Together Magazyn » Aktualności » Jak przygotować się do remontu mieszkania?
jak przygotować się do remontu mieszkania i znaleźć najlepszą ekipę remontową?

Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Remont nieruchomości to zawsze ogromne wyzwanie. Wymaga wielkich pokładów nie tylko pieniędzy, ale też cierpliwości, wiedzy i doświadczenia. Warto należycie przygotować się do tego przedsięwzięcia.

Po pierwsze: starannie oceń zakres niezbędnych prac

Do remontu nie można podejść z marszu, najlepiej na spokojnie ocenić, co tak naprawdę jest niezbędne do poprawy lub przerobienia. Dobrze jest oszacować zakres prac w każdym pomieszczeniu z osobna, biorąc pod uwagę elementy wymagające wymiany i takie, które można pozostawić bez zmian. Najbardziej wymagające są zdecydowanie łazienka i kuchnia, ich odnowa często wiąże się z wymianą instalacji sanitarnej i elektrycznej. Skuwanie kafelków, często wylewanie nowej posadzki, odkuwanie rur ze ścian – to energochłonne i czasochłonne czynności. Najlepiej więc zacząć remont od właśnie tych pomieszczeń.

jak przygotować się do remontu mieszkania

Po drugie: zmierz wszystko, co tylko można

Mając już w głowie kolejność działań należy policzyć orientacyjne zapotrzebowanie na materiały. Dobrze jest więc zmierzyć powierzchnię ścian, podłóg i sufitów, pomyśleć nad nową lokalizacją gniazdek i włączników światła oraz ich ilością, zastanowić się nad montażem lamp – gdzie i w jakiej ilości się pojawią. Myśląc o kuchni zawczasu należy określić ustawienie sprzętu AGD, który wymaga przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. Od ich ulokowania zależy bowiem układ mebli w kuchni.

Już na tym etapie dobrze jest pomyśleć właśnie o wystroju wnętrz i niezbędnym wyposażeniu. Dobrze jest umówić się ze stolarzem, który wstępnie przygotuje projekty i kosztorys mebli na wymiar: szafek w kuchni, zabudowanych w ścianie szaf, garderoby itp.

Po trzecie: wybierz materiały wykończeniowe

Wykończenie mieszkania to przede wszystkim dostosowanie go do preferencji lokatorów. Dobrze jest podzielić się z domownikami wizją i zaznajomić z ich opiniami, a później skonfrontować je z kosztorysem i możliwościami. Mając pomierzone zawczasu ściany i podłogi łatwo jest przewidzieć koszt niezbędnych materiałów, takich jak panele podłogowe, płytki, kleje, tapety i farby. 

jak przygotować ściany do remontu mieszkania

Po czwarte: oceń własne możliwości, albo znajdź dobrą ekipę remontową

Remont mieszkania to nie lada wyzwanie, kompleksowa przebudowa lokalu wiąże się z ogromem prac, które trudno wykonać samodzielnie, a do niektórych zadań, np. położenia instalacji elektrycznej, niezbędny jest wykwalifikowany specjalista. Nie mając czasu, narzędzi albo umiejętności lepiej więc znaleźć odpowiednich fachowców.

Oferty specjalistów od budów i remontów znajdziesz np. w serwisie Oferteo albo Ekspert Budowlany. Prowadzą one listę zaufanych usługodawców, z których umiejętności zadowolony był już nie jeden klient. W serwisie tego typu znajdziesz ekipy wykonujące prace od A do Z – kompleksowe remonty pod klucz, lub dobierzesz fachowca do wykonania tych części remontu, z którymi nie umiesz uporać się samodzielnie. Warto zaufać sprawdzonym specjalistom, a samemu zająć się sprawami rodzinnymi.

Oceń