Together Magazyn » Ciekawostki » Jak pozostać całkowicie anonimowym w Internecie, sieć vpn co to?
chris-yang-tnS BVyJk-unsplash

Jak pozostać całkowicie anonimowym w Internecie, sieć vpn co to?

Internet to dobrodziejstwo. Na przestrzeni lat zmienił nasze życie diametralnie. Dzięki Sieci możemy uzyskać wiele informacji na dowolny temat. Dzięki połączeniu zyskujemy dodatkowe możliwości komunikacji z całym światem. Jak to jednak zwykle bywa – medal ma dwie strony. Nie inaczej jest w tym przypadku. Internet prowokuje do działania wszelkiej maści cyberprzestępców i coraz rzadziej można czuć się w pełni bezpiecznie. Bo jak można nim być, skoro wszystkie ruchy wykonywane w Sieci są w pełni widoczne dla niepowołanych osób?

Jak zadbać o siebie w Sieci?

Informacje, które przetwarzamy w Internecie, a które nie są odpowiednio zaszyfrowane, mogą z łatwością trafić w ręce niepożądanych osób. To sprawia, że wszystkie aktywności, które podejmujemy w Sieci są w pełni widoczne. W ten sposób niestety przekazujemy pełną wiedzę potencjalnym inwigilatorom, którzy mogą prześledzić nasz każdy, nawet najmniejszy ruch. Doskonale będzie wiadomo, jakie strony odwiedziliśmy, co nas zainteresowało, czy umieściliśmy gdzieś jakikolwiek wpis. Taka wizja jest naprawdę przerażająca. Jest jednak jedno rozwiązanie.

Jeśli kiedykolwiek widziałeś zapytanie w stylu: sieć vpn co to i nie podjąłeś żadnych działań w tym kierunku, żeby tego się dowiedzieć, teraz koniecznie znajdź na to chwilę. To właśnie dzięki VPN (z ang. Virtual Private Network) Twoje dane są zdecydowanie bardziej bezpieczne i anonimowe, niż w przypadku tradycyjnej Sieci. W skrócie VPN to rodzaj sieci, która udaje prywatną w sieci publicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu przetwarzane przez Ciebie dane otrzymują specjalny szyfr, który trudny jest do złamania przez niepowołane osoby. Co ważne – nawet jeśli im się to uda – Twoje dane dalej będą bezpieczne. VPN bowiem wydziela strefę Twojej aktywności, która zazwyczaj wynosi do 10 minut. Oznacza to, że tylko ten fragment sesji mógłby być widoczny, ale nie całość. Samo rozszyfrowanie jest jednak znacząco utrudnione.

Jak dokładnie działa VPN?

Sieć VPN zapewnia Ci ochronę i prywatność. Przygotowane protokoły szyfrują i w pełni maskują Twój ruch internetowy. Standardowo kolejne zapytania, które przetwarzasz trafiają do Dostawcy i zwracane są dokładnie w ten sam sposób. VPN w odróżnieniu od tradycyjnych metod najpierw przekierowuje Twoje pakiety danych przez jeden z serwerów VPN i jednocześnie zmienia Twój adres IP. Tym samym w pewnym sensie zaciera się ślady aktywności i nie da się dokładnie ustalić, np. lokalizacji, z której tak naprawdę się korzysta.

Dlaczego VPN jest potrzebny?

Poprzez zmianę wspomnianego adresu IP trudniej jest namierzyć rzeczywistego użytkownika. Tym bardziej, że ten zmienia się w określonym interwale czasowym. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko ujawnienia treści, które przeglądasz lub publikujesz w Sieci. Dodatkowo zyskujesz przewagę nad reklamodawcami. Twoje dane osobowe są zabezpieczone, a więc algorytmy nie będą działać skutecznie i dostarczenie Ci pożądanych przez inwestorów reklam nie będzie możliwe. VPN dodatkowo otwiera inne możliwości. Jeśli zdarza Ci się spotykać ograniczenia związane z wytycznymi dla Twojego kraju, tu również nie będzie tego problemu. Ustalane adresy IP pochodzą z różnych państw, więc obostrzenia terytorialne nie będą stanowiły przeszkód.

Dodatkowym atutem jest także ochrona w publicznych hotspotach i dostępnych powszechnie sieciach wi-fi. Łącząc się przez sieć VPN nie otwieramy się na kolejne ataki, na które tak szczególnie narażone są właśnie takie sieci. Wszystkim, którym zależy na prywatności i ochronie danych osobowych, poleca się korzystanie z VPN. To rozwiązanie przyszłości, które dostępne jest już teraz. Nie warto czekać, ponieważ każdego dnia można stracić zbyt wiele.

Oceń