Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jakie są najczęstsze dolegliwości w ciąży?
korwahanianastrojuwciazy

Jakie są najczęstsze dolegliwości w ciąży?

Ciąża to czas radosnego oczekiwania na przyjście na świat maluszka, ale także okres różnego typu dolegliwości. Poranne mdłości i wymioty pojawiają się szczególnie w pierwszym trymestrze, ale w niektórych przypadkach mogą trwać przez całą ciążę. Wraz z powiększaniem się macicy dochodzą do tego bóle kończyn i kręgosłupa oraz obrzęki i drętwienie kończyn. Jednym z najczęstszych kłopotliwych objawów ciąży są jednak wahania nastroju. To konsekwencja zmian hormonalnych, ale są sytuacje, w których warto skonsultować się z lekarzem.

Najczęstsze dolegliwości w ciąży

W czasie ciąży dość często zdarzają się mdłości i wymioty (zazwyczaj w pierwszym trymestrze) oraz obrzęki i drętwienie kończyn, szczególnie pod koniec ciąży. To naturalne objawy zarówno zmian hormonalnych, jak i – w przypadku obrzęków – przygotowania organizmu do porodu. Ciąży często towarzyszą też dolegliwości bólowe ze strony pleców i kręgosłupa. Do najczęstszych uciążliwości należą jednak wahania nastroju.

Wahania nastroju – co je powoduje?

Częsta huśtawka nastrojów jest czymś naturalnym, co nie znaczy, że nie można i nie trzeba sobie z nią radzić i zapobiegać nadmiernej sinusoidzie. Warto też uważnie obserwować swoje reakcje, tak by w porę zadziałać, gdy w grę wchodzi poważniejszy problem, na przykład depresja. Wahania nastroju w ciąży są spowodowane „burzą hormonalną”, czyli nagłą zmianą poziomu hormonów płciowych i innych, przede wszystkim estrogenów, progesteronu i prolaktyny. Ma to ogromny wpływ nie tylko na ciało kobiety, ale także na jej psychikę. Pojawiają się trudności z koncentracją, silne i skrajne emocje oraz zmienne humory. Kobieta może czuć się rozdrażniona i rozzłoszczona bez powodu, nie panuje też nad swoimi reakcjami i stosunkami z otoczeniem.

Wahania nastroju pojawiają się już na początku ciąży i mogą trwać przez cały jej czas. Możliwe są zarówno stany euforyczne, jak i depresyjne, a nawet lękowe. Przyszła mama przeżywa wówczas trudne chwile i należy jej pomóc w ich przetrwaniu. Najbliższa rodzina, a przede wszystkim partner kobiety – powinni uzbroić się w cierpliwość i w miarę możliwości próbować rozładować sytuację.

Wahania nastroju w ciąży – jak się z nimi uporać?

Silne emocje, zwłaszcza te negatywne, nie służą ani przyszłej mamie, ani dziecku. Można spróbować radzić sobie z nimi poprzez wyciszenie, na przykład medytację. Można też pomóc sobie, wykonując ćwiczenia oddechowe czy ćwicząc jogę, która reguluje poziom hormonów i ma działanie wyciszające.

Jeśli jednak obniżony nastrój utrzymuje się przez dłuższy czas i zakłóca codzienne funkcjonowanie lub gdy huśtawki nastrojów są bardzo intensywne, warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie niepokojące są negatywne emocje, takie jak poczucie winy i bezradności, oraz negatywne i pesymistyczne nastawienie do nowej roli życiowej. Jeśli spadkowi nastroju towarzyszą zaburzenia snu, zmiany apetytu oraz spadek aktywności, bezwzględnie należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Pamiętajmy też, że wahania nastroju w ciąży i obniżony nastrój nie dotyczy jedynie samej kobiety, ale mają wpływ także na rozwój dziecka. Maluch odbiera impulsy płynące do niego z układu nerwowego matki. Te negatywne mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na jego rozwój, podobnie jak spowodowany stanami lękowymi czy depresją brak snu. Dlatego nie należy lekceważyć smutku czy nadmiernej euforii przyszłej mamy i tłumaczyć ich zmianami hormonalnymi. Wahania nastroju w ciąży to naturalny jej objaw, jednak tylko w pewnych granicach.

Oceń