Together Magazyn » Aktualności » Jaki ekspres do kawy wybrać?
Ekspres do kawy - odpowiadamy na pytanie: Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy?

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Miłośnicy kawy doskonale wiedzą, że nic nie może równać się z aromatem i smakiem świeżo zaparzonego napoju. Urządzeniem, które pomoże ci przygotować ulubioną małą czarną czy efektowne latte niczym z kawiarni, jest z pewnością ekspres do kawy. Takie sprzęty występują w bardzo szerokim asortymencie i dużym przedziale cenowym, dlatego w każdym przypadku jesteś w stanie wybrać maszynę doskonałą do domowej kuchni lub pracowniczej kantyny. Jaki ekspres do kawy sprawdzi się najlepiej? Czy lepiej zdecydować się na ekspres kolbowy czy ciśnieniowy? Jakie parametry mają szczególne znaczenie?

1. Ekspres do kawy – dlaczego warto go mieć?

2. Na jakie parametry ekspresu zwrócić szczególną uwagę?

3. Rodzaje ekspresów

Z reguły producenci ekspresów do kawy oferują w ramach swojego asortymentu kilka różnych wariantów – wystarczy zwrócić uwagę, jak pojemnym hasłem jest ekspres do kawy Siemens. W poniższej charakterystyce pominęliśmy ekspres przelewowy, a także modne, ale stanowiące całkowicie inny produkt ekspresy do kawy na kapsułki lub saszetki.

Ekspres do kawy – dlaczego warto go mieć?

Jesteś miłośnikiem kawy? Ekspresy z pewnością jawią ci się jako niemal niezbędne wyposażenie kuchni. Dzięki nim proces parzenia kawy będzie zdecydowanie łatwiejszy i szybszy, a uzyskany aromat głębszy. Dzięki nim przygotujesz praktycznie każdy rodzaj napoju bez konieczności odwiedzania kawiarni: głębokie espresso, delikatne latte macchiato czy capuccino z efektowną pianką.

Warto jednak podkreślić, że to, jaki efekt i smak kawy uzyskasz, jest uzależnione od typu samej maszyny. Ekspresy do kawy występują bowiem w kilku wariantach. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę kilku z nich, wraz ze wskazaniem najistotniejszych zalet i wad każdego sprzętu.

Na jakie parametry ekspresu zwrócić szczególną uwagę?

Niezależnie od typu ekspresu, dokonując zakupu, zwróć uwagę na kilka kluczowych parametrów. Poniżej znajduje się kilka najważniejszych.

  • Moc urządzenia

Im wyższa moc, tym szybciej przygotujesz ulubiony napój i tym bardziej esencjonalny smak uzyskasz.

  • Pojemność

Ekspresy do kawy są wyposażone w pojemnik o konkretnej pojemności. Ten parametr wskazuje, ile filiżanek jesteś w stanie przygotować za jednym razem – to szczególnie istotne w przypadku ekspresów przelewowych, w przypadku których czas oczekiwania na kawę jest dłuższy.

  • Ciśnienie

Ten parametr bierzemy pod uwagę w przypadku ekspresu ciśnieniowego oraz ciśnieniowo-przelewowego. Im wyższe ciśnienie, tym bardziej aromatyczna i smaczna kawa. Najbardziej optymalne są ekspresy generujące ciśnienie 12 -15 barów, choć i 9 barów to wskaźnik satysfakcjonujący.

  • Wbudowany młynek

Ekspres z wbudowanym młynkiem pozwoli ci na bieżące mielenie kawy ziarnistej. Z reguły komplementarnym elementem takiego mechanizmu jest również regulacja mocy kawy. Większość ekspresów z młynkiem wykorzystuje także zmieloną kawę, co stanowi dodatkową wygodę.

  • Spienianie mleka

Spienione mleko stanowi składnik wielu smacznych napojów kawowych. Tańsze ekspresy z taką opcją zwykle są wyposażone w dmuchawkę spieniającą, zaś droższe modele – w automatyczny system spieniania mleka ze zbiornikiem i podajnikiem.

  • Dostępne napoje

Capuccino, caffe latte, espresso – wiele ekspresów jest wyposażonych w specjalny panel z zaprogramowanymi rodzajami kawy. Pozwala to za sprawą jednego przycisku przygotować ten ulubiony.

  • Automatyczne czyszczenie

Automatyczne płukanie i odkamienianie z pewnością sprawi, że regularne dbanie o ekspres będzie łatwiejsze.

Rodzaje ekspresów

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspres ciśnieniowy to urządzenie, które do parzenia napoju wykorzystuje wysokie ciśnienie, wtłaczające gorącą wodę do pojemnika z kawą, a następnie gotowy napój do filiżanek. Ze względu na mechanizm ekspresy ciśnieniowe dzielimy na ekspresy automatyczne i półautomatyczne, a także kapsułkowe. Poniżej znajdziesz charakterystykę dwóch kluczowych typów.

Korzystanie z ekspresu ciśnieniowego jest łatwe, intuicyjne i bezproblemowe. Nic więc dziwnego, że cieszą się one bardzo dużą popularnością.

Ekspresy kolbowe

Ekspres do kawy kolbowy najczęściej jest wykorzystywany do przygotowywania klasycznego espresso, jednak spora grupa modeli jest wyposażona w dodatkowe udogodnienia, na przykład wbudowany spieniacz mleka. To także doskonały wybór dla osób, które chcą zgłębiać sztukę estetycznego podania napojów kawowych, na przykład caffe latte, którego powierzchnię zdobią efektowne wzory.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że korzystanie z ekspresów kolbowych wymaga pewnej wiedzy, doświadczenia i zaanagżowania, dlatego nie cieszą się one taką popularnością jak ich automatyczne odpowiedniki. Decydują się na ich zakup przede wszystkim użytkownicy z pewną wprawą.

Ekspresy automatyczne

To zdecydowanie najpopularniejszy wybór wśród osób kupujących ekspresy do kawy do użytku domowego. Z ich pomocą przygotujesz wyborną kawę bez jakiegokolwiek doświadczenia. Integralny młynek do kawy oraz konkretne programy zdecydowanie ułatwiają to zadanie, a czas przygotowania skraca się do minimum.

Oceń