Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać kołdrę na zimę i nie tylko?
pexels-jaymantri-

Jak wybrać kołdrę na zimę i nie tylko?

W naszym klimacie kołdra to w zasadzie niezbędny element do zapewnienia komfortowego nocnego odpoczynku. W ciągu roku mamy do czynienia z dość zróżnicowanymi temperaturami w nocy – jak więc wybrać kołdrę, by służyła nam przez jak największy okres czasu? Czym charakteryzuje się naprawdę dobra kołdra?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kołdry?

Wybór kołdry jest wyborem raczej indywidualnym – dobra kołdra powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb użytkownika. Niektórzy wolą w nocy porządnie się wygrzać, inni wolą niższą temperaturę, która nie będzie powodować występowania nocnych potów. Często zanim poznamy swoje preferencje, trzeba przetestować wiele rodzajów różnych kołder. Jakimi parametrami warto się kierować, by wybrać kołdrę odpowiednią dla siebie?

„Kołdry do domu dzieli się przede wszystkim na zimowe, letnie i całoroczne. Zimowe są najgrubsze i najcieplejsze, dzięki czemu nie zmarzniesz nawet przy wielostopniowych mrozach. Letnie są o wiele lżejsze i cieńsze, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu poceniu się podczas gorących, letnich nocy. Całoroczne, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzają się przez cały rok. Jednak pora roku to nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu nowej kołdry do sypialni. Niezwykle istotne jest też wypełnienie.” – czytamy w poradniku przygotowanym przez portal Homelook.pl – Kołdra – jaką wybrać? Ranking kołder

Klasa ciepła

Co ciekawe kołdry zostały przez producentów podzielone na konkretne klasy ciepła. Możemy spotkać się ze skalą liczbową 1-6, skalą TOG oraz tradycyjnym podziałem na kołdry chłodne, ciepłe i bardzo ciepłe. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ podczas zakupu nie musimy zgadywać, ile ciepła zapewni nam dana grubość i rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest konkretna kołdra.

Przeznaczenie

Najczęściej pod hasłem przeznaczenia kołdry można znaleźć podział na zalecenia użytkowania względem pór roku. Możemy spotkać się z kołdrami letnimi, całorocznymi, zimowymi, DUO (co oznacza możliwość rozdzielenia lub złączenia dwóch kołder), a nawet modelami ultralekkimi. Nie należy jednak sztywno trzymać się ich określeń, ponieważ może okazać się, że dla danego klienta kołdra całoroczna jest na przykład zdecydowanie zbyt ciepła w sezonie letnim.

Typ kołdry

Kołdry można podzielić też na naturalne, syntetyczne czy nawet ekologiczne i antyalergiczne. Każda z nich cechuje się innymi właściwościami, które często decydują nie tylko o komforcie użytkowania, ale tez w dużej mierze o cenie. Podczas zakupu dla alergika konieczne sprawdź, czy oglądany model posiada niezbędne certyfikaty.

Rozmiar

Za granicą kołdry można najczęściej spotkać w rozmiarach dopasowanych do rodzajów łóżek – single, queen size lub king size. W Polsce wciąż najczęściej spotykamy wymiary podane w centymetrach, co z jednej strony pozwala na dokładne dopasowanie rozmiaru kołdry do wymiarów łóżka, ale z drugiej strony system ten niejednego klienta potrafi wprawić w zakłopotanie. Pamiętaj, że decydując się na niestandardowy rozmiar kołdry, możesz mieć problem z ograniczonym wyborem pościeli w najpopularniejszych sklepach.

Jaka powinna być dobra kołdra? O materiałach poszycia i wypełnienia kołder

Dla każdego inny rodzaj wypełnienia może okazać się lepszy – jedni wolą naturalnie miękkie tkaniny, inny trochę sztywniejsze surowce, jak na przykład len. Materiały wykorzystywane do produkcji kołder mają nie tylko wpływ na komfort spania, ale też podrażnienia na skórze, występowanie wyprysków czy chociażby szybsze łamanie się włosów. Najpopularniejsze materiały na poszycie kołder to bawełna, bawełna z domieszką poliestru, mikrowłókna, satyna oraz jedwab. Z kolei w wypełnieniu kołdry możemy znaleźć naturalny puch, pierze, wełnę, wypełnienie bambusowe lub wypełnienie jedwabne. Syntetyczne wypełnienie najczęściej stanowią włókna poliestrowe oraz włókna silikonowe. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj materiału będzie dla ciebie odpowiedni, najlepsze porady znajdziesz w artykule: Kołdra – jaką wybrać? Ranking kołder. Koniecznie sprawdź zamieszczony tam ranking najciekawszych kołder na polskim rynku!

Czy naturalna kołdra jest lepsza od kołder ze sztucznym wypełnieniem lub poszyciem?

Naturalne materiały cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na ich ekologiczność, ale też jakość wykonania. Pozwalają one na lepszą przepuszczalność powietrza, co pozwala naszej skórze oddychać i zapobiega nadmiernemu poceniu się czy zapychaniu porów skóry. Ma to znaczenie szczególnie dla osób walczących z nawracającymi problemami skórnymi, na przykład trądzikiem – wymiana poduszki może często w tej kwestii zdziałać cuda. Skoro kołdry syntetyczne w mniejszym stopniu przepuszczają powietrze, to oznacza, że są cieplejsze. Wybór należy do ciebie – musisz zdecydować, które cechy kołdry są dla ciebie istotniejsze.

Czy całoroczna kołdra faktycznie sprawdzi się przez cały rok?

Kołdry całoroczne cieszą się największą popularnością wśród klientów, ale nie do końca wiadomo, czy wynika to z ich faktycznej funkcjonalności, chwytliwej nazwy czy problemu z wyborem przez zbyt dużą dostępność różnych modeli na rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że całoroczne kołdry są lekkie i oddychające, a jednocześnie na tyle termoizolacyjne, że pozwalają na zatrzymanie dużej ilości ciepła. Jednak to, czy całoroczna kołdra sprawdzi się w przypadku danej osoby wymaga po prostu przetestowania.

Podsumowanie

Kołdra towarzyszy większości ludzi przez cały rok. Nie chodzi tylko o zatrzymanie ciepła, ale też przyjemne otulenie ciała miękkim materiałem. Warto więc dobrać odpowiednią kołdrę, która posłuży nam przez długi czas i pozwoli na prawidłowy odpoczynek każdej nocy. Jeśli jedna kołdra na cały rok nie jest dla ciebie wystarczająca, możesz zaopatrzyć się w dwa komplety – letni i zimowy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Oceń