Together Magazyn » Dom » Jakie mieszkania kupują millenialsi?

Jakie mieszkania kupują millenialsi?

Millenialsi, to dzisiaj ważna grupa na rynku deweloperskim. Liczy sobie około 9-10 milionów osób, czyli stanowi mniej więcej 25% populacji Polski. Kupuje też najwięcej mieszkań. Jakie nieruchomości wybierają millenialsi? Gdzie się osiedlają? Jakie są ich wymagania? Sprawdźmy!

Millenialsi – kto to?

Millenialsi to tak zwane pokolenie Y, czyli osoby, które urodziły się między rokiem 1980 a 2000. Przedstawiciele pokolenia Y są najliczniejszą grupą na rynku deweloperskim – kupują około 50% wszystkich nieruchomości wystawionych na sprzedaż. Jacy są millenialsi? Oto kilka cech, które łączą wielu przedstawicieli pokolenia Y:

  • są pewni siebie i świadomi swoich kompetencji oraz wartości,
  • ich podejście do pracy oraz miejsca zamieszkania jest elastyczne – częste zmiany miejsca zatrudnienia zwykle nie stanowią dla nich problemu,
  • są świadomi i pragmatyczni, ale jednocześnie w procesach zakupowych kierują się często wyższymi wartościami – jeśli jakiś produkt odpowiada wyznawanym w życiu wartościom, są w stanie zapłacić za niego więcej,
  • ważne jest dla nich poczucie spełnienia i samorealizacji, chcą żyć na wyższym poziomie niż poprzednie pokolenie i świadomie decydować o swojej przyszłości.

Wszystkie te cechy mają duże przełożenie na decyzje mieszkaniowe – przedstawiciel pokolenia Y, zanim zdecyduje się na kupno mieszkania, dokładnie przeanalizuje oferty, porówna różne nieruchomości na sprzedaż i podejmie świadomą decyzję.

Millenialsi – najem czy kupno mieszkania?

Zwykło się uważać, że millenialsi od zakupu mieszkania wolą długoterminowy najem. Jest to prawda, ale tylko częściowa. Pokolenie Y jest bowiem zróżnicowane demograficznie. I o ile studenci czy świeżo upieczeni absolwenci rzeczywiście preferują najem mieszkań zamiast kupna nieruchomości, o tyle osoby po 30. roku życia, mają już za sobą doświadczenia z wynajmem i szukają mieszkania na sprzedaż. Mimo iż pokolenie Y charakteryzuje się dużą mobilnością i nie boi się przeprowadzek, to nadal pragnienie posiadania własnego M jest wysokie.

Kupno mieszkania – jak millenialsi wybierają nieruchomości?

Millenialsi to klienci wymagający – wiedzą, na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania. Są klientami pragmatycznymi, którzy dużą wagę przywiązują do funkcjonalności mieszkań, dobrej lokalizacji i korzystnego stosunku ceny do jakości. Np Nowe mieszkania Gdańsk od dewelopera Budros

Decydując się na kupno mieszkania, millenialsi zwracają dużą uwagę na innowacyjne podejście dewelopera zarówno do nieruchomości (np. do wyglądu mieszkań, ich wyposażenia czy nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań), jak i do samych klientów. Szukają mieszkań dopasowanych do ich potrzeb, stylu życia i funduszy.

 

Dla millenialsów ważne są rekomendacje, w związku z czym szukają opinii i porównują różne oferty. Pokolenie Y jest wyczulone na promocje – millenialsi są gotowi zrezygnować z oferty, którą brali pod uwagę, gdy dostrzegą lepszą, w okazyjnej cenie. Z drugiej strony, jeśli znajdą mieszkanie w modnej okolicy, prestiżowym bloku, zabytkowej kamienicy bądź takie, które ma renomę, albo po prostu jest ich zdaniem warte uwagi, są skłonni zapłacić więcej.

Dla wielu osób z pokolenia millenialsów istotne są wyższe wartości. W związku z tym są skłonni zdecydować się na zakup mieszkania, jeśli deweloper wspiera idee, takie jak ochrona środowiska czy odpowiedzialność wobec pracowników.

Lokalizacja nieruchomości – gdzie millenialsi kupują mieszkania?

Młodzi ludzie, zanim zdecydują się na kupno mieszkania, analizują takie aspekty lokalizacji jak:

  • infrastruktura,
  • bliskość przystanków komunikacji miejskiej,
  • odległość od ośrodków kultury i rozrywki,
  • dostępność punktów usługowych,
  • odległość od miejsca pracy.

W przeciwieństwie do pokolenia X, które chętnie osiedlało się na obrzeżach miast, millenialsi decydują się często na zakup mieszkania w centralnych dzielnicach. Jest to podyktowane z jednej strony wygodą, a z drugiej chęcią doświadczania i przebywania w centrum wydarzeń.

Wielkość mieszkania – czy millenialsi stawiają na duże powierzchnie?

Przedstawiciele pokolenia Y stawiają przede wszystkim na funkcjonalność mieszkań, a nie na dużą powierzchnię. Szukają mieszkań o średnich lub niewielkich metrażach. Kupują kawalerki, mieszkania dwupokojowe, a także lokale z dwoma pokojami i salonem połączonym z aneksem kuchennym. Mieszkanie ma być funkcjonalne i wygodne – niekoniecznie duże.

Typ nieruchomości – nowoczesne bloki czy zabytkowe kamienice?

Na to pytanie można by odpowiedzieć – i jedno i drugie. Z jednej strony miilenialsi wybierają często mieszkania komfortowe, z udogodnieniami, takimi jak windy, miejsca parkingowe, podjazdy, nowoczesne instalacje elektryczne czy ogródki w mieszkaniach na parterze (więcej na temat zalet i wad mieszkań na parterze znajdziesz tutaj). Z drugiej strony istotne dla pokolenia Y stały się niestandardowe rozwiązania. W związku z tym millenialsi chętnie wybierają też przestronne lokale w historycznych kamienicach. Co łączy oba podejścia? Poczucie wyjątkowości i elitarności.

 

To, czy młodzi ludzie zdecydują się na mieszkanie z rynku pierwotnego, czy też lokal w starej kamienicy, jest często wypadkową ceny nieruchomości i jej lokalizacji.

Jak widać, osoby urodzone pod koniec poprzedniego milenium, szukają innych mieszkań niż przedstawiciele pokolenia X. Preferują centralne dzielnice, cenią sobie dostęp do kultury, lubią celebrować i doświadczać, ważna jest dla nich odległość od miejsca pracy. Wybierają raczej nieduże mieszkania, ale dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami miast. Biorąc pod uwagę, że jest to liczna grupa docelowa na rynku deweloperskim, można przewidzieć, w którą stronę zmierzać mogą trendy mieszkaniowe.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

5/5 – (1 głosów)