Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dekarz – opis zawodu
pexels-andrea-piacquadio-

Dekarz – opis zawodu

Kim jest dekarz? Dekarz jest rzemieślnikiem, który w swojej pracy zajmuje się m.in. takimi zadaniami, jak: pokrywanie oraz naprawa dachów. Z dekarzem ma zatem do czynienia właściwie każdy, kto jest w trakcie budowy domu. Kwalifikacje dekarza są decydujące, ponieważ solidnie wykonany dach to z jednej strony gwarancja bezpieczeństwa przed niekorzystną pogodą, a z drugiej – piękna ozdoba domu. W przeciwnym wypadku, domownicy już po krótkim czasie będą zmagać się z licznymi niedogodnościami (niewłaściwa izolacja lub źle wykonane pokrycie dachowe) związanymi ze złym stanem dachu, takimi, jak np. jego przeciekanie.

Co powinien umieć profesjonalny dekarz?

Dekarze posiadają szereg umiejętności, które pozwolą na wykonanie dachu o nienagannej jakości. Przede wszystkim, powinni oni potrafić pokryć dach blachówkami wykonanymi z różnorodnych materiałów (stosuje się np. blachówki ceramiczne, cementowe lub blachodachówki), papą, a nawet słomą. Z każdym z wymienionych materiałów należy postępować inaczej, dlatego profesjonalizm oraz doświadczenie dekarza się niezwykle istotne.

Pokrywanie dachu blachówkami to jeszcze nie wszystko. Do obowiązków dekarza należy także konserwacja dachów oraz ich naprawa. Czasem pomijanym, aczkolwiek równie istotnym elementem działalności zawodowej dekarza jest także montaż takich urządzeń, jak:

  • mechanizm odprowadzający wodę z powierzchni dachów (rynny),
  • podkłady pod pokrycia dachowe,
  • okna,
  • świetliki,
  • wyłazy.

Profesjonalny dekarz – jakie powinien mieć predyspozycje?

Ponieważ zawód dekarza jest wykonywany w trudnych warunkach (praca na wysokości, niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych), pracownik dekarski powinien się cechować m.in. bardzo dobrą sprawnością fizyczną oraz umiejętnościami manualnymi. Niezwykle ważny jest także: zmysł równowagi, dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, wyobraźnia przestrzenna oraz brak nałogu alkoholowego (oraz do innych substancji psychofizycznych).

Firmy dekarskie – Warszawa

Obecnie, w Polsce znajduje się wiele firm oferujących profesjonalne usługi z zakresu dekarstwa. Wiele z tych firm ma swoją siedzibę w stolicy i wykonuje remonty w Warszawie. Z powodu dużej i stale nasilającej się konkurencji na rynku, dekarze w Warszawie podejmują różne kroki, aby zdobyć jak najwięcej klientów. Dlatego też oferują oni często szybką, bezpłatną wycenę pracy i krótki termin realizacji zlecenia. Oczywiście, przed skorzystaniem z usług dekarskich konkretnej firmy należy przeprowadzić research (np. w internecie czy wśród znajomych) by dowiedzieć się, jaki jest poziom profesjonalizmu wykonywanych prac.

Oceń