Together Magazyn » Aktualności » Interaktywni „Rybacy w akcji” w Helu

Interaktywni „Rybacy w akcji” w Helu

Pięć stanowisk interaktywnych wzbogaciło wystawę stałą pt. „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej” w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zastosowanym w zabytkowym obiekcie można sprawdzić, jak czują się rybacy na kutrze podczas sztormu, ile trzeba włożyć wysiłku w wybranie sieci z połowem i jakie ryby są poławiane w wodach Bałtyku.

– Stanowiska interaktywne są coraz ważniejszym elementem w przestrzeniach muzealnych. Zainstalowane na nich aplikacje pogłębiają wiedzę prezentowaną na wystawach i angażują zwiedzających do pełniejszego zaangażowania w zwiedzanie – mówi Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji w NMM. – Takie stanowiska, doskonale sprawdzają się w naszych oddziałach: Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Teraz kolej na Muzeum Rybołówstwa w Helu.

Wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej” w helskim Muzeum Rybołówstwa adresowana jest do wszystkich zainteresowanych przyrodą, historią i kulturą wybrzeża kaszubskiego, zwłaszcza w kontekście dziejów polskiego rybołówstwa morskiego. Dzięki realizacji projektu „Rybacy w akcji”, dofinansowanemu z Programu MKiDN „Infrastruktura kultury”, wiedzę z tego zakresu zwiedzający będą mogli samodzielnie poszerzyć na stanowiskach interaktywnych. Dzieci w wieku przedszkolnym będą bawiły się przy makiecie portu rybackiego, a stanowisko „Wybieranie sieci rybackiej” angażuje kilka pokoleń, bo wymaga współpracy członków całej rodziny. Natomiast na stanowisku „Symulator przechyłów kutra rybackiego” przekonamy się, jak trudno pracować na sztormującej łodzi.

Głównym celem projektu „Rybacy w akcji” było zwiększenie dostępu i podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej Muzeum Rybołówstwa w Helu przez rozbudowę infrastruktury wystawienniczej. – Kierowaliśmy się hasłem „nauka przez zabawę”, bo właśnie ten sposób poznawania nowych dziedzin życia pozwala na pełniejsze i długotrwałe zapamiętywanie nowych wiadomości – dodaje Krystyna Stubińska.

port-symulator-ryby-2

Oceń