Together Magazyn » Styl życia » Czym jest cząstka różańca? Jak odmawiać różaniec?
rozaniec

Czym jest cząstka różańca? Jak odmawiać różaniec?

Różaniec to jedna z najważniejszych modlitw w Kościele Katolickim. Aby móc w pełni cieszyć się tym, co daje ta wyjątkowa modlitwa, warto dowiedzieć się, co dokładnie oznacza każda cząstka różańca. Pozwoli to na pełne cieszenie się tym, co daje modlitwa różańcowa – zarówno jeśli chodzi o wyjątkowe skupienie na życiu i naukach Jezusa, jak i o zbliżenie się do Boga i do zbawienia. 

Co to jest cząstka różańca?

Cząstka różańca to określenie, które budzi wiele wątpliwości. Warto wiedzieć, że cały różaniec składa się z czterech cząstek, czyli tajemnic: radosnej, światła, tajemnicy i chwalebnej. Jedna cząstka różańca składa się z czterech różnych wydarzeń, które miały kluczowe znaczenie w życiu Jezusa. 

Cały różaniec składa się z czterech cząstek (tajemnic) oraz z 20 dziesiątek różańca. Odmówienie całego różańca jest niezwykle czasochłonne, dlatego każda z cząstek jest przypisana do konkretnego dnia tygodnia. Tajemnice radosne należy odmawiać w poniedziałki i soboty, tajemnice bolesne – we wtorki i piątki, tajemnice chwalebne – w środy i niedziele, a tajemnice światła – w czwartki.

Tajemnice różańca – podział

Każda cząstka opowiada o innych wydarzeniach z życia Jezusa i Maryi. Tajemnice różańca dzielą się w sposób następujący:

Tajemnice radosne:

 1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny.
 2. Nawiedzenie Świętej Elżbiety.
 3. Narodzenie Pana Jezusa.
 4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni.
 5. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni.

Tajemnice bolesne:

 1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu.
 2. Biczowanie Pana Jezusa.
 3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa.
 4. Dźwiganie krzyża.
 5. Ukrzyżowanie Pana Jezusa.

Tajemnice chwalebne:

 1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
 2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa.
 3. Zesłanie Ducha Świętego.
 4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
 5. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi.

Tajemnice światła:

 1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie.
 2. Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej.
 3. Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.
 4. Przemienienie na górze Tabor.
 5. Ustanowienie Eucharystii.

Cząstka różańca – jak odmawiać? 

Wiesz już, z jakich cząstek i dziesiątek składa się tajemnic oraz w jakie dni tygodnia należy skupić się na konkretnych tajemnicach. Dla wielu osób modlitwa różańcowa jest jednak bardzo skomplikowana, dlatego poniżej znajdziesz informację na temat tego, jak należy prawidłowo odmawiać cząstki różańca. 

 1. Znak krzyża. 
 2. Odmówienie modlitwy „Wierzę w Boga”.
 3. Odmówienie modlitwy „Ojcze Nasz”. 
 4. Trzykrotne odmówienie modlitwy „Zdrowaś Maryjo”.
 5. Odmówienie modlitwy „Chwała Ojcu”.
 6. Czas na najważniejszy etap – dziesięciokrotne odmówienie modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. Na tym etapie należy skupić się na kolejnych tajemnicach, analizując poszczególne wydarzenia z życia Jezusa i wynosząc z nich odpowiednią naukę. Etap ten jest kluczowy w całej modlitwie różańcowej. 
 7. Na zakończenie należy odmówić modlitwę „Chwała Ojcu” i uczynić znak krzyża. 

Należy wiedzieć, że różaniec można odmawiać na trzy różne sposoby. 

Może to być jedna tajemnica (jedna dziesiątka różańca). To idealna propozycja na codzienną modlitwę, która nie zajmie wiele czasu. Druga możliwość to odmówienie pięciu tajemnic (jest to jedna cząstka różańca). Od czasu do czasu można również odmówić dwadzieścia tajemnic, czyli cały różaniec. To rozwiązanie dla osób, które potrzebują silnego ukojenia w długotrwałej modlitwie i poszukują bliskości Boga. 

Odmawianie różańca jest bardzo czasochłonne, jednak jest to idealny sposób na codzienną, spokojną i wyciszającą modlitwę. Warto każdego dnia znaleźć nieco czasu na odmówienie różańca – tym bardziej, że modlitwa ta niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. 

Dlaczego warto odmawiać różaniec?

Odmawianie różańca to przede wszystkim najlepszy sposób na bardziej dogłębne zrozumienie życia Jezusa i sensu, jaki miały poszczególne wydarzenia. Każda cząstka różańca niesie ze sobą pewną naukę, dlatego tak ważne jest dokładne analizowanie tego, co zawierają w sobie poszczególne dziesiątki różańca. 

Co ważne, to właśnie modlitwa różańcowa może być sposobem na uzyskanie odpustu zupełnego. Oczywiście niezbędna jest również spowiedź, szczery żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy, jednak regularne odmawianie różańca może być sposobem na zbliżenie się do Nieba. 

Cząstki różańca – warto wiedzieć, jak odmawiać różaniec

Choć różaniec jest jedną z najważniejszych modlitw w Kościele Katolickim, wiele osób nie ma pewności, w jaki sposób prawidłowo go odmawiać. Przede wszystkim należy zrozumieć, czym jest cząstka różańca i z jakich tajemnic składa się cały różaniec. Dzięki temu możliwe będzie prawidłowe odmawianie tej jakże ważnej modlitwy, a tym samym – jeszcze większe zbliżenie się do Boga. 

2.1/5 – (14 głosów)