Together Magazyn » Aktualności » Dziecko na balkonie

Dziecko na balkonie

 

Wielki ogród przy domku na wsi to nieograniczone możliwości zabawy dla dziecka. A w mieście? Nawet rodzice, którzy zamiast ogrodu mają do dyspozycji dla swoich pociech tylko balkon, nie powinni się przejmować. Na małej powierzchni można zaplanować i stworzyć miejsce idealne do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wystarczy odpowiednia aranżacja kącika dostosowanego do wieku dziecka i możliwości balkonu.

Istnieje wiele możliwości dotyczących urządzenia miejsca wypoczynkowego na balkonie. Aranżując to miejsce, zwracamy uwagę na stylowe rozwiązania, modne dodatki i optymalne oświetlenie. Kupujemy odpowiednie meble, które mają spełniać określone funkcje. Wygodne fotele to gwarancja relaksu na świeżym powietrzu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy przy urządzaniu kącika na balkonie uwzględniamy potrzeby dziecka. Najmłodszym nie są przydatne donice z kwiatami czy inne modne dodatki. Nie zwrócą również uwagi na odpowiednio zaaranżowane oświetlenie. Dzieci na balkonie także korzystają ze świeżego powietrza, jednak w inny sposób. Potrzebny jest im kącik do zabawy – zaaranżowany odpowiednio do ich wieku, zainteresowań czy powierzchni balkonu.

Brak ograniczeń

Czy mały balkon może być przeszkodą w stworzeniu miejsca do zabawy dla dziecka? Kasia, autorka bloga „Kiedy mama nie śpi”, przekonuje, że balkon to świetne miejsce do zabawy dla dziecka, a jego mała powierzchnia nie stanowi żadnego problemu w aranżacji:

Oczywiście, że nawet maluszkom można stworzyć przyjazną i atrakcyjną przestrzeń, również na małym balkonie. Warto wtedy korzystać z rozwiązań wielofunkcyjnych, które w łatwy sposób można złożyć i schować. Obecnie przestrzenie mieszkalne i użytkowe wykorzystuje się w maksymalny sposób. Liczy się dosłownie każdy centymetr. Jeśli samemu trudno jest nam coś wymyślić, to bez problemu można znaleźć inspiracje w sieci – radzi Pani Kasia.

Rodzice, którzy mają mało miejsca do dyspozycji na balkonie, nie powinni się przejmować. Składane maty, mebelki czy zabawki to asortyment, którego nie brakuje dzisiaj w sklepach. Takie akcesoria idealnie sprawdzą się na małej powierzchni. Okazuje się więc, że brak przestrzeni nie stanowi żadnego problemu. Jednak może się pojawić on przy wymyślaniu kącika dla dziecka i jego urządzaniu. Na co rodzic powinien zwrócić uwagę na tym etapie?

Sposoby na aranżację

Miejsce na balkonie urządzane specjalnie dla dziecka powinno przede wszystkim dopasowane do niego samego. Jak podkreśla Kasia, autorka bloga „Kiedy mama nie śpi”, każde dziecko jest inne, trudno więc określić uniwersalny sposób dobierania odpowiednich elementów miejsca do zabawy na balkonie.

Na pewno warto się kierować aktualnymi zainteresowaniami dziecka oraz jego możliwościami. Świetnie się sprawdzą też takie rozwiązania, które można modyfikować wraz z upływem czasu. Dzięki temu dziecko szybko się nie znudzi, a my nie będziemy musieli „po chwili zachwytu” wszystkiego zmieniać – radzi Kasia. – Jednym z takich rozwiązań jest umieszczenie na balkonie misy, beczki czy donicy z piaskiem, żwirkiem lub kamykami, które dziecko za sprawą odpowiednich dodatków (figurek, mini budowli, klocków, kawałków drewna itp.) zmieni w zoo, zamek czy planetę kosmitów. Ciekawym pomysłem jest również stworzenie mini ogródka, który możecie dowolnie zmieniać co roku i wspólnie o niego dbać. Tego typu pomysły pozwalają nie tylko dobrze się bawić, ale i uczyć się nowych umiejętności oraz budować więzi rodzinne podczas wspólnej zabawy – dodaje Kasia.

Mała piaskownica czy ogródek na balkonie może się okazać strzałem w dziesiątkę dla młodszych dzieci. Z kolei starsze mogą się ucieszyć z przytulnego kącika, np. do czytania książek. Warto więc wyposażyć dla nich balkon w wygodne meble, by mogły korzystać z chwil na świeżym powietrzu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Korzystanie z balkonu przez najmłodszych może nieść ze sobą ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Dlatego tak istotną kwestią przy aranżowaniu miejsca do zabawy dla dziecka jest zapewnienie ochrony przed wypadkiem. Niestety, o groźnym incydencie czasami decydują dosłownie sekundy, nawet wtedy, gdy rodzic jest przy dziecku. Jednak najważniejsza kwestia dotycząca bezpieczeństwa maluchów to obecność rodzica. Oczywiście samo przebywanie z dzieckiem na balkonie może nic nie dać, jeśli balkon nie będzie odpowiednio zabezpieczony. Najbezpieczniejsze balkonowe balustrady to te całkowicie zabudowane, pełne, murowane. W przypadku balustrad ażurowych warto zwrócić wagę na kilka kwestii. Słupki powinny być umieszczone pionowo, a odległość między nimi koniecznie musi być na tyle mała, by dziecko nie zdołało przecisnąć głowy między szczebelkami. Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest miejsce między podłogą balkonu a krawędzią balustrady. Jeśli przestrzeń jest w tym przypadku zbyt duża, warto ją także zabezpieczyć, gdyż dziecko może siąść i spuścić nogi w dół. Dodatkowo między szczeblami można zamontować materiał lub matę.

Każde miejsce może być niebezpieczne dla dziecka, jednak rodzice mogą to niebezpieczeństwo zniwelować do minimum. Warto zwrócić również uwagę na to, aby podłoga na balkonie nie była śliska, zabezpieczyć ostre kanty i wystające elementy oraz pomyśleć nad osłonięciem jego części przed słońcem – radzi Kasia.

Ochronę przed słońcem może np. zapewnić zawieszony koc. Również mały basen wypełniony wodą może być świetną ochłodą dla najmłodszych w upalne dni, a także jednym z pomysłów na zabawę.

Kącik odpowiednio przygotowany do wieku i zainteresowań pociech to szansa na ich kreatywne i rozwijające spędzenie czasu. Jak się okazuje, nawet najmniejsza przestrzeń balkonu, ale odpowiednio i bezpiecznie zaaranżowana, to gwarancja świetnej zabawy na świeżym powietrzu.

Tekst: Natalia Dembek

Oceń