Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jakie soczewki kontaktowe wybrać do czytania?

Jakie soczewki kontaktowe wybrać do czytania?

Dla wielu osób noszenie okularów bywa problematyczne i niewygodne. Pokutuje jednak opinia, że w przypadku czytania lub pracy przy komputerze zawsze najlepszym rozwiązaniem są okulary. Może być ona jednak przesadzona jeśli weźmiemy pod uwagę nowoczesne soczewki do czytania, które pozwolą na komfortowe delektowanie się lekturą, nawet przy astygmatyzmie czy presbiopii.

Czy soczewki kontaktowe można kupić bez recepty?


Zakup soczewek kontaktowych nie wymaga posiadania recepty. Zazwyczaj, jeśli znasz swoją wadę wzroku, to jesteś w stanie znaleźć soczewki kontaktowe u optyka, a nawet w aptekach czy sklepach drogeryjnych. Można je także bardzo wygodnie zamówić je przez Internet, by oszczędzić czas i pieniądze na zakupie takiego samego produktu. Warto jednak pamiętać, że przed zakupem pierwszych soczewek dobrze jest wybrać się na wizytę do okulisty lub optometrysty, by sprawdzić rozmiar, dopasowanie soczewki i móc je przymierzyć. Pomimo tego, że współczesne soczewki dostępne są w uniwersalnych rozmiarach to nie zawsze musi być tak, że każda soczewka będzie tobie pasować. Warto więc sprawdzić dopasowanie, by zachować pełen komfort użytkowania soczewek kontaktowych.

Jak wybrać soczewki kontaktowe do czytania bez wizyty u okulisty?


Przed wyborem soczewek kontaktowych powinniśmy sprawdzić przede wszystkim, czy w naszym przypadku nie ma żadnych przeciwskazań, które uniemożliwiałyby nam ich noszenie. Najczęściej jest to nieustabilizowana cukrzyca, nadczynność tarczycy, chroniczne choroby dróg oddechowych czy problemy z rogówką.

W dalszej kolejności należy zastanowić się przez jaki okres chcemy nosić nasze soczewki. Jeśli chcemy ich używać jedynie okazjonalnie, to najlepszym wyjściem są soczewki jednodniowe, które wieczorem po prostu wyrzucamy. Nie musimy się wtedy martwić ich czyszczeniem lub pielęgnacją. Jeśli mamy zamiar stale używać soczewek warto zdecydować się na soczewki dwutygodniowe, soczewki miesięczne lub kwartalne. Są one nieco twardsze i bardziej wytrzymałe. Są one bardziej polecane w przypadku zespołu suchego oka, ponieważ wchłaniają mniejsze ilości filmu łzowego z oka.


Kolejnym aspektem są wady wzroku. Jeśli występuje u nas nadwzroczność i krótkowzroczność, to dobrym wyborem są soczewki bifokalne. Również astygmatycy będą w stanie znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie dzięki soczewkom torycznym.

Jakie badania należy wykonać przed wybraniem soczewek kontaktowych do czytania?


Podczas wizyty u okulista najpierw przeprowadzany jest krótki wywiad na temat stanu zdrowia, by wykluczyć przeciwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. Oczywiście, następnie przeprowadza się standardowe badanie ostrości wzroku. To jednak nie wszystko, ponieważ okulista musi przeprowadzić również badanie wszystkich patologii oka, by sprawdzić, czy u pacjenta nie występuje na przykład astygmatyzm. Badania na soczewki kontaktowe są więc bardzo istotnym elementem, który pozwoli nam dobrać właściwe i komfortowe soczewki. Nie warto więc tego procesu pomijać.

Soczewki kontaktowe przy astygmatyzmie


Astygmatyzm to bardzo często występująca choroba wzroku, która łączy się zazwyczaj z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. U osób z astygmatyzmem obrazy są niewyraźne lub zniekształcone ze względu na brak symetryczności oka. Na szczęście tacy pacjenci mogą zdecydować się na soczewki toryczne. Posiadają one inny kształt, dzięki czemu promienie świetlne inaczej się na nich załamują, korygując tę wadę wzroku.


Nowoczesne soczewki pozwalają na korekcję astygmatyzmu regularnego, rogówkowego i soczewkowego. Soczewki kontaktowe z astygmatyzmem posiadają dodatkowe oznaczenia w postaci cylindrów. Tę wartość powinniśmy znać przed zakupem. Warto pamiętać, że wykorzystanie tego rodzaju soczewek znacząco poprawiło jakość funkcjonowania osób z tą chorobą wzroku. Soczewki okularowe z cylindrami są zazwyczaj znacznie grubsze, co oznacza, że okulary korekcyjne są cięższe, a sama soczewka często może wystawać poza ustalone ramy.

Jak widać soczewki kontaktowe stają się nie tylko coraz popularniejsze, ale również coraz lepiej dostosowane do wszystkich wad oczu i naszych codziennych aktywności. Warto pamiętać o ich prawidłowym dobraniu, a także o odpowiednim nawilżeniu i odpoczynku dla oka.

Twoje Soczewki – Dbamy o Twój wzrok, więcej na twojesoczewki.com

Oceń