Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dlaczego piwonia nie kwitnie? PORADNIK dla początkujących ogrodników

Dlaczego piwonia nie kwitnie? PORADNIK dla początkujących ogrodników

Nie ma wątpliwości, że piwonie posiadają pewne walory dekoracyjne poza okresem kwitnienia. Ich krzewiasty pokrój i atrakcyjne, błyszczące liście nadają ogrodowi nieco dzikiego, naturalistycznego charakteru. Czar liści przesuwa się na drugi plan, gdy roślina wchodzi w okres kwitnienia wytwarzając okazałe, pomponowate kwiaty. Zdarza się jednak, że piwonie nie chcą kwitnąć. Sytuacji winne są nieodpowiednie warunki lub niewłaściwie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne.

Zdrowa zadbana piwonia powinna charakteryzować się obfitym kwitnieniem i okazałymi kwiatami. Liczba kwiatów, ich średnica i inne parametry zależą od specyfiki odmiany/gatunku a także warunków. Zadbane piwonie kwitną corocznie. Gdy w danym roku bylina nie wytwarza kwiatów lub kwiaty są bardzo rzadkie to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Przyczyny mogą być różne, poniżej przedstawione zostały te najbardziej prawdopodobne.

5 najczęstszych powodów braku kwitnienia

Załącznik:
kwitnacepiwoniewogrodzie.jpg

Źródło: https://www.bilscy.info/blog/sadzenie-piwonii

Błąd w sadzeniu kłączy

Aby piwonia obficie kwitła i nie sprawiała problemów powinna być sadzona o odpowiedniej porze i na właściwej głębokości. Karpy umieszcza się w ziemi w taki sposób, aby oczka znajdowały się zaledwie 3-5cm pod powierzchnią gruntu. Pewnym wyznacznikiem głębokości mogą być przycięte pędy. Zbyt głębokie sadzenie może objawiać się brakiem kwiatów. Piwonie powinno się posadzić od razu po zakupie. Te z gołym korzeniem sadzi się wiosną lub jesienią. 

Najkorzystniejszym okresem na sadzenie i przesadzanie karp jest przełom sierpnia i września. Po zimie należy usuwać ściółkę okrywającą.

Niewłaściwe nawożenie i zła gospodarka wodna

Piwonie mają duże potrzeby nawozowe, jednak nawożenie powinno być zbilansowane. Dlatego najbezpieczniejsze są nawozy organiczne. W przypadku stosowania jednorodnego nawożenia może właśnie zajść problem braku kwitnienia. Często tak się dzieje w przypadku intensywnego, gorliwego nawożenia potasem. Piwonia mocno idzie we wzrost, rozwijają się części zielone ze szkodą dla kwitnienia.

Dodatkowo nadmiar azotu może spowodować zasolenie podłoża a nawóz stosowany zbyt późno zmniejszy mrozoodporność.

Warto zwrócić uwagę także na rodzaj/stan gleby. W pewnych warunkach (w tym wypadku skrajne wartości pH) roślina może mieć problem z pobieraniem składników pokarmowych pomimo ich pozornej dostępności.

Piwonie mają także duże potrzeby wodne. W czasie bezdeszczowej pogody trzeba je regularnie podlewać. W szczególności dotyczy to fazy wykształcania pąków. Nie można jednak przesadzać – nadmiernie mokre, okresowo zalewane podłoże może spowodować gnicie karp.

Niewłaściwe stanowisko

Piwonie powinno się uprawiać w pełnym słońcu lub lub w lekkim zacienieniu. Z założenia w pierwszym przypadku kwitnienie będzie bardziej obfite, w drugim dłuższe. Pełne zacienienie jest nieodpowiednie i kończy się brakiem kwitnienia. To jednocześnie powód, dla którego powinno się starannie dobierać towarzystwo dla piwonii. Trzeba unikać roślin ekspansywnych i wysokich, które mogłoby je zagłuszyć. Nie powinno się karp piwonii sadzić bezpośrednio pod koroną drzew. Przy sadzeniu grupowym warto pamiętać, że rozstawa powinna wynosić przynajmniej 40-50 cm

Choroby i szkodniki

Zdarza się, że piwonia wytworzy pąki, ale nie kwitnie. Organy jeszcze przed rozwinięciem brązowieją lub czernieją a potem pokrywają się szarym nalotem. To objawy choroby grzybowej – szarej pleśni. Można z nią walczyć na różne sposoby, chociaż przy takich stratach konieczne jest usunięcie porażonych części i potraktowanie roślin preparatem przeciwgrzybowym.

Słabe kwitnienie w połączeniu z jaśnieniem liści i obsychaniem ich liści może być powiązane z występowaniem chorobotwórczych nicieni glebowych. Na szkodniki stosuje się m.in. P-DRAKOL. Przesadzenie może spowodować więcej strat niż korzyści, dlatego nie ma sensu wykonywać zabiegu. Zamiast tego w przyszłym roku piwonii warto dobrać odpowiednie towarzystwo. To aksamitki, popularne rośliny rabatowe, które wydzielają substancje likwidujące nicienie.

Radość z cięcia

Piwonie to ceniony kwiat cięty, w dodatku wiele osób używa nie tylko ich kwiatów, ale także liści. Jeśli w danym sezonie ogałaca się roślinę z kwiatów, a w dodatku tnie je z całymi łodygami przy ziemi, roślina doznaje szoku. W szybkim czasie traci dużą powierzchnię asymilacyjną i może nie zgromadzić wystarczających „środków” na przyszłoroczne kwitnienie.

Więcej na: https://www.bilscy.info/piwonie-paeonia


5/5 – (3 głosów)