Oświetlenie to jedna z ważniejszych kwestii w domu i to nie tylko dlatego, że wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń, ale też jak nic innego pozwala kreować atmosferę. Intensywnie oświetlające lub delikatne rozproszone, pomoże wydobyć z wnętrza jego charakter. Zobacz, czym się kierować podczas wyboru źródła do różnych pomieszczeń.
Światło w salonie
Pokój dzienny to przestrzeń, w której spędzamy czas z wielu powodów, dlatego dobrą praktyką jest zastosowanie kilku niezależnych źródeł światła. Oświetlenie powinno być przede wszystkim dopasowane do rozmiaru wnętrza. Pod rozwagę warto wziąć także preferowaną barwę, wybierając spośród ciepłej, zimnej lub neutralnej.
Salon jest idealnym miejscem do wyeksponowania efektownych lamp wiszących – tych imitujących industrialne klosze, przypominających bogate, kryształowe żyrandole, czy też nawiązujących do minimalistycznych loftów. Mogą pojawiać się solo w centralnym punkcie pomieszczenia lub prezentować się seriami, niekoniecznie parzystymi – wszystko zależy od dominującego stylu i klimatu, który chcemy osiągnąć. Lampy wiszące warto uzupełnić punktowymi oczkami ledowymi, które sprawdzą się np. w trakcie seansu filmowego czy podczas romantycznej kolacji we dwoje. Kiedy już wybierzemy rodzaj lamp, dobrze jest pamiętać o wyborze żarówek energooszczędnych, które pozwalają zaoszczędzić energię przy takim samym zużyciu, co tradycyjne modele.
Lampy idealne do kuchni i łazienki
Podobnie, jak w innych pomieszczeniach, do kuchni warto wybrać oświetlenie energooszczędne. Dobrym pomysłem jest nie tylko podświetlenie stołu lub wyspy, ale też podświetlenie szafek kuchennych. Dzięki temu nabiorą nowoczesnego charakteru, a my zyskamy dodatkowe rozjaśnienie blatu roboczego.
Dobrze jest stawiać na lampy wiszące z możliwością regulacji, co będzie niezwykle praktyczne, jeśli będą zdobić przestrzeń nad stołem, służącym nie tylko do spożywania posiłków, ale też pracy czy odrabiania lekcji. Nowoczesne oświetlenie to nie tylko lampy umiejscowione centralnie. Niesłabnącą popularnością cieszą się ozdobne kinkiety, które w nienachalny sposób zdobią ściany.
Kluczową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przed zakupem lampy do łazienki, jest wodoodporność. Oświetlenie nie powinno znajdować się zbyt blisko źródła wody i spełniać określone normy. Jeśli planujemy więc podświetlić kabinę prysznicową lub wannę, należy wziąć pod uwagę wyłącznie modele z normą nie mniejszą niż IP 44. Niezwykle efektownie prezentują się także oświetlone lustra. Umieszczając po jego bokach nowoczesne kinkiety lub otaczając taflę specjalnie przystosowaną taśmą LED, uzyskamy efekt, który zachwyci każdego, kto się w nim przejrzy.
Światło w innych miejscach
Dobrym pomysłem jest oświetlenie wnętrza szaf, dzięki czemu weryfikacja ich zawartości będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli zależy nam na nowoczesnym charakterze wnętrza, można pokusić się o podświetlenie poszczególnych elementów, takich jak grafiki, wnęki z pamiątkami, czy gablotki z książkami. W tym celu warto sięgnąć po podtynkowe panele ledowe lub łatwe w montażu taśmy. Ich dodatkowym atutem będzie możliwość zmiany kolorystki światła za pomocą niewielkiego pilota.
Artykuł powstał we współpracy z bricomarche.pl