Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak skutecznie pozbyć się chrapania? Poradnik

Jak skutecznie pozbyć się chrapania? Poradnik

Przeszywający dźwięk o hałasie nawet 80 decybeli. Kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt razy z rzędu w niewielkich odstępach czasu. Specjaliści porównują chrapanie z hałasem przejeżdżającego blisko samochodu osobowego. To codzienność wielu polskich rodzin. Zdarza się, że z powodu chrapania cierpią wszyscy domownicy, a najbardziej osoba, której problem dotyczy. Jak się pozbyć chrapania i skutecznie poprawić komfort snu? Poznaj innowacyjne metody leczenia.

Nieleczone chrapanie i bezdech senny – czym to grozi?

Przyczyn chrapania może być wiele. Najczęściej jest to zbyt wiotkie podniebienie, za długi języczek, niedrożność nosa. Pacjenci, których dotyczy problem, często skarżą się na niewyspanie, chroniczne przemęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie i zaburzenia koncentracji. Chrapanie może mieć jednak wiele innych, dużo bardziej poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza gdy towarzyszy mu bezdech senny. W perspektywie wielu lat zaburzenia snu mogą prowadzić do wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, depresja, a u panów zaburzenia potencji.

Choć chrapanie dotyczy przede wszystkim mężczyzn, panie, zwłaszcza po 50. roku życia, nie powinny bagatelizować problemu. Najczęściej o jego istnieniu dowiadujemy się od partnera/partnerki lub kogoś z domowników. Warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Jak się pozbyć chrapania? Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest konsultacja lekarska i postawienie właściwej diagnozy.

Leczenie chrapania – tradycyjna operacja, laser, a może radiochirurgia?

Do niedawna leczenie chrapania odbywało się wyłącznie w szpitalu, zazwyczaj pod pełną narkozą. Po zabiegu wykonanym tradycyjnymi metodami pacjenci dłużej przebywają w szpitalu i dłużej dochodzą do siebie. W niektórych przypadkach nawet do tygodnia po zabiegu konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Warto wiedzieć, że wiele przypadłości, takich jak niedrożny nos, zbyt duży języczek, przerost migdałków czy wiotkość mięśni podniebienia może zostać usuniętych za pomocą mniej inwazyjnych metod.

Leczenie chrapania za pomocą radiochirurgii lub lasera przeprowadza lekarz laryngolog. Zabieg trwa nie dłużej niż konsultacja lekarska – zazwyczaj od 30 do 60 minut. Po jego zakończeniu pacjent może od razu wrócić do domu. Przez około tydzień po zabiegu należy m.in. unikać picia alkoholu, palenia papierosów, jedzenia ostrych potraw i korzystania z sauny czy siłowni. Zabieg nie tylko przynosi ulgę pacjentowi i znacząco poprawia jakość snu. W wielu przypadkach pozwala także poprawić relacje w rodzinie. Leczenie chrapania za pomocą lasera lub fal radiowych wykonuje m.in. Centrum Dermatologiczno-Alergologiczne „Derm-Al” w Sopocie.

Oprócz wykonania zabiegu dobrze uważniej przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Warto zadbać o dietę, rzucić palenie papierosów, ograniczyć spożywanie alkoholu, zmienić poduszkę na nieco niższą i starać się unikać spania na wznak (najlepiej położyć się na prawym lub lewym boku).

5/5 – (2 głosów)