Together Magazyn » Art. zewnętrzny » ​ Włączniki hermetyczne – co należy o nich wiedzieć?
projektowanie wnętrz

​ Włączniki hermetyczne – co należy o nich wiedzieć?

Osprzęt elektroinstalacyjny to obowiązkowy element wyposażenia praktycznie każdego współczesnego budynku. To właśnie włączniki natynkowe umożliwiają prawidłową eksploatację oświetlenia, rolet czy dzwonków do drzwi. Należy jednak pamiętać, że pomimo ciągłego rozwoju otaczającej nas technologii, delikatne podzespoły wciąż wymagają od swoich użytkowników zapewnienia im należytej ochrony przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi. Mowa tu przede wszystkim o wilgoci i ryzyku nieumyślnego zachlapania osprzętu, a także o wysokim stężeniu drobnych zanieczyszczeń, mogących przedostać się do wnętrza włącznika. Z tego też powodu, wewnątrz pomieszczeń takich, jak piwnice, łazienki czy hale produkcyjne powinno się instalować specjalistyczny typ osprzętu, dostosowany do skrajnych warunków. Włącznik hermetyczny, nazywany również bryzgoszczelnym, jest jednym z takich rozwiązań.

Hermetyczny, czyli jaki?

Jak wspominaliśmy na wstępie, nie wszystkie pomieszczenia stwarzają optymalne warunki dla prawidłowej pracy zainstalowanych w nich osprzętów. Zwykły, stylowy włącznik natynkowy znakomicie sprawdzi się wewnątrz salonu czy pokoju dziecięcego, lecz w przypadku garażu czy łazienki – już niekoniecznie. Należy pamiętać, że osprzęty, dostępne obecnie na rynku, różnią się od siebie nie tylko wyglądem, lecz także stopniem szczelności. To właśnie ten parametr decyduje zarazem, czy dany włącznik będzie w stanie funkcjonować w sposób bezpieczny nawet wtedy, gdy osprzęt zostanie zachlapany wodą.

Hermetyczny włącznik światła ma za zadanie zapewnić instalacji prawidłowe działanie, ograniczając ryzyko różnego rodzaju zwarć. Co więcej, osprzęty te odgrywają również kluczową rolę w bezpieczeństwie użytkowników – nie musimy się martwić, że osoba zapalająca światło zostanie nagle porażona prądem. Jest to możliwe dzięki szeregowi praktycznych rozwiązań, do których zaliczamy przede wszystkim wytrzymalsze obudowy, wysokiej klasy uszczelki czy specjalnie zaprojektowane osłony. Ich obecność sprawia, że obsługa włącznika jest w pełni bezpieczna, nawet w przypadku pomieszczeń, w których panują niesprzyjające warunki.

Jaki stopień ochrony powinniśmy wybrać?

Pamiętajmy, że wyłącznik hermetyczny nie jest osprzętem projektowanym według jednego, uniwersalnego szablonu. Przeglądając sklepowe oferty, możemy natknąć się na różne modele włączników, odznaczających się zróżnicowanymi stopniami ochrony, o których informuje oznaczenie IP. Cyfry umieszczone obok tych liter informują klienta o tym, przed czym dokładnie chroni dany osprzęt. Dla przykładu – IP 44 zapewnia ochronę przed rozbryzgami wody oraz drobinami ciał obcych, których wielkość wynosi przynajmniej milimetr. IP 45 powstrzymuje ciała obce tego samego rozmiaru, lecz zapewnia lepszą ochronę przed wodą, a konkretnie strumieniem 12,5 l/min, wylewanym na obudowę. Stopień IP 55 odznacza się taką samą wodoszczelnością, co IP 45. Obudowa takiego osprzętu jest jednak odporna na unoszący się w powietrzu pył. Najwyższą możliwą ochronę przed wodą i zanieczyszczeniami zapewnia z kolei stopień IP 65.

Wybierając włącznik hermetyczny, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim, jakiego stopnia ochrony będzie wymagać osprzęt montowany w danym pomieszczeniu. Nie ma większego sensu montować włącznika o stopniu ochrony IP 65, jeśli w naszej łazience nie unoszą się pyły. Zaoszczędzimy w ten sposób więcej pieniędzy, dobierając przy tym adekwatne zabezpieczenie dla elementów instalacji. Oszczędzać nie powinny z kolei osoby, szukające osprzętu do zakładu produkcyjnego czy myjni samochodowej – cena droższych włączników wciąż okaże się niższa, niż koszty ewentualnych napraw.

Włączniki hermetyczne a aranżacja wnętrz

Nie da się ukryć, że osprzęty elektroinstalacyjne nierzadko stanowią istotny element ogólnej aranżacji wnętrz. I chociaż mogłoby się wydawać, że hermetyczny włącznik światła został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o praktyczności, w rzeczywistości osprzęty te są dostępne w różnych kształtach i wariantach kolorystycznych – podobnie jak standardowe modele. Jest to szczególnie istotne w przypadku łazienek czy kuchni, czyli pomieszczeń, w których z pewnością będziemy spędzać dużo czasu.

W ofercie specjalistycznych sklepów internetowych, jak na przykład renomowanego Elektrycznie.pl, znajdziemy szeroki wybór stylowych włączników, zaprojektowanych przez uznanych producentów. Przykładem są włączniki natynkowe Elektro-Plast z serii Hermes, odznaczające się nietuzinkową estetyką. Czerwone obudowy czy klawisze o osobnym kolorze z pewnością pomogą nam w ożywieniu aranżacji domowych wnętrz!

Gdzie powinniśmy kupować włączniki hermetyczne?

Ze względu na to, jak istotne jest zapewnienie optymalnej ochrony zarówno samej instalacji budynkowej, jak i jej użytkownikom, zakup wyłącznika hermetycznego nie powinien być traktowany jak zwykła formalność. To właśnie od jakości zakupionego przez nas produktu będzie zależeć stan wykorzystywanych sprzętów oraz zdrowie naszych bliskich. Z tego też powodu, osprzęty bryzgoszczelne powinny być kupowane wyłącznie u zaufanych sprzedawców, oferujących oryginalne włączniki, pochodzące od rozpoznawalnych marek.

To, czy dany sklep faktycznie jest wiarygodny, możemy sprawdzić sami, kierując się opiniami w Google oraz rzetelnością strony internetowej sprzedającego – obecność danych kontaktowych jest w tym przypadku obowiązkowa. Trzymając się tych prostych zasad, bez problemu nabędziemy osprzęt odznaczający się wieloletnią efektywnością!

Oceń