Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak w dojrzałym wieku odkrywać swoje pasje?
russn fckr-krVaSjDjA-unsplash

Jak w dojrzałym wieku odkrywać swoje pasje?

Wszyscy potrzebujemy karmić się kulturą, niezależnie od tego, jaką ma ona formę. Bycie na emeryturze to piękny czas, w którym możesz zacząć obcować ze sztuką regularnie. Ma to niezwykle terapeutyczny efekt – zagospodarowuje czas, pozwala wyrazić siebie i być niezwykle kreatywnym. Nowe hobby w tym wieku ma jeszcze dwie zalety – odmładza i umożliwia zachowanie witalności. Przekonaj się, że senior też może być twórczy.

Możliwości jest sporo – zacznij nowe studia, zapisz się na kurs języka lub flamenco. To wspaniała okazja do poznania nowych osób. Zawsze marzyłeś, by móc coś zagrać? Nauka gry na gitarze będzie odpowiednia, jeśli jesteś typem samotnika, ale lubisz czasami zaskakiwać. Podczas odwiedzin możesz oczarować mini koncertem swoją wnuczkę. Szukaj takich zajęć, które pozwolą Ci się spełnić i dadzą Ci radość.

Kurs malowania

Rynek oferuje mnóstwo takich zajęć, zarówno dla osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z rysunkiem i malarstwem, jak i takich, które miały już wcześniej kontakt z pędzlem i rysikiem. Podczas zajęć profesorowie stopniowo wprowadzają uczestników w arkana sztuki, a bardziej zaawansowanym umożliwia się dalszy rozwój. Możesz sam dostosować formę nauki do siebie. Grupa początkująca i zaawansowana oraz indywidualny tok zajęć pozwolą odnaleźć swoje miejsce każdemu artyście.

Nauka gry na instrumencie

Gra na fortepianie w tym wieku? Kiedy jak nie teraz?! Nauka obsługi instrumentu wpływa pozytywnie na koordynację ruchową i aktywność mózgu, a umysł i ciało należy ćwiczyć w każdym wieku – gra na trąbce czy fortepianie w tym pomaga. Nie trzeba być wirtuozem, by wydobywać dźwięki. Jeżeli nie grałeś wcześniej na żadnym instrumencie, a ręce nie miały styczności z klawiaturą, możesz zacząć od fletu lub cymbałków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nauczyć się podstawowych umiejętności w zakresie gry na pianinie, skrzypcach czy gitarze – każdy z tych instrumentów może być dostępny dla seniora. Smyczki, klawisze czy urządzenia dęte są w zasięgu Twojej ręki.

Śpiewać każdy może

To nie tylko chóry kościelne i zespoły folklorystyczne. Seniorzy śpiewają wszystko – od standardowych utworów po jazz. Jeżeli Twoim niespełnionym marzeniem była estrada, na nic nie jest za późno. Koniecznie sprawdź telewizyjną formułę „The Voice of Poland Senior” – zobacz, ile emocji i dobra wniosła w codzienność uczestników. Udowadniają, że prawdziwe życie zaczyna się dopiero na emeryturze. Możesz nigdy nie trafić na scenę, ale dla przyjemności i zdrowia śpiewać sobie w domu. Zapisz się na indywidualne lekcje emisji głosu i zaopatrz w zestaw karaoke. Nauka śpiewu i praca z głosem mają niezwykłe, terapeutyczne właściwości. Uwolnisz emocjonalne blokady, poprawisz krążenie i dotlenisz umysł. Pobudzisz również wydzielanie się serotoniny – każdy śpiewający senior będzie szczęśliwy.

Oceń