Together Magazyn » Rodzic » Emisja programu „Tata sam w domu”

Emisja programu „Tata sam w domu”

Co warto wiedzieć?

Tata sam w domu” to nowy program telewizyjny prowadzony przez popularnego prezentera, Maćka Rocka, emitowany na antenie TV4. W każdym odcinku poznajemy historię jednej rodziny. Jak można się domyślić po tytule programu, przedstawiono w nim perypetie ojców zmagających się z codziennymi obowiązkami, które tradycyjnie przypisuje się raczej kobietom. Jednak tym razem następuje odwrócenie tych ról – kobiety wyruszają na zasłużony odpoczynek, podczas gdy mężczyźni zajmują się prowadzeniem domu. Muszą więc zajmować się dziećmi i realizować specjalne zadania, które wyznaczyły im żony. Jest to oczywiście nowa i niełatwa sytuacja dla wszystkich domowników. Aby wygrać główną nagrodę, czyli 15 tys. zł, panowie muszą zrealizować założony harmonogram zadań, wykazując się opiekuńczością i zaradnością. Czy wszyscy uczestnicy podołają wytyczonym celom? Jak współczesna rodzina radzi sobie z rolą taty jako głowy domu? O tym wszystkim będzie można się przekonać na antenie TV4.

Rozrywka dla całej rodziny

Program „Tata sam w domu” to ciekawa perspektywa, w której ukazuje się polskie rodziny. Teoretycznie zanika podział na pracujących mężów i żony, które zajmują się domowymi obowiązkami. Coraz więcej kobiet, z racji absorbujących obowiązków zawodowych, po prostu nie ma czasu na kompleksowe zajmowanie się domem. Nikogo już nie dziwi sytuacja, w której to mężczyźni, a nie kobiety, udają się na urlopy wychowawcze i zajmują się dziećmi. Mimo wszystko przełamywanie tradycyjnych podziałów obowiązków ciągle stanowi wyzwanie dla obu stron. Perypetie mężczyzn, którzy muszą wczuć się w nowe role, mogą dostarczyć dużo rozrywki, choć warto dostrzec w tej sytuacji też inny aspekt. Po pierwsze, mężowie mogą docenić codzienny trud domowych obowiązków, które spadają na ich żony; to samo zresztą dotyczy dzieci, które nie zawsze potrafią dostrzec ogrom wysiłków, jakie wkładają mamy w zaspokajanie ich potrzeb. Po drugie, ojcowie mogą poświęcić więcej czasu dzieciom i lepiej je poznać. Taki eksperymentalny podział obowiązków może zaowocować trwałym wsparciem współmałżonka w późniejszym codziennym trudzie utrzymania domu i wychowania dzieci. Również widzowie, w atmosferze rodzinnej rozrywki, mogą wyciągnąć praktyczne, cenne wnioski z takiego odwrócenia ról.

Rodzina powinna funkcjonować jak jeden organizm – sprawnie, spójnie i ze zrozumieniem, połączona nierozerwalną więzią. Magazyn Together wspiera model rodziny, w którym jest realizowany ściśle określony cel – wspólne podołanie codziennym obowiązkom. Sztywne trzymanie się narzuconego podziału ról społecznych nie zawsze się sprawdza i bywa przyczyną wielu nieporozumień. Można mieć nadzieję, że program „Tata sam w domu”, oprócz dostarczania znakomitej rozrywki, przyczyni się również do wzrostu świadomości w tym zakresie.

Emisja programu „Tata sam w domu”

TV4, poniedziałki, godz. 20.00 (od 1 września 2014 roku). Powtórki w niedzielne popołudnie.

https://www.facebook.com/tatasamwdomu/

Oceń