Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak i w ilu stopniach prać pościel?

Jak i w ilu stopniach prać pościel?

Czy pościel musi być każdorazowo gotowana? Absolutnie nie. Nawet nie każda może być. Nasze babcie gotowały pościel, ale one nie miały takich dobrych detergentów, jakimi my dziś dysponujemy. Podpowiadamy, jak i w ilu stopniach prać pościel, by zawsze była jak nowa. Jak prać pościel – ogólne wskazówki

Szczegółowy sposób prania pościeli zależy od tkaniny, z jakiej pościel została uszyta. Są jednak pewne ogólne zasady, którymi warto się kierować, przygotowując pościel do prania. Odwróć wszystkie poszewki na lewą stronę. W ten sposób zabezpieczysz tkaninę przed mechaceniem się (niestety słabe gatunkowo tkaniny mają do tego silną skłonność) oraz blaknięciem. To ważne szczególnie w przypadku kolorowej pościeli. Zasuń dokładnie wszystkie suwaki i pozapinaj guziki. Inaczej prawie na pewno poszwa na kołdrę będzie pełna małych poszewek na poduszki. Być może znajdziesz tam nawet zasłony, jeśli zdecydujesz się je prać razem z pościelą, choć to nie najlepszy pomysł. Wyjmij pościel 220×200 i zasłony z pralki od razu po upraniu. Wilgotne tkaniny nie powinny leżeć długo zwinięte i bez dostępu powietrza, bo zatęchną, a ich wyprasowanie będzie utrudnione.

Jak prać pościel z bawełny

Bawełna to chyba najmniej wymagający typ tkaniny, jeśli chodzi o zachowanie czystości. Można ją prać w temperaturze 40°C lub 60°C w zwykłych detergentach. W razie potrzeby można użyć odplamiacza lub wybielacza. Po praniu trzeba uprasować. Bawełnę można krochmalić.

Jak prać pościel z satyny bawełnianej

Satyna bawełniana to tkanina wyglądem i strukturą przypominająca satynę tkaną z nici jedwabnych, jednak jest utkana z bawełny. Co wbrew pozorom jest zaletą, nie wadą. Chociaż jedwab wydaje się szlachetniejszy, trzeba pamiętać, że w dotyku jest chłodny, co nie każdemu odpowiada. Satyna bawełniana jest ciepła, a przy tym bardzo efektowna. Pierze się ją w tej samej temperaturze co bawełnę, ale satyny bawełnianej lepiej nie wybielać. Pościeli z satyny bawełnianej nie powinno się prasować, dlatego warto ograniczyć liczbę obrotów wirowania.

Jak prać pościel z kory

Kora to odmiana bawełny i pierze się ją dokładnie tak samo. Jedyna różnica polega na tym, że pościeli z kory się nie prasuje.

Jak prać pościel z flaneli

Pościel flanelowa to kolejna odmiana pościeli bawełnianej. Jest miękka, przyjemna w dotyku i bardzo mięsista. Aby jak najdłużej zachować jej właściwości, warto prać ją w delikatnych detergentach i do każdego prania dodawać zmiękczający płyn do płukania. Flanela ma zazwyczaj intensywne kolory, aby je zachować, warto ograniczyć temperaturę prania do 40°C.

Jak prać pościel z lnu

Len to tkanina bardzo delikatna. Do jej prania lepiej wybrać płyn, nie proszek. Lnu nie wybielamy. Na plamy najlepszym sposobem jest wysoka temperatura, len można prać w 60°C. Jednak dla zachowania kolorów poleca się prać pościel z lnu w mocno intensywnych barwach w temperaturze 40°C.

Jak prać pościel z jedwabiu

Jedwab to bardzo szlachetna i bardzo delikatna tkanina. Jest chłodna i miła w dotyku, nadaje się zwłaszcza na gorące, letnie noce. Jedwab można prać tylko w temperaturze nieprzekraczającej 30°C w detergentach przeznaczonych specjalnie dla tego rodzaju tkanin. Nie można stosować wybielaczy ani odplamiaczy.

Oceń