Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak i kiedy sadzić róże pnące?
Obraz-

Jak i kiedy sadzić róże pnące?

Róże pnące są wszechstronne, łatwe w uprawie i wnoszą wiele piękna do każdego ogrodu. Zapewniają nie tylko wspaniałe efekty wizualne, piękny zapach, ale mogą odgrywać również rolę użytkową. Z ich udziałem stworzymy kolorowe tło ogrodu. Rozmiar i pokrój roślin, pozwala na wykorzystanie ich jako żywego elementu architektonicznego. Róże pnące o silnym wzroście są idealne do pokrywania ozdobnych altan, ścian, kratownic lub płotów, podczas gdy niższe odmiany mogą służyć do zdobienia pergoli czy łuków przy wejściu do ogrodu. Róże pnące powtarzające kwitnienie stanowią atrakcyjną scenerię przez całe lato, a niektóre odmiany kwitną, aż do późnej jesieni. Wybierając idealną odmianę do naszego ogrodu, musimy wziąć pod uwagę docelową wielkość rośliny, gdyż wiele z nich osiąga pokaźne rozmiary i dorasta do kilku metrów wysokości

Istnieją odmiany wielkokwiatowe i drobnokwiatowe, odmiany wyższe i niższe, kwitnące tylko jeden raz w sezonie i powtarzające kwitnienie, klasyczne odmiany historyczne i róże nowoczesne. Aby jak najlepiej wykorzystać ich zalety, oto kilka prostych wskazówek gdzie, kiedy i jak sadzić róże pnące w ogrodzie.

Gdzie sadzić róże pnące?

Róże pnące najlepiej rosną i kwitną w miejscach nasłonecznionych, chociaż tolerują lekki półcień. Najlepsza ekspozycja znajduje się od wschodu i zachodu. Rośliny powinny mieć dostęp przynajmniej do 4 godzin niefiltrowanych promieni słonecznych w ciągu dnia. Mając do dyspozycji jedynie południową ścianę, musimy pamiętać o tym, że liście róży na takim stanowisku mogą ulegać poparzeniu. Częściej również mamy do czynienia z uciążliwymi szkodnikami tj. przędziorki. Przed posadzeniem upewnij się, że dojrzały wygląd i wysokość naszej odmiany pasuje do miejsca, w którym planujemy ją posadzić.

Większość róż pnących wymaga podparcia konstrukcji pędów, niezależnie od tego, czy rosną przy:

  • altanie;

  • ogrodzeniu;

  • kratownicy;

  • pergoli;

  • łuku;

  • trejażu;

  • bramce;

  • ścianie.

Jeżeli naszym celem jest przykrycie ściany przez róże pnącą, zaleca się użycia kratki umieszczonej o kilka centymetrów od ściany, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. System korzeniowy roślin również powinien znaleźć się w pewnej odległości od ściany, aby mógł bez ograniczeń rozwijać się na szerokość i głębokość w podłożu.

Kiedy sadzić róże pnące?

Róże pnące najlepiej jest sadzić wiosną, po wiosennych przymrozkach lub jesienią, przynajmniej na sześć tygodni przed pierwszymi, jesiennymi przymrozkami. Sadzenie róż dostatecznie wcześnie w sezonie jesiennym, daje korzeniom wystarczająco dużo czasu na pełne ukorzenienie się w nowym miejscu, zanim rośliny przejdą w stan uśpienia na zimę.

Róże pnące w doniczkach:

Róże pnące, które były uprawiane w pojemnikach, można sadzić praktycznie o każdej porze roku, pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta. Jeżeli warunki nie są sprzyjające do sadzenia, lepiej się z tym wstrzymać, a młode rośliny przechować w nieogrzewanym pomieszczeniu z oknem lub zadołować w ogrodzie.

Róże pnące z gołym korzeniem:

Róże kopane z gruntu z gołym korzeniem lub balotowane powinno sadzić się wczesną wiosną, lub późną jesienią, kiedy gleba jest odpowiednio ciepła, ale temperatura powietrza niższa. Niższa temperatura powietrza i wyższa wilgotność podłoża wpływa na szybsze i lepsze ukorzenianie się roślin w nowym miejscu.

Jak sadzić róże pnące krok po kroku?

Krok 1. Wykop dołek do sadzenia na tyle szeroki i głęboki, aby swobodnie rozłożyć system korzeniowy na jego dnie. Powinien mieć ok. 40 cm szerokości i 60 cm głębokości. Miejsce szczepienia powinno znaleźć się na poziomie gleby. Można je poznać po wybrzuszeniu w miejscu łączenia pędów z systemem korzeniowym.

Krok 2. Dokładnie podlej sadzonkę w doniczce lub namocz system korzeniowy roślin z gołym korzeniem. Ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki. W razie potrzeby rozetnij doniczkę, jeżeli korzenie przywarły do boków lub dna pojemnika.

Krok 3. Na dnie dołka umieść żyzną glebę oraz niewielką ilość naturalnego nawozu. Korzenie nie powinny mieć jednak bezpośredniej styczności z nawozem, powinna je oddzielać kilkucentymetrowa warstwa podłoża.

Krok 4. Umieść sadzonkę na środku otworu do sadzenia. W przypadku sadzenia róż pnących przy ścianie, łodygi należy skierować w stronę ściany, a korzenie od niej pod kątem 45 stopni. Zasyp żyznym podłożem pozostałą, pustą przestrzeń wokół sadzonki. Co kilka sekund potrząsaj sadzonką, aby ziemia dokładnie oblepiła korzenie, a pomiędzy poszczególnymi warstwami gleby nie utworzyły się kieszenie powietrzne.

Krok 5. Po całkowitym napełnieniu otworu podłożem, dokładnie ubij glebę wokół rośliny. Dosyp ziemi w miarę potrzeby, jeżeli po ubiciu gleby powstało duże zagłębienie.

Krok 6. Dokładnie podlej posadzoną róże pnącą. Do tego celu można użyć konewki lub węża, należy jednak pamiętać o tym, aby strumień wody nie był zbyt silny, gdyż może wypłukać ziemię wokół posadzonej sadzonki.

Czy można przesadzać stare róże pnące?

Można przesadzać starsze, wieloletnie okazy róży pnącej, jednak jest to zdecydowanie trudniejsze, niż w przypadku młodych roślin. System korzeniowy takich roślin jest silnie rozbudowany, a pędy długie i mocne, które często są mocno przytwierdzone do podpory. Przesadzanie starych róż pnących najkorzystniej jest przeprowadzać wiosną lub jesienią, podczas chłodniejszej i wilgotniejszej aury.

3.7/5 – (48 głosów)