Together Magazyn » Aktualności » Ile kosztuje poświadczenie notarialne i na czym to polega?

Ile kosztuje poświadczenie notarialne i na czym to polega?

Poświadczenie wpisu u notariusza jest jedną z najczęściej wykonywanych w jego biurze czynności. Wiele osób wciąż jednak nie zdaje sobie sprawy z tego na czym dokładnie ten proces polega i ile kosztuje. Podpowiadamy, czego się spodziewać podczas planowania poświadczenia notarialnego. 

Poświadczenie notarialne – co to jest?

Poświadczenie podpisu u notariusza to jedna z najpowszechniejszych czynności notarialnych. Przed jego dokonaniem powinniśmy przygotować dokument, na którym w obecności urzędnika składamy swój podpis lub uznajemy własnoręczność wykonanego przez nas wcześniej podpisu. Następnym etapem jest dołączenie do dokumentu klauzuli poświadczeniowej. Zawiera ona dokładną datę oraz miejsce sporządzenia dokumentów, dane osobowe osoby składającej podpis, a także podpis i pieczęć notariusza. Klauzula poświadczeniowa daje nam domniemanie, że podpis jest autentyczny, oraz że dokument, na którym został złożony istniał w momencie składania poświadczenia. 

Pamiętajmy jednak, że podpis powinien być własnoręczny i uznany za taki w obecności notariusza. W klauzuli poświadczeniowej należy także umieścić wszystkie zmiany i dopiski. 

Kancelaria notarialna Kraków to miejsce gdzie uzyskasz więcej informacji na ten temat

Poświadczenie notarialne – jakie dokumenty należy przedstawić?

Należy pamiętać, że do dokonania czynności poświadczających musimy przygotować zestaw dokumentów. Przede wszystkim jest to nasz dokument tożsamości oraz dokument, na którym zostanie złożony podpis. Jeżeli zamierzamy na przykład poświadczyć umowę sprzedaży udziałów w spółce z.o.o. skontaktujmy się wcześniej z kancelarią notarlianą, ponieważ być może będziemy potrzebować dodatkowych dokumentów. Wszystkie kwestie należy więc ustalić przed wizytą. 

Poświadczenie notarialne – kiedy trzeba je wykonać?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, w jakich okolicznościach należy dokonać poświadczenia notarialnego. Najczęściej jest ono sporządzane w sytuacji, w której udzielamy komuś pełnomocnictwa w określonych czynnościach prawnych, takich jak reprezentowanie nas w urzędach, sporządzanie umów zbycia oraz różnego rodzaju dokumentów prywatnych, które zwierają poświadczenia o charakterze majątkowym lub niemajątkowym.

Warto pamiętać o tym, że chociaż według obowiązującej ustawy notariusz nie ma obowiązku sprawdzania treści poświadczanej umowy pod kątem jej zgodności z prawem, wiele kancelarii ma różny pogląd na tę sprawę. Wielu specjalistów hołduje zasadzie, że notariusz powinien zbadać treść dokumentu przed jego poświadczeniem.

Poświadczenie notarialne – ile to kosztuje? 

Dla wielu osób jedną z najważniejszych kwestii podczas poświadczania podpisu u notariusza jest cena tej procedury. Opłaty za usługę zależne są od rodzaju dokumentu, który przedstawiamy. Jeżeli na dokumencie przedmiot oznaczony jest sumą pieniężną najpewniej zapłacimy jedna dziesiątą maksymalnej stawki, którą musielibyśmy zapłacić, gdyby dokument został sporządzony w formie aktu notarialnego – jednak nie zdrożej niż trzysta złotych + VAT.  Na pełnomocnictwach i innych dokumentach jest to stawka dwudziestu złotych + VAT. 

Dowiedz się więcej na stronie https://www.pannotariusz.pl/poswiadczenie-podpisu/

5/5 – (1 głosów)