Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny zlokalizowany w miejscu przylegania pieluszki do skóry dziecka. Jest to najczęściej występująca choroba skóry u noworodków i niemowląt. Dotyczy głównie dzieci między 7. a 12. miesiącem życia, co może wynikać z wprowadzania w tym czasie nowych produktów do diety i zwiększoną ilością biegunek.
Dlaczego moje dziecko ma pieluszkowe zapalenie skóry?
Skóra niemowląt jest delikatna i dużo bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych niż skóra dorosłych. Lipidowa warstwa ochronna nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Wielogodzinne pocieranie wilgotnej skóry o materiał pieluch oraz kontakt z substancjami drażniącymi, jakimi są mocz i kał, może powodować zaczerwienienie oraz stan zapalny. Powstawaniu odparzeń szczególnie sprzyjają:
- niedostatecznie częsta zmiana pieluszki,
- rzadkie mycia,
- stosowanie nieodpowiednich preparatów do higieny.
Często mimo prawidłowej pielęgnacji pojawiają się odparzenia. Może być to związane z upałami, biegunką, alergiami pokarmowymi i stosowaniem antybiotykoterapii. Niektóre dzieci wykazują skłonność do rozwijania pieluszkowego zapalenia skóry, szczególnie jeśli chorują na atopowe zapalenie skóry lub urodziły się przedwcześnie ze względu na zaburzenia w tworzeniu bariery ochronnej skóry. Inną przyczyną powstawania zmian może być alergia na preparaty myjące lub stosowane pieluszki.
Jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się ogniskami rumieniowymi w okolicy pieluszkowej, na których w miarę rozwoju choroby mogą pojawić się grudki, pęcherzyki, a także nadżerki. Skóra jest obrzęknięta i bolesna. Nierzadko dochodzi do nadkażeń bakteryjnych lub grzybiczych.
Jak zapobiec pojawianiu się odparzeń pieluszkowych?
Newralgiczny obszar przylegania pieluszki powinien być starannie pielęgnowany. Zaleca się mycie, najlepiej pod bieżącą wodą, bez dodatku środków myjących, a następnie delikatne osuszanie skóry bez pocierania. Jeśli woda nie jest dostępna, dopuszcza się stosowanie chusteczek nawilżanych, jednak należy wybierać te nasączane tylko wodą, bez zbędnych dodatków. W miarę możliwości zaleca się robienie przerw w noszeniu pieluszek i wietrzenie chorobowo zmienionej skóry do kilku razy na dobę. Przy każdej zmianie pieluszki zaleca się stosowanie kremów zapobiegających pieluszkowemu zapaleniu skóry, takich jak Bepanthen Baby, który zawiera dekspantenol wspomagający regenerację nabłonków i gojenie się ran. Jeśli mimo zastosowanego protokołu pielęgnacyjnego stan skóry nie ulega poprawie, należy skontaktować się z lekarzem, który po ocenie zmian może zalecić stosowanie glikokortykosterydów, inhibitorów kalcyneuryny czy maści przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.