Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dobry psycholog – jak go znaleźć?

Dobry psycholog – jak go znaleźć?

Osoby, które przeżywają właśnie kryzys, miewają ataki paniki, cierpią z powodu obniżonego nastroju lub są uzależnione, nie wiedzą często do kogo zwrócić się o pomoc. Terminologia psychologiczna z pewnością nie ułatwia tego zadania i nieświadomie wybieramy specjalistę, który niestety nie będzie potrafił nam pomóc. Jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą? Odpowiedź na to pytania znajduje się w naszym dzisiejszym artykule.

Psycholog a psychoterapeuta — najważniejsze różnice

Chociaż w obu przypadkach mamy do czynienia ze specjalistą, który pomaga w uporaniu się z problemami psychologicznymi, warto wiedzieć, w jakich dziedzinach się specjalizują.

Psycholog

„Pycholog – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej”. To najczęściej spotykana definicja psychologa, którą możemy spotkać.

W praktyce specjalista ten może przeprowadzać testy psychologiczne, wydawać zaświadczenia lub orzeczenia. Nie może jednak przepisywać leków, o czym warto pamiętać.

Dobry psycholog w Poznaniu – sprawdź https://klinika-lmc.pl/

Do psychologa udamy się, gdy:

  • mamy problemy w pracy,
  • nie potrafimy porozumieć się z partnerem,
  • odczuwamy przygnębienie.

Dobry psycholog Poznań z pewnością podpowie nam, którą drogę terapii powinniśmy wybrać, aby rozstać się z naszymi problemami.

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta to również osoba, która musi mieć wykształcenie wyższe. Ważne są również predyspozycje tej osoby do zawodu. Istotne też jest to, że przyszły psychoterapeuta musi odbyć staż kliniczny oraz przejść własną terapię. Może zdarzyć się, że psychoterapeutą zostaje ktoś, kto pracował w zupełnie innej dziedzinie. Do tego specjalisty udamy się, gdy:

  • źródło naszych problemów może tkwić w nas samych,
  • trudności, które zauważyliśmy, towarzyszą nad od dłuższego czasu.

W wielu sytuacjach niezbędna będzie psychoterapia oraz leczenie farmakologiczne. Wtedy psycholog lub psychoterapeuta mogą zaproponować konsultację psychiatryczną, która nie oznacza nic złego i nie należy się jej bać.

Psycholog Poznań cennik, godziny otwarcia, opis specjalizacji — te wszystkie informacje często dostępne są na stronach poradni, więc przed wizytą możemy sprawdzić, czy psycholog Poznań współpracuje np. z określonymi psychiatrami. Bez względu na to, jakie trudności na towarzyszą, warto wybrać się do specjalisty, który pomoże nam się z nimi uporać.

Oceń