Together Magazyn » Rodzic » Czy warto, aby dziecko czytało komiksy?
mama czyta dziecku książkę

Czy warto, aby dziecko czytało komiksy?

Wielu rodziców odrzuca komiksy jako małowartościową lekturę dla swoich dzieci. Jest to jednak duży błąd, ponieważ ta forma literacka może przyczynić się do rozwoju malucha na wielu płaszczyznach. Znakomicie sprawdzi się ona m.in. w przypadku dzieci, które dopiero uczą się czytać. Dlaczego warto podsuwać komiksy swoim pociechom? Oto kilka ważnych powodów!

Dlaczego czytanie komiksów przez dzieci to dobry pomysł?

Trzeba wiedzieć, że komiksy to znakomita lektura dla dzieci, które dopiero zaczynają uczyć się czytać lub dla tych, u których chcemy zaszczepić miłość do książek. Dlaczego? Ponieważ komiks jest dla dziecka bardzo atrakcyjny. Mało tekstu, a za to dużo obrazków, które pomagają zrozumieć historię i identyfikować się z bohaterami. Dla małych dzieci książka z całymi stronami wypełnionymi tekstem może być zniechęcająca. Komiks nie jest wymagający, a jednocześnie zaszczepia w dziecku miłość do czytania.

Czytanie przez dzieci komiksów przyczynia się również do wzbogacenia słownictwa. Pomimo że jest tam nieporównywalnie mniej tekstu niż w książkach, to duże znaczenie mają obrazki. To właśnie dzięki nim maluch nabywa umiejętności łączenia konkretnych słów z ich znaczeniami. Prowadzi to do lepszego rozumienia, wzbogaca słownik, a także pozwala dziecku rozwinąć rozumienie świata.

Jakie korzyści niesie dla dziecka czytanie komiksów?

Jeżeli już jesteśmy przy rozwoju psychicznym dziecka, to warto zauważyć, że czytanie komiksów to również świetny trening dla rozwoju pamięci. Zawdzięczamy to historiom zamieszczonym w komiksach, które rozgrywają się na wielu płaszczyznach czasowych oraz przestrzennych. Dzięki przypominaniu sobie, a następnie łączeniu poszczególnych wątków następuje rozwój umiejętności pamięciowych.

Jakie inne zalety ma czytanie komiksów przez dzieci? Jedną z największych korzyści jest poszerzanie horyzontów przez malucha. Trzeba wiedzieć, że ta forma literacka opowiada przeróżne historie i porusza wiele ważnych społecznie tematów. Zapoznawanie się z tymi historiami pozwala dziecku na poszerzenie horyzontów i szersze spojrzenie na rzeczywistość. Na stronie https://www.atomcomics.pl/ można znaleźć mnóstwo komiksów poruszających różną tematykę adekwatną dla dzieci.

Czytanie komiksów to również nauka wartości!

Za poszerzeniem horyzontów idzie również nauka uniwersalnych wartości. Tematyka komiksów jest bardzo rozległa. Mogą one opowiadać o przygodach superbohaterów lub zwierząt. Zawsze jednak za historią kryje się wartościowe przesłanie. Dzięki zagłębianiu się w historię dziecko uczy się o takich wartościach jak m.in. przyjaźń, uczciwość, empatia, niesienie pomocy czy wytrwałość w dążeniu do celu.

Inną przydatną w życiu umiejętnością, którą maluch może nabyć poprzez czytanie komiksów, jest umiejętność wnioskowania. Aby poprawnie zrozumieć fabułę i wątki, konieczne jest czytanie pomiędzy wierszami. W przypadku komiksów obrazki dodatkowo przyczyniają się do lepszego rozumienia wydarzeń. Dzięki temu dziecko ma możliwość nauczyć się rozumieć ciągi przyczynowo-skutkowe, co ma również duże znaczenie w codziennym życiu.

5/5 – (1 głosów)