Together Magazyn » Aktualności » Detale, które ratują życie dziecka

Detale, które ratują życie dziecka

 

Zaawansowane systemy ochrony życia i zdrowia, które są stosowane przez producentów samochodów, to nie tylko elektronika. Ogromne znaczenie mogą mieć zabezpieczenia mechaniczne, pasy bezpieczeństwa oraz oczywiście foteliki dziecięce. W przypadku tych ostatnich akcesoriów zdecydowanie warto pamiętać o systemie ISOFIX.

Co to jest ISOFIX?

System ISOFIX, a w zasadzie ISO (International Organisation for Standardisation) Fixture, to prosty, popularny i bardzo przydatny system mocowania fotelików w samochodach osobowych. To niepozorne rozwiązanie, które w tym roku świętuje swoje 25-lecie, prawdopodobnie ocaliło już zdrowie i życie tysięcy dzieci, które uległy wypadkom. Jego zalety sprawiły, że po kilku latach znalazło standardowe zastosowanie we wszystkich nowych autach. Obecnie jest oczywiste, że każdy nowy samochód jest wyposażony w ISOFIX.

Jak to działa?

System opiera się na dwóch uchwytach, które są umieszczone pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela; do nich przypinamy fotelik dziecięcy. Co istotne, uchwyty są przymocowane bezpośrednio do ramy pojazdu – to sprawia, że w sytuacjach kryzysowych wzrasta bezpieczeństwo małych pasażerów, a ryzyko wyrwania uchwytu jest znikome. Sztywniejsze zamocowanie fotelika na tylnej kanapie również przyczynia się do lepszej ochrony dzieci. Mocowanie fotelika dziecięcego jest proste i intuicyjne, a systemu zatrzasków praktycznie uniemożliwia pomyłki w tym względzie.

Dlaczego nie pasy bezpieczeństwa?

Wielu rodziców nadal nie przywiązuje odpowiedniej uwagi do znaczenia systemu ISOFIX, montując foteliki wyłącznie za pomocą pasów bezpieczeństwa. Tymczasem okazuje się, że nawet połowa osób po prostu robi to niewłaściwie. Należy przypomnieć, że tylko fotelik odpowiednio zamocowany pasami bezpieczeństwa spełni swoją funkcję w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia na drodze. Najważniejsze jest wyeliminowanie luzów w pasie mocującym, co przekłada się bezpośrednio na redukcję obciążeń przenoszonych na ciało dziecka w razie wypadku drogowego. Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku systemu ISOFIX nie ma możliwości pomyłki w zakresie mocowania fotelika. Nie trzeba żadnych uzdolnień technicznych, aby poprawnie wykonać tę czynność. Poza tym użycie samych pasów bezpieczeństwa po prostu trwa dłużej i jest bardziej kłopotliwe. O ile dysponujemy samochodem o przestronnym nadwoziu i co najmniej dwóch parach drzwi, nie jest to ogromny problem. Gorzej jest w popularnych autach trzydrzwiowych, gdzie dostęp do tylnej kanapy bywa utrudniony.

Zalety systemu ISOFIX

  • Szybki montaż i demontaż
  • Wyższe bezpieczeństwo
  • Mocowanie punktów zaczepienia wprost do ramy samochodu
  • Usztywnienie siedziska

Tylko dla najmłodszych dzieci?

Wielu rodziców kojarzy – skądinąd: całkiem słusznie – zastosowanie systemu ISOFIX przede wszystkim w fotelikach samochodowych dla najmłodszych dzieci. Rzeczywiście, początkowo foteliki, które umożliwiały skorzystanie z tego rozwiązania, były przeznaczone dla niemowląt (0–13 kg) i nieco starszych maluchów (9–18 kg). Do niedawna nie przewidywano zastosowania systemu ISOFIX w przypadku fotelików dla dzieci o masie ciała 15–36 kg. Obecnie niemal wszyscy znaczący producenci fotelików samochodowych oferują również i ten asortyment.

Po co ISOFIX w dużych fotelikach?

Można się zastanowić, co było przyczyną decyzji producentów, którzy postanowili sprzedawać foteliki z systemem ISOFIX również dla starszych dzieci. Każdy rodzic, który przewoził dziecko w większym foteliku samochodowym, doskonale wie przecież, że i tak musi być on mocowany za pomocą pasów. Dowiedziono jednak, że również w większych fotelikach ISOFIX ma niebagatelne znaczenie. Przede wszystkim przyczynia się do redukcji obciążeń pasa biodrowego na brzuch, dzięki sztywniejszemu zamocowaniu fotelika. Tym samym eliminuje obciążenia, które są przenoszone na biodra dziecka, co jest skutkiem oddziaływania masy fotelika podczas zderzenia pojazdu.

Korzyści przy zderzeniach bocznych

Już od kilkunastu lat specjaliści do spraw bezpieczeństwa starannie analizują poprawę zabezpieczeń pasażerów w przypadku zderzeń bocznych. Dotyczy to również oczywiście najmłodszych pasażerów. Foteliki samochodowe, które są mocowane przy użyciu systemu ISOFIX, są mniej podatne na odchylenia podczas uderzenia bocznego. Usztywnienie fotelika ma tutaj zasadnicze znaczenie, a dużą część energii zderzenia pochłaniają zagłówki i osłony ramion.

Poprawa bezpieczeństwa przy fotelikach ISOFIX 15–36 kg

  • Redukcja obciążeń działających na głowę i ramiona dziecka przy zderzeniu bocznym
  • Zmniejszenie efektu przesuwania się fotelika na boki w trakcie uderzenia bocznego
  • Łatwiejsza regulacja kąta odchylenia oparcia (zapobieganie opadaniu głowy do przodu)
  • Minimalizacja obciążeń bioder i brzucha dziecka podczas zderzenia czołowego za sprawą eliminacji wpływu masy fotelika

Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie

Jeśli szukamy oszczędności, kupując akcesoria samochodowe, być może nie trzeba wydawać ogromnych sum na kosmetyki do pielęgnacji tapicerki czy modne dodatki, które umilają podróż. Na pewno nie można oszczędzać na bezpieczeństwie dzieci. Nieco wyższa cena fotelików z systemem ISOFIX, w porównaniu z fotelikami niewyposażonymi w to rozwiązanie, nie powinna więc być pretekstem do zaniechania takiego zakupu. Pamiętajmy, że eliminacja ewentualnych obrażeń ciała naszego dziecka to wartość bezcenna.

Tekst: Michał Mikołajczak

Oceń