Together Magazyn » Więcej » Kuchnia » Czy najdroższa kawa jest zawsze najlepsza?
kawa w kawiarce - zobacz czy cena ma wpływ na jakość!

Czy najdroższa kawa jest zawsze najlepsza?

Czy jakość kawy wzrasta wraz z jej ceną? Skąd wiadomo, że wybrany produkt jest wysokiej jakości? Jeśli wiele docierających przesłanek nadal nie rozwiązało Twojego dylematu, to przekonaj się, z jakich ziaren przygotować wymarzony napój kawowy! 

Cena kawy – od czego zależy?

Niezależnie od produktu, często ulega się przekonaniu, że droższe rzeczy są gwarancją wysokiej jakości. W przypadku kawy jest bardzo podobnie. Osoby, które niespecjalnie znają się na rodzajach ziaren oraz nie mają większych ograniczeń budżetowych, właśnie w taki sposób dokonują swoich zakupów – wybierają najdroższe kompozycje. Od czego tak naprawdę zależy cena kawy? Oto nieoczywiste aspekty, które wpływają na szerokie spektrum cen produktów dostępnych na rynku: 

  • warunki pogodowe regionu, w którym uprawia się poszczególne gatunki kawy, 
  • możliwości logistyczne danego kraju, 
  • dobrze rozwinięty transport międzynarodowy.

Uprawy kawy są niezwykle wrażliwe na spadkowe wahania temperatury. Aby roślina przyniosła zadowalające plony, potrzebuje kilku lat na długi proces dojrzewania. Niekorzystne warunki atmosferyczne są ogromnym ciosem dla regionalnych plantacji i skutkują niskimi zbiorami – to niestety oznacza podwyżkę cen za tę używkę. 

Trendy i zapotrzebowanie 

Im bardziej produkt jest popularny – tym jest droższy. Jeśli daną kawę reklamuje znany i lubiany celebryta, to zwykle taki produkt charakteryzuje się nieporównywalną do innych ceną. Co więcej, wyższy koszt często jest związany z tym, że konkretna odmiana kawy nie jest popularna i wymaga bardzo specyficznych warunków uprawy. Związana z tym trudność także kształtuje wartość unikalnych produktów. Kawy produkowane masowo są dostępne w dużo niższych cenach niż te, które uprawia się tylko w nielicznych miejscach na świecie. Na szczęście dostępnych rodzajów i mieszanek jest naprawdę wiele – dlatego każdy może delektować się filiżanką kawy każdego dnia. Wyjątkowe propozycje w różnej cenie znajdziesz w internetowym sklepie Cafe Silesia

Czy kawa musi być droga, żeby dobrze smakowała?

Kawoszy łączy wspólna miłość do kawy, jednak każdy z nich może mieć zupełnie inne preferencje co do jej smaku. Jeśli najbardziej lubisz kawę o wysokiej słodyczy, to z pewnością droga kawa o silnej kwasowości nie przypadnie Ci do gustu! Cena kawy nie ma takiego znaczenia, jak oczekiwane walory smakowe. Przy zakupie kawy postaw przede wszystkim na zapoznanie się z informacjami takimi jak:

  • kraj oraz region, w którym prowadzono uprawę, 
  • metoda obróbki ziaren, 
  • data i stopień wypalenia.

Kawy dobrej jakości nie muszą być drogie. Warto wybierać produkty znanych i cenionych od lat marek, które mogą poszczycić się przyznanymi certyfikatami jakości. Lubisz sprawdzone artykuły i chcesz poczuć prawdziwą głębię smaku? Wybieraj sklepy, które swoje artykuły importują z najlepszych zagranicznych palarni. Kawa Arabica z Włoch to propozycja, która z pewnością zachwyci Twoje podniebienie!

Oceń