Together Magazyn » Aktualności » Czas na rodzinną, wakacyjną przygodę!

Czas na rodzinną, wakacyjną przygodę!

Przy współpracy z Agencja You’re Welcome

Wakacje to doskonały moment na przeżycie niezapomnianej, naukowej przygody! W tych słonecznych dniach wielu z nas ma więcej czasu dla dzieci. Jak zwykle Centrum Nauki EXPERYMENT przygotowało kilka propozycji, pełnych zabawy i elementów prorozwojowych!

Slajmy – zabawa rozwijająca integrację sensoryczną

Sensoryka, a w zasadzie integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu mózg potrafi prawidłowo przetworzyć otrzymane bodźce i dobrać do nich właściwą reakcję. Jeśli jej rozwój nie przebiega właściwie, może skutkować problemami w zachowaniu i funkcjonowaniu dziecka. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą powodować problemy z koordynacją ruchową, poziomem aktywności ruchowej (nadmierna ruchliwość lub powolność), a także trudności z koncentracją lub opóźnienia w rozwoju mowy. Dlatego tak ważne jest dbanie o właściwy rozwój integracji sensorycznej już od najmłodszych lat.

Odpowiedzią na tę potrzebę są sensoryczne warsztaty CZYSTE SLAJMOWISKO, dostępne w Centrum Nauki EXPERYMENT. Tworzenie slajmów lub „glutków” to, z pozoru prosta, rozrywka, która kształtuje wiele nowych umiejętności, nabywanych przez dzieci podczas zabawy. Zacznijmy jednak od tego, czym są te, być może dla niektórych nadal tajemnicze, slajmy. To plastyczna masa, stworzona z kilku składników, o zróżnicowanej strukturze i kolorach, którą dzieci mogą bezpiecznie formować. Można do niej dodawać przeróżne dodatki, jak brokat, proszek fosforyzujący lub olejki aromatyczne, dzięki czemu zmieni się jej barwa, zapach i struktura. Można również sprawić, że slajmy zaczną się świecić w ciemności! Lepienie „glutków” to świetny sposób na rodzinne spędzanie czasu w domu, warto jednak rozpocząć przygodę ze slajmami pod okiem specjalistów, np. podczas warsztatów w EXPERYMENCIE.

Co ta zabawa daje naszym dzieciom? Już samo przygotowanie slajmów wymaga koncentracji i właściwego przeprowadzenia reakcji chemicznej, dzięki czemu maluchy rozwijają cierpliwość i umiejętność skupienia się, a tworząc kolejne, coraz bardziej szalone wersje „glutków”, kształtują także kreatywność. Zgniatając, ściskając oraz rozciągając ulepione przez siebie slajmy, dzieci doskonalą dotyk, czyli jeden ze zmysłów podstawowych dla integracji sensorycznej. To właśnie właściwy rozwój tych zmysłów jest kluczowy dla optymalnego działania wzroku, słuchu, mowy i ogólnego rozwoju dziecka. Zabawa slajmami wspomaga także rozwój małej motoryki, zdolności manualnych, uczy wydatkowania odpowiedniej siły do oczekiwanych rezultatów, poprawiając jednocześnie koordynację ruchową i działanie układu propriocepcyjnego. Tak prosta zabawa może dać tak wiele!

Gra RPG na żywo?

Propozycją EXPERYMENTU dla młodzieży i dzieci powyżej ośmiu lat są przygodowe warsztaty EXPANJI, zawierające elementy escape room, puzzle hunt i gry RPG (role playing-game). To pomysł na zabawę, podczas której uczestnicy wcielają się w określone role i przenoszą do wykreowanego świata. Zasady oraz podstawowa fabuła są z góry ustalone, ale już sam rozwój historii zostawia się dzieciom, które samodzielnie rozbudowują wyobrażoną przestrzeń. Tego rodzaju zabawa ma jasno sprecyzowany cel, dzięki któremu wszyscy uczestnicy w pełni się angażują i starają jak najlepiej realizować kolejne zadania.

Zarys fabuły warsztatów EXPANJI jest jasno zdefiniowany, jednak może zmieniać się zgodnie z inwencją twórczą uczestników. Dzieci stają się członkami grupy ekspertów (wśród nich są Pilot, Komandos, Botanik czy Kryptograf), która przybywa na pokrytą dżunglą wyspę i zostaje postawiona przed wyzwaniem – jak uratować ją przed zagładą? Wyzwanie nie jest proste, ponieważ po drodze na uczestników czeka wiele przeszkód w postaci skomplikowanych zadań z zakresu matematyki, fizyki, logiki lub też wymagających zmysłu konstruktorskiego. Odpowiednia skala ich trudności sprawia, że dzieci muszą współpracować w grupie, by zmaksymalizować osiągnięty efekt. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie uczestnicy otrzymują złotą monetę, która przybliża ich do ocalenia wyspy. Po zebraniu wszystkich potrzebnych monet grupa odnajduje drogę do skarbu, w którym ukryty jest klucz do ocalenia wyspy Expanji.

Wakacyjna przygoda w EXPERYMENCIE

Warsztaty EXPANJI odbywają się 7 dni w tygodniu o godzinie 10:30, 13:30 i 16:30, przez całe wakacje. Sugerowany wiek uczestników to minimum osiem lat. Z kolei CZYSTE SLAJMOWISKO rozpoczyna się codziennie o godzinie 12:00 i 15:00 – sugerowany wiek uczestników to 4-8 lat.

Zapraszamy do korzystania z wakacyjnych atrakcji w Centrum Nauki EXPERYMENT! Szczegóły – https://experyment.gdynia.pl

Oceń