Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak podłączyć lampy sufitowe?
jak-podlaczyc-lampy-sufitowe

Jak podłączyć lampy sufitowe?

Remont w mieszkaniu zwykle wiąże się m.in. z wymianą lamp. Czy wiesz, że aby poprawnie je podłączyć, nie potrzebujesz pomocy elektryka? Sprawdź, jak samodzielnie podłączyć lampę sufitową – przekonasz się, że to nic trudnego!

Podłączanie lampy sufitowej – schemat

Zanim zabierzesz się do pracy, zawsze upewnij się, że odłączyłeś bezpieczniki! Najłatwiej sprawdzisz to, przykładając do gniazdka miernik prądu lub próbnik napięcia. Jeśli wskazówka urządzenia nie wychyli się, albo nie zaświeci się lampka, wszystko jest w porządku, prąd na pewno został odłączony. Możesz przystąpić do działania!

Samo podłączanie lampy jest niezwykle proste – schemat składa się zaledwie z kilku kroków:

  • Sprawdź przewody. Z sufitu powinny wystawać dokładnie 3: fazowy, zerowy (neutralny) i bezpieczeństwa.
  • Wyznacz miejsce, w którym chcesz zamontować lampę i zaznacz ołówkiem. Zanim wywiercisz otwory pod kołki lub haczyki, upewnij się, że nie przewiercisz żadnego przewodu!
  • Teraz wywierć potrzebne otwory, a potem podłącz przewody do kostki (prawdopodobnie znajdziesz ją w zestawie z lampą).
  • Taśmą izolacyjną zabezpiecz końce przewodów i dokręć lampę do ściany. Gotowe!

Proste? Tak! Zwłaszcza, jeśli jak w przykładzie, czeka Cię podstawowa wersja zadania: podłączenie lampy sufitowej i 3 kable albo model lampy z jedną żarówką.

Podłączenie lampy sufitowej: 2 kable

Co jednak zrobić, gdy z sufitu wystają tylko 2 kable? Sytuacja taka zdarza się zwłaszcza w mieszkaniach w starszym budownictwie. Oznacza po prostu, że brakuje przewodu bezpieczeństwa. W suficie masz więc tylko przewód fazowy i neutralny. Wbrew pozorom, sprawa jest prosta: postępujesz dokładnie tak samo, jak w sytuacji z 3 przewodami. Pomijasz jedynie podłączenie do kostki przewodu bezpieczeństwa.

Podłączenie lampy sufitowej: 4 kable

Z sufitu wystają 4 kable? Świetnie! Oznacza to, że możliwe jest podłączenie lampy sufitowej do wyłącznika podwójnego.

Kiedy w suficie są 3 przewody (1 fazowy, 1 neutralny i 1 przewód bezpieczeństwa), możesz podłączyć dowolną lampę, ale zawsze konieczne będzie jednoczesne włączenie wszystkich żarówek. Przy 4 przewodach (2 fazowe, przewód bezpieczeństwa i neutralny), można już włączać np. tylko 1 z 2 żarówek.

Dzięki temu idealne lampy sufitowe (które najczęściej są designerskimi lampami) dobierzesz jeszcze swobodniej! Jeśli szukasz głównej lampy do salonu i planujesz podłączenie lampy sufitowej na 5 żarówek (albo więcej), sprawdź również ofertę https://swiatlolux.pl. Może zachwyci Cię któryś model lampy albo żyrandol od swiatlolux.pl?

A jak wygląda podłączenie takiej dużej lampy lub żyrandola? W zasadzie tak samo, jak w sytuacji, gdy kable były 3! Dopasuj kolory przewodów, a następnie zaciśnij je w kostce. Dzięki temu podłączenie lampy sufitowej (2 żarówki lub więcej) sprawi, że będziesz mógł dowolnie zmieniać ilość światła w pokoju i budować odpowiedni do sytuacji nastrój.

Podłączenie lampy sufitowej z 3 kablami do 4 przewodów

Czasem możliwość skorzystania z włącznika podwójnego nie jest Ci potrzebna i wcale nie ucieszy Cię fakt, że z sufitu wystają aż 4 kable. Chciałbyś przecież podłączyć małą lampę z jedną żarówką. I wiesz co? Możesz to zrobić! Jak? Do lampy podłącz 3 przewody (fazowy, neutralny i bezpieczeństwa). Ostatni, 4 przewód (fazowy) szczelnie owiń taśmą izolacyjną i ukryj pod obudową lampy.

Podłączenie lampy sufitowej LED

Wiesz już, jak podłączyć tradycyjne modele lamp. Być może jednak spodobała Ci się lampa LED z wbudowanym niewymiennym źródłem światła. Jak sobie poradzić z jej podłączeniem? Podobnie jak w każdym z wymienionych wcześniej przypadków! Różnica polega jedynie na tym, że do przewodów podłączasz zasilacz lampy LED.

Wymiana lamp w pierwszej chwili może wydać Ci się nieco skomplikowana. Jak uzyskać poprawne podłączenie lampy sufitowej? 3 żarówki, a może 4 lub 6 – jak podłączyć je, by nie zawsze świeciły wszystkie? Okazuje się, że rozwiązanie jest bardzo proste! Wystarczy, że poznasz kilka podstawowych zasad, a poradzisz sobie samodzielnie z każdą lampą i żyrandolem – również z lampami przysufitowymi. O wiele trudniejsze może okazać się wówczas znalezienie odpowiedniego modelu – wybór bywa naprawdę ogromny!

Oceń