Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Schodołazy nowe czy używane? Które rozwiązanie jest lepsze i dla kogo? Wyjaśniamy!
niepełnosprawny mężczyzna na wózku inwalidzkim obok dziewczyny na ławce

Schodołazy nowe czy używane? Które rozwiązanie jest lepsze i dla kogo? Wyjaśniamy!

Zakup nowego schodołazu wiąże się ze sporym wydatkiem. W zależności od rodzaju, modelu i dodatkowych funkcji urządzenie może kosztować nawet 20 tys. złotych. Na szczęście w sklepach można znaleźć schodołazy używane, których ceny są o wiele atrakcyjniejsze. Czy to rozwiązanie jest jednak odpowiednie dla każdego użytkownika? Pora odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać wszelkie wątpliwości!

Nowe schodołazy – najnowocześniejsze rozwiązania

Nowe schodołazy dla niepełnosprawnych to urządzenia, które jeszcze nigdy nie były używane. Po zakupie otrzymujemy więc fabrycznie zapakowany produkt, zwykle objęty gwarancją producenta. Nowe urządzenia to często najnowocześniejsze modele, posiadające innowacyjne funkcje, ułatwiające bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Wśród nich znajdują się również popularne urządzenia cieszące się dużym zainteresowaniem i zaufaniem użytkowników. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nowe schodołazy nie należą do najtańszych produktów dla niepełnosprawnych. Ich ceny zaczynają się kilku, a kończą nawet na kilkudziesięciu tysiącach złotych. Inwestowanie w tak drogie rozwiązania nie zawsze jest możliwe bądź opłacalne dla użytkowników. Wówczas warto rozważyć urządzenie z drugiej ręki.

Schodołazy używane – sprawdzone urządzenia za rozsądną cenę

Zakup używanego schodołazu wbrew pozorom wcale nie musi być ostatecznością w sytuacji ograniczonego budżetu. Taka opcja jest równie kusząca także dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na nowe urządzenia. Dlaczego? Wybór schodołazu z drugiej ręki pozwala zaoszczędzić oraz poprawić komfort codziennego życia. Przed wystawieniem na sprzedaż urządzenia przechodzą kompleksowy przegląd, dzięki czemu można wykryć wszelkie wady i usterki. Dopiero naprawione i w pełni sprawne schodołazy pojawiają się w ofertach specjalistycznych sklepów. Co więcej, urządzenia używane często nadal są objęte gwarancją, więc nowy użytkownik może liczyć na pomoc producenta w razie awarii. 

Schodołazy można kupić przez internet, np. na tej stronie: https://pokonaj-bariery.pl/schodolazy/. Sklep ma w swojej ofercie także urządzenia z drugiej ręki. Przy każdym produkcie zamieszczone są informacja o gwarancji i szczegółowy opis prezentowanego modelu. Wśród nowych i używanych schodołazów można znaleźć urządzenia z różnych półek cenowych, odpowiadające większym i mniejszym budżetom.

W jakich przypadkach sprawdzą się schodołazy nowe, a w jakich używane?

W razie konieczności nabycia schodołazu może pojawić się pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie nowe, czy używane? Chociaż w wybór jest uzależniony głównie od funduszy, jakie można przeznaczyć na zakup, warto przemyśleć również inne kwestie. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę częstotliwość korzystania ze schodołazu. Jeśli jest niezbędny na co dzień ze względu na konieczność częstego wychodzenia z domu i pokonywania schodów, warto postawić na nowe urządzenie, gdyż inwestycja szybko się zwróci. Wpłynie to również na komfort życia niepełnosprawnego oraz opiekuna. Co więcej, zakup może pomóc sfinansować dotacja np. z PFRON-u.

Drugą kwestią jest czas wykorzystywania urządzenia. Jeśli ograniczenie ruchowe nie jest trwałe i trzeba będzie się z nim zmagać np. przez kilka miesięcy, lepiej wybrać schodołaz używany, który nie straci zbyt dużo na wartości, a pozwoli bardzo komfortowo funkcjonować przez okres pozostawania na wózku. Dobrym rozwiązaniem mogą być np. używane schodołazy kroczące, które charakteryzują się niską ceną.

5/5 – (2 głosów)