Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak dbać o deski do krojenia?
cutting-board-

Jak dbać o deski do krojenia?

Deski do krojenia to absolutnie niezbędny dodatek w każdej kuchni, zarówno tej domowej, jak i restauracyjnej. Choć wydaje się, że ich użytkowanie powinno być banalne i nie sprawiać problemów, wiele osób popełnia błędy na etapie czyszczenia i konserwacji. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nieco inaczej traktuje się drewniane deski oraz te wykonane z tworzywa sztucznego, takiego jak polietylen. Właściwe dbanie o tego typu akcesoria pozwala dłużej cieszyć się ich użytkowaniem, bez obaw o obecność nieprzyjemnego zapachu. Jak zatem wygląda to w praktyce?

Drewniane deski – jak należy o nie dbać?

Zaletą modeli wykonanych z naturalnego materiału, takiego jak drewno jest przede wszystkim trwałość. To właśnie ten powód sprawia, że cieszą się tak dużą popularnością. Warto też wspomnieć o braku ryzyka tępienia noży i atrakcyjnym wyglądzie. Uważa się również, że drewniane deski mają właściwości bakteriobójcze. Niemniej jednak, to od sposobu w jaki będziemy o nie dbać zależy czy uda się zachować wszystkie z wyżej opisanych cech. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

  • Pierwszą zasadą, którą można uznać za kluczową jest niedopuszczenie do przemoczenia desek. Niestety wiele osób popełnia ten błąd, co prowadzi do szybszego zużywania się akcesorium, niszczenia materiału oraz pojawienia się przebarwień. Trzeba zatem ograniczyć ilość wody, a dodatkowo mocnej chemii. Deski do krojenia wykonane z drewna nigdy nie powinny być myte w zmywarce.
  • Chcąc zadbać o higieniczny stan opisywanego akcesorium, trzeba umyć ją od razu po użyciu pod letnią wodą. Do czyszczenia wykorzystujemy szczoteczkę lub gąbkę. Jeśli zabrudzenia będą mocniejsze lub trudniejsze do usunięcia, wystarczy niewielka ilość płynu do mycia naczyń, który musi zostać natychmiast spłukany.
  • Kolejną bardzo ważną zasadą jest natychmiastowe wysuszenie deski po jej umyciu. Jeśli zostawimy ją mokrą, woda zostanie wchłonięta do środka, co grozi rozkładem, pojawieniem się bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu. W konsekwencji, taka deska nie będzie już nadawać się do użycia. Jeśli zauważymy, że powierzchni zaczęła czernieć, pojawiły się przebarwienia lub pęknięcia, oznacza to, iż zaniedbaliśmy tę kwestię.
  • Do wysuszenia wykorzystujemy bawełnianą ściereczkę, gdyż ten materiał bardzo dobrze wchłania wodę. Innym rozwiązaniem są papierowe ręczniki. Po wysuszeniu, stawiamy deskę pionowo, aby ewentualna woda mogła samodzielnie wyparować.
cut-

Deski z polietylenu – co warto wiedzieć na temat ich pielęgnacji?

Tego typu akcesoria również są chętnie wybierane do zastosowań domowych oraz restauracyjnych, co niewątpliwie wynika z ich atrakcyjnej ceny, higieniczności oraz łatwości utrzymania w czystości. W porównaniu do desek drewnianych, użytkownicy mają znacznie mniej pracy z ich pielęgnacją. Najważniejszą informacją jest to, że takie dodatki mogą być bezpiecznie myte w zmywarce, co stanowi znaczne ułatwienie dla wielu osób. Niestety sporym minusem jest znacznie gorsza wytrzymałość. Deski z polietylenu nie są tak twarde jak drewniane i podczas używania z czasem zaczynają coraz bardziej się rysować. Gdy uszkodzenia mechaniczne będą już naprawdę spore, w szczelinach mogą gromadzić się resztki jedzenia, a co za tym idzie, bakterie. Taka sytuacja to wyraźny znak, że deska musi zostać wymieniona na nową.

W kwestii pielęgnacji, możemy pozwolić sobie zarówno na używanie silnych detergentów i gorącej wody oraz długie moczenie. Bardzo zabrudzoną deskę bezpiecznie wyszorujemy szczoteczką. Po umyciu, deski z polietylenu można zostawić do samodzielnego wyschnięcia.

Oceń