Together Magazyn » Aktualności » Ile róż na zaręczyny?
depositphotos l

Ile róż na zaręczyny?

Wybrałeś już pierścionek zaręczynowy? Masz co do minuty zaplanowany scenariusz zaręczyn? W takim razie nie daj się zwariować emocjom i nie zapomnij, by wręczyć ukochanej bukiet kwiatów! Podpowiadamy, jaka kompozycja najlepiej sprawdzi się z okazji zaręczyn. Jakie kwiaty wybrać, ile powinno ich być i jaki ich kolor będzie odpowiedni? Wyjaśniamy!

Symbolika róż

Nikt nie podważa tego, że w przypadku zaręczyn najlepiej sprawdza się bukiet róż. Kwiat ten ma rozbudowaną symbolikę, jest popularnym motywem zdobniczym, architektonicznym, niegdyś sięgano po niego w czasie obrzędów i nie raz uwieczniono na dziele sztuki.

Róża był atrybutem greckiej bogini miłości – Afrodyty. Ten gatunek kwiatów był też nierzadko opisywany w poematach oraz miał symbolikę religijną – róża bez kolców to symbol maryjny. Dziś składający się z róż, ogromny bukiet zaręczynowy dla przyszłej narzeczonej to przede wszystkim symbol miłości. To właśnie o takiej okazałej kompozycji nie sposób zapomnieć do końca życia.

Skąd wzięła się tradycja wręczania kwiatów na zaręczyny?

Historia wręczenia kwiatów w chwili zaręczyn jest bardzo długa i sięga tysięcy lat wstecz. Już w czasach prehistorycznych mężczyźni wracający z łowów, oprócz upolowanej zwierzyny, przynosili ze sobą rośliny i zioła. Kobiety suszyły je i przygotowywały z nich mikstury lecznicze.

Natomiast w XIX wieku popularność zyskał tzw. język kwiatów. Bukiet skomponowany z określonych gatunków i wybranym kolorze mógł oznaczać wtedy konkretne uczucia. Tradycja ta przetrwała do dziś. Dlatego warto wiedzieć, w jakim odcieniu wybrać kwiaty, aby pasowały one do charakteru zaręczyn.

Jaki kolor róż – co mówią kolory róż?

Kolor róż w bukiecie mówi o uczuciach do danej osoby. I tak kwiaty w odcieniu:

  • czerwonym symbolizują miłość, pożądanie, gorące, głębokie, nieprzemijające uczucia;
  • różowym są wyrazem szacunku, uprzejmości, wdzięczności i podziwu dla dziewczęcego uroku kobiety;
  • herbacianym są symbolem sympatii. Jednak jeśli kobieta otrzymuje te piękne kwiaty od mężczyzny, może sugerować to, że ma on wobec niej nieco poważniejsze plany;
  • bieli symbolizują czystość i niewinność. Białe róże wyrażają też dobre, szczere intencje w stosunku do drugiej osoby. Bywa, że są uznawane za symbol dziewictwa i lojalności;
  • żółtym nie wszystkim kojarzą się z pozytywnymi uczuciami. Niekiedy uważa się je za symbol zdrady, zazdrości. Dlatego, jeśli nawet są to jedne z ulubionych kwiatów twojej wybranki, raczej nie wręczaj ich z okazji zaręczyn.

Ile kwiatów w bukiecie zaręczynowym?

Także liczba kwiatów wręczonych przez mężczyznę może mówić o jego intencjach. To, ile róż na zaręczyny znalazło się w bukiecie, zdradza uczucia przyszłego narzeczonego. Uważa się, że 108 kwiatów jest synonimem zdania „wyjdź za mnie”. Kobieta nie powinna być jednak rozczarowana, otrzymując kompozycję z 9 czy z 12 róż – liczby te oznaczają odpowiednio „z Tobą na zawsze” i „bądź moja”.

Jakie kwiaty na zaręczyny dla teściowej?

Pierścionek zaręczynowy i kwiaty dla swojej wybranki to nie wszystko, o czym musisz pamiętać, oświadczając się. Nie możesz zapominać też o przyszłej teściowej – wręczony jej wielki bukiet jest wyrazem szacunku.

Dobrym zwyczajem jest ofiarować jej kompozycję, na którą mogą składać się np. tulipany, urocze margaretki, efektowne piwonie, lilie. Duże wrażenie zrobi też bukiet z goździków w różnych kolorach.

Bukiet kwiatów i tradycyjne zaręczyny

Ulubione kwiaty twojej ukochanej to pierwszy krok do tego, aby powiedziała ona „tak”. Jednak tradycyjne zaręczyny nie mogą obejść się bez nietuzinkowego pierścionka zaręczynowego. W małym pudełeczku może ukrywać się ręcznie, misternie wykonany model z przykuwającym wzrok klejnotem. Znajdziesz go w ofercie firm z tradycjami – takiej jak Dom Jubilerski A&A.

Zanim nadejdzie dzień zaręczyn i zadasz najważniejsze pytanie, pomyśl, jaki pierścionek chciałbyś włożyć na palec ukochanej. Dobrym pomysłem jest wybranie unikatowego, ponadczasowego modelu handmade – z wysokiej jakości kruszcu i wyróżniającego się ponadczasowym designem.

5/5 – (1 głosów)