Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać obrożę dla małego psa?
obroża dla psa

Jak wybrać obrożę dla małego psa?

Mogłoby się wydawać, że kupno obroży dla małego psa nie jest żadną filozofią. W końcu kilkukilogramowy psiak nie będzie w stanie zerwać zabezpieczenia, więc nie trzeba przykładać wagi do jakości materiałów. Nic bardziej mylnego! Obroża dla psa rasy miniaturowej powinna spełniać szereg wymagań, by zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo. Jak wybrać obrożę dla małego psa?

Jaka obroża dla małego psa? Rozmiar

W wyborze obroży dla psa najważniejszy jest jej rozmiar. Zbyt luźna obroża może umożliwić wyswobodzenie się zwierzaka podczas spaceru, doprowadzając do tragedii. Z kolei zbyt ciasna obroża będzie powodować dyskomfort, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych z powodu niedotlenienia. Zanim dobierzemy więc rozmiar obroży warto kilkakrotnie sprawdzić obwód szyi przy pomocy taśmy mierniczej.

Oprócz długości bardzo ważnym parametrem jest także szerokość obroży. Bardzo często zapomina się o tym przy zakupie, a u ras miniaturowych jest to szczególnie istotne. Uważa się, że dobrze dopasowana obroża powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa. Za cienka będzie wpijać się w szyję, podduszając psa, a w przypadku nagłego szarpnięcia może sprzyjać pojawieniu się mikrouszkodzeń w obrębie kręgosłupa szyjnego. Z kolei zbyt szeroka obroża będzie zwyczajnie niewygodna, ze względu na ograniczanie ruchów szyi oraz głowy. Obroża dla małego psa powinna więc mieć szerokość od 1,5 do 2 cm.

Obroża dla psa miniaturowego – rodzaj zapięcia

U małych psów zwykle stosuje się obroże zapinane na klamrę. Jest to wygodne, dopasowane rozwiązanie, które pozwala na odpowiednią kontrolę nad zwierzakiem. Nieco mniej popularnym rozwiązaniem są obroże półzaciskowe, które często są zalecane dla psów większych. Choć nie sprawdzą się one u ras miniaturowych, jak np. chihuahua (ze względu na zbyt mały obwód szyi), będą świetnym rozwiązaniem u nieco większych psów z dużym temperamentem, jak jack russell terrier.

Obroże półzaciskowe doskonale nadadzą się także dla małych psów ras długowłosych, takich jak sheltie czy maltańczyk, ze względu na to, że nie ugniatają one sierści i nie niszczą włosa tak, jak zwykłe, dopasowane obroże na zatrzask. Ważne jednak, by przy wyborze rozmiaru odpowiednio dopasować obwód, by obroża po zaciśnięciu nie była zbyt luźna.

Obroża dla małego psa – materiał

Dobór materiału, z którego wykonana jest obroża często zależy od naszych subiektywnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że większość psów małych i miniaturowych ma delikatną skórę oraz sierść, dlatego dobrze jest sięgnąć po obrożę z dodatkowym podszyciem w postaci pianki lub siatki dystansującej. Zapobiegnie to tworzeniu się otarć i wycieraniu sierści. Jeśli nasz psiak lubi biegać w wysokiej trawie, dobrze jeśli obroża wykonana jest z materiału szybkoschnącego i łatwego w czyszczeniu. Reszta, jak kolor czy wzór zależy już wyłącznie od naszego gustu.

Oceń