się.
W tym roku teatr otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę teatralną (Theaterpreis des Bundes) Ministra Kultury i Mediów w Niemczech.
Teatr Gdynia Główna to nowo powstałe miejsce rozwoju twórczego mieszczące się w podziemiach Dworca Głównego PKP w Gdyni. Jest to interdyscyplinarny przystanek artystyczny, łączący działania artystyczne związane z teatrem i sztukami wizualnymi. W ciągu nieco ponad dwóch lat funkcjonowania Teatru, wystawiono w nim 18 premier, a działania teatru w siedzibie i poza nią zaangażowały ponad 40 000 odbiorców. Teatr Gdynia Główna był nominowany do Sztormów Roku za rok 2014, a jego założycielki do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2014. W 2016 roku zostały nagrodzone Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni „Galionem Gdyńskim” w kategorii „animacja kultury”.
Projekt został dofinansowany ze środków: Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów, Landu Niedersachsen, Fundacji Niedersachsen, Programu „Szenenwechsel” (Robert-Bosch-Stiftung i Internationales Theaterinstitut), Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdyni, Miasta Poznania, Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.
Harmonogram realizacji i prezentacji dokumentalnej sztuki teatralnej „Ucieczka – Flucht”
Czas trwania projektu: 13 czerwca 2016 – 26 sierpnia 2016
13.06.2016 – 24.06.2016, Geestenseth, Niemcy
Próby teatralne (siedziba Teatru Das Letzte Kleinod)
27.06.2016 – 30.06.2016, Kaliningrad, Rosja
Wizyta studyjna zespołu artystycznego
1.07.2016 – 3.07.2016, Hel, Polska
Wizyta studyjna i próby do spektaklu
5.07.2016 – 14.07.2016, Gdynia, Polska
Próby do spektaklu w wagonach towarowych – bocznica niedaleko stacji Gdynia Orłowo, ul. Architektów 1a
15 lipca 2016 godz. 19:00 oraz 20:30
Polska premiera spektaklu w Gdyni
bocznica niedaleko stacji Gdynia Orłowo – ul. Architektów 1 a
16-18.07.2016 godz. 19:00 oraz 20:30
Spektakle w Gdyni – bocznica niedaleko stacji Gdynia Orłowo – ul. Architektów 1 a
22.07.2016 – 24.07.2016 godz. 19:00 oraz 20:30
Spektakle w Pile – tory przy ul. Pomorskiej
Rozmowy z publicznością z udziałem osób, które były zmuszone do wysiedleń i ucieczki w czasie II wojny światowej.
28.07.2016 – 29.07.2016 godz. 19:00 oraz 20:30
Spektakle w Poznaniu – bocznica przy stacji Poznań – Strzeszyn, ul. Biskupińska
03.08.2016, Frankfurt (Oder), Niemcy
Niemiecka premiera spektaklu
04.08.2016 – 5.08.2016,
Spektakle we Frankfurcie nad Odrą
6-7.08.2016
Spektakle w Berlinie
9-11.08.2016
Spektakle w Lüneburgu
13-15.08.2016
Spektakle w Hanowerze
18-22.08.2016
Spektakle w Bremerhaven
23-24.08.2016
Spektakle w Bederkesa
25-26.08.2016
Spektakle w Geestenseth
Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy
Osoby powyżej 75 roku życia – wstęp bezpłatny
Rezerwacja:
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
teatr@teatrgdyniaglowna.pl
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Szczegóły:
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/Ucieczkaflucht
Zespół:
Aktorzy
Wlada Vladislava urodziła się w Rosji i mieszka w Berlinie. Uczęszczała do szkoły klasycznych technik muzycznych i uzyskała dyplom Reduta Berlin – Aktorskiej Szkoły Teatralnej i Filmowej. Od 2012 roku jest członkiem „sceny rosyjskiej/Russkaja Szena” w Berlinie. Oprócz pracy teatralnej, gra w filmach i realizuje słuchowiska. Wlada śpiewa od dzieciństwa, a także gra na pianinie i gitarze.
Magdalena Roźniakowska pochodzi z Polski, ale od siedmiu lat mieszka w Niemczech. W tym roku ukończyła studia aktorskie w Akademii Teatralnej w Stuttgarcie. Zdobyła doświadczenie przy pracy w teatrze ‘non-fiction’, pracując nad 'Asyl Dialogen’ we współpracy ze Sceną Praw Człowieka w Berlinie. Osobiście szuka historii pisanych przez życie, a najbardziej ekscytujące z nich wykorzystuje w pracy nad projektami i różnymi metodami prezentacji.
Margarita Wiesner urodziła się w Kazachstanie, a do Niemiec przyjechała jako dziewięciolatka. Ukończyła studia aktorskie na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Stuttgarcie oraz ukończyła program stażowy w Leipziger Tanztheater. W 2011 roku była nominowana do tytułu najlepszej młodej aktorki przez miesięcznik „Theater heute”. Od dwóch lat jest freelancerem i szuka ciekawych i istotnych pod względem społeczno-politycznym projektów. Margarita ma nadzieję, że empatia, emocje, reakcje i procesy myślowe stale towarzyszą odbiorcom właśnie takich przedsięwzięć.
Katja Tannert jest mimem i aktorką teatru fizycznego. Uczęszczała do szkoły teatralnej „Die Etage” w Berlinie oraz Międzynarodowej Letniej Akademii Teatralnej w Moskwie. Uwielbia prace ‘site-specific’. Pracuje jako instruktor teatralny i uczestniczy w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich. Katja pracowała także jako reżyser w projektach ‘site-specific’ i bardzo interesuje się teatrem dokumentalnym.
Radosław Smużny, urodził się w Polsce i studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Współpracuje z różnymi teatrami, m.in.: z Teatrem Miniatura w Gdańsku, Teatrem Gdynia Główna w Gdyni, Teatrem Jaworski z Poznaniu, Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu. Jako twórca, jest mocno związany ze swoim rodzinnym miastem Toruniem, ale występował także w Pekinie, Belfaście, Dublinie, Kijowie, Lizbonie, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, Paryżu, Tokio. Grał również w wielu międzynarodowych produkcjach filmowych. Za wkład w propagowanie kultury filmowej i promowanie regionu poprzez film na otrzymał nagrodę HONOROWEGO FLISAKA na International Toruń Film Festival TOFIFEST.
Iwo Bochat, urodził się w Polsce, jest aktorem w Teatrze Planeta M. Współpracuje również z Teatrem Rondo w Słupsku, Teatrem Gdynia Główna w Gdyni i Teatrem Stacja Szamocin w Szamocinie. Od 2013 roku mieszka i pracuje w Słupsku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a obecnie pracuje jako aktor niezależny.
Muzycy
Szymon Jabłoński urodził się w Polsce, a od siódmego roku życia gra na akordeonie. Studiował na Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem. Szymon występował solo i z orkiestrą kameralną w wielu krajach Europy. Zdobył także liczne nagrody na konkursach międzynarodowych. Jako 69 Duo, z Marcinem Koziołem został uhonorowany Nagrodą Nobla Dla Młodych Artystów z Gdańska. Jako laureat tytułu „Most distinguished” na 24. IBLA Grand Prize Music Competition zespół 69 Duo otrzymał zaproszenie do odbycia trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w 2016 r., zwieńczonej występem w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Marcin Kozioł jest klasycznym gitarzystą z Polski. Studiował na Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Zdobywał pierwsze nagrody w konkursach muzycznych we Włoszech, Chorwacji, Słowenii, Bułgarii oraz jest laureatem prestiżowych stypendiów. Jako laureat tytułu „Most distinguished” na 24. IBLA Grand Prize Music Competition zespół 69 Duo otrzymał zaproszenie do odbycia trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w 2016 r., zwieńczonej występem w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Marcin koncertował również w Polsce, Niemczech, Bułgarii, Chorwacji, Serbii, Słowenii, na Węgrzech, we Włoszech, w Rosji i Wielkiej Brytanii. Obecnie jest doktorantem na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Reżyser
JensErwin Siemssen – urodzony w Niemczech reżyser teatralny, scenarzysta. Studiował teatr lalkowy w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuk Scenicznych w Stuttgarcie, którą ukończył z dyplomem lalkarza. Następnie ukończył Hogeschool voor de Kunsten w Amsterdamie. W roku 1991 założył grupę twórczą Das Letzte Kleinod, która specjalizuje się w przedstawieniach teatralnych typu „sitespecific”, m.in. wykorzystując naturalne otoczenie pól kukurydzy, chłodni, ładowni statków, wagonów kolejowych, kontenerów, portów, dworców kolejowych, a także konteksty społeczne wybranych miejsc, opierając scenariusze na świadectwach osób związanych z wybranym miejscem. Od 2000 roku realizuje projekty we współpracy międzynarodowej m.in. z Teatrem Stacja Szamocin (Polska), z Muzeum Valle Inclan (Hiszpania) , OerolFestival (Holandia), Vadehavscentret Ribe (Dania), Kommune HAFNARFJORDUR (Islandia), Pier 21 (Kanada), College of Arts Bagamoyo (Tanzania), National Center (Tonga), Teatrem Narodowym w Nuuk (Grenlandia), Teatrem Klub Mombasa (Kenia), PeerGrouP (Holandia), Detentioncamp Atlit (Izrael).
W latach 1998-2011 był scenarzystą do programu telewizyjnego dla dzieci „Löwenzahn” w stacji ZDF. Reżyser ponad 20 produkcji teatralnych. Wyróżniony wieloma nagrodami niemieckimi i międzynarodowymi.