Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Płyty MDF i HDF. Poznajemy zalety obu tych niezwykłych materiałów oraz dzielące je różnice
plytamdf

Płyty MDF i HDF. Poznajemy zalety obu tych niezwykłych materiałów oraz dzielące je różnice

Przy wyborze płyt meblowych oraz wykonanych z nich mebli czy innych elementów stolarki, nie należy ograniczać się wyłącznie do ich walorów estetycznych. Wygląd jest ważny, jednak co najmniej tak samo ważne są ich cechy czysto fizyczne. Właśnie dlatego, wybierając pomiędzy płytą MDF a HDF, warto wiedzieć, na czym polegają podstawowe różnice pomiędzy nimi i w jaki sposób ich cechy przełożą się na codzienne, zwykłe użytkowanie.

Jak wygląda produkcja płyt MDF i HDF?

Gdybyśmy zestawili ze sobą metody produkcji płyt MDF, HDF oraz klasycznych płyt wiórowych, okazałoby się, że każdy z tych materiałów powstaje na skutek bardzo podobnego procesu. Na końcu jednak otrzymujemy produkty o wyraźnie różnych właściwościach fizycznych. Jak to możliwe?

Zasadnicza różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami płyt polega na:

  • stopniu rozdrobnienia materiału drzewnego używanego do ich wytworzenia,
  • na doborze związków mających za zadanie łączyć i utwardzać włókna drzewne, z jakich powstają wymienione materiały.

Płyty MDF i HDF powstają z materiału drzewnego o dużym stopniu rozdrobnienia, a zaprawianego m. in. żywicą. Różnice w procesie produkcyjnym pomiędzy samymi płytami MDF i HDF tkwią w szczegółach, takich jak rodzaj użytych związków łączących i utwardzających czy temperatura ich prasowania.

plytahdf

Na czym polegają główne zalety płyt MDF i HDF?

Nazwa płyty MDF pochodzi od skrótu angielskiego określenia Medium Density Fibreboard, czyli płyty drzewnej (dosłownie wykonanej z włókien drzewnych) o średniej gęstości. Ta średnia gęstość oznacza, że typowa płyta MDF mieści się pod tym względem w przedziale od 650 do 850 kg/m³. Płyta HDF (High Density Fibreboard) to z kolei płyta o wysokiej gęstości, wynoszącej powyżej 850 kg/m³. Gęstość w obu przypadkach przekłada się na twardość płyt, stąd płyta HDF jest płytą twardszą niż płyta MDF, dzięki czemu dla osiągnięcia tego samego poziomu odporności na odkształcenia można stosować wyraźnie cieńsze płyty HDF, niż ma to miejsce w przypadku płyt MDF.

W porównaniu do pełnego drewna, płyty MDF i HDF są materiałami o bardzo dużej jednorodności pod względem składu. Nad litym drewnem górują również pod względem wspominanej już gęstości, która jest w ich przypadku nawet o 50% wyższa. To wszystko przekłada się na ich właściwości oraz sposób zastosowania. A ten może być naprawdę przeróżny. Płyty MDF i HDF, laminowane czy lakierowane, cięte na wymiar, wykorzystywane są do budowy drzwi, mebli oraz wszelkich elementów drewnianej zabudowy wnętrz.

Oceń