Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy fast-foody muszą być tak niezdrowe? Poznaj dietetyczne przepisy na ulubione dania!
kanapki

Czy fast-foody muszą być tak niezdrowe? Poznaj dietetyczne przepisy na ulubione dania!

Myślisz, że za fenomenalnym smakiem klasycznych fast foodów stoi zastosowany do ich smażenia tłuszcz? Przedstawiamy Ci kilka przepisów na Twoje ulubione dania w wersji beztłuszczowej, czyli zdrowej – a jednak równie pysznej jak w przypadku oryginału. Przekonaj się, że fast foody mogą być zdrowe i smaczne! 

Stripsy z kurczaka w zestawie z kolorowymi frytkami 

Kawałki piersi z kurczaka w złocistej panierce i chrupiące frytki to duet, którego nie może zabraknąć w menu żadnej restauracji serwującej dania typu fast food. Choć nie można odmówić im smaku, to jednak za ich pięknie zrumienioną skórką stoi tłuszcz i to w dużej ilości. Zazwyczaj zarówno kurczak, jak i ziemniaki są smażone w głębokim tłuszczu, który wchłaniają. Jak wykonać ich zdrowszy wariant? 

Pierś z kurczaka obtocz w jajku rozmieszanym z odrobiną mleka oraz w panierce z bułki tartej i pokruszonych płatków kukurydzianych. W przypadku frytek zrezygnuj z ziemniaków i przygotuj je z innych warzyw – z marchewki, selera, pietruszki czy buraka. Obie części dania możesz upiec w piekarniku z termoobiegiem ustawionym na 200°C, ale lepszy efekt osiągniesz, wybierając frytkownicę beztłuszczową

Urządzenie to zamiast tłuszczu wykorzystuje gorące powietrze, które pozwala na idealne przypieczenie skórki potrawy i pozostawienie miękkiego środka. W przypadku urządzeń Electrolux możesz też liczyć na dodatkowe programy służące do przygotowywania innych dań i to nie tylko obiadowych, lecz również deserów. Co istotne, można ich używać zupełnie bez tłuszczu lub z jego niewielką ilością – jeśli nie chcesz całkowicie eliminować tego składnika z diety, a jedynie go ograniczyć. 

Kebab z kurczaka w domowym wydaniu 

Kebab to jedno z tych dań, które nigdy się nie nudzi. Przygotowując go samodzielnie, możesz znacznie obniżyć ilość tłuszczu i innych szkodliwych dla zdrowia substancji, które się w nim znajdują, bez obawy o utratę unikalnego smaku dania. 

Choć tradycyjny kebab przygotowuje się z baraniny, my polecamy użycie kurczaka, czyli mniej kalorycznego mięsa. Aby zyskać pewność, że nie wysuszy się na wiór podczas pieczenia, wybierz mięso z udek bez kości, które jest najbardziej soczyste. Kawałki kurczaka nabij na drewniane patyczki (mogą to być np. pałeczki od sushi) bardzo ciasno. Dzięki temu po upieczeniu i pokrojeniu ostrym nożem uzyskasz fragmenty do złudzenia przypominające te z Twojego ulubionego fast fooda. 

Aby kebab z kurczaka smakował tak jak ten „prawdziwy”, należy zamarynować mięso na kilka godzin przed pieczeniem. Do marynaty dodaj pół szklanki jogurtu greckiego, 2 łyżki przecieru pomidorowego, 2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, łyżkę soku z cytryny i łyżkę oliwy z oliwek. Istotne są też przyprawy, czyli kolendra, kumin, słodka papryka, suszona cebula, pieprz, curry oraz sól. 

Wyciągnięte z marynaty, nabite na patyczki mięso połóż na blaszce w taki sposób, aby nie dotykało dna. Dzięki temu w gotowym daniu zostanie mniej tłuszczu. Piecz przez ok. godzinę w temperaturze 180°C. 

Przygotowanie niskotłuszczowych fast foodów zajmuje tyle samo czasu, co ich „pełnotłuszczowych” odpowiedników. Zastosowanie odpowiednich przypraw i sposobów obróbki sprawia, że brak tłuszczu nie wpływa na pogorszenie smaku a wręcz przeciwnie – pozwala go „podkręcić”. 

Oceń