Chryzantemy kojarzą się większości z dniem Wszystkich Świętych. Zdobimy wówczas nimi groby naszych bliskich. „Chryzantema” po grecku oznacza „złoty kwiat”, stąd też wzięła się jej polska nazwa „złocień”. Kwiaty te kojarzą się ze spokojem i melancholią, a swym zapachem na myśl od razu przywodzą dzień 1 listopada.
Niemały wybór
Budowa kwiatu chryzantemy ma istotne znaczenie. Ze względu na nią dokonywany jest podział tych kwiatów. Wyróżniamy chryzantemy pojedyncze (półpełne lub zwykłe), pełne (kuliste, igiełkowe, parasolkowate, półkuliste, astrowe, daliowe, japońskie) oraz anemonowe. Najdrobniejsze kwiaty mają około 1 cm średnicy, natomiast te największe osiągają średnicę nawet 20 cm. Ich kolorystyka jest niezwykle bogata. Spotykamy kwiaty żółte, czerwone, rude, białe, kremowe, różowe oraz zielonkawe.
Florystyka nagrobna
Od jakiegoś czasu, obok klasycznych kwiatów, wieńców, wiązanek, a także wszechobecnej żywej chryzantemy w doniczce, niejedna hurtownia kwiatów sztucznych oferuje także kompozycje o różnych, ciekawych kształtach. Zainteresowanie klientów nowymi formami i kształtami z roku na rok wzrasta. Przez co praktycznie każda hurtownia online kwiaty sztuczne daje upust swojej kreatywności i oferuje coraz to nowy asortyment kwiatowy. Duży wybór chryzantem, główek i gałązek kwiatowych daje możliwość stworzenia naprawdę ciekawych nagrobkowych kompozycji.
Chryzantemy dostępne na https://www.bomm.pl/pl/kategorie/galazki-kwiatowe-chryzantem.
Chryzantemy – nieodłączny element Wszystkich Świętych
Od lat chryzantemy są częścią święta zmarłych. Symbolizują nostalgię i tęsknotę za tymi, którzy odeszli. Kiedyś były narodowym symbolem Japonii, gdzie oznaczały szczęście i nieśmiertelność, a ich krajem ojczystym są Chiny. W krajach tych, w znacznej mierze, wykorzystywano chryzantemy do robienia sałatek, ciasteczek oraz herbaty. My, Polacy, nie wyobrażamy sobie bez nich 1 listopada.
W założeniu i tradycji Naszego Kościoła Święto Zmarłych jest świętem radosnym, jednak nastrój skupienia i modlitwy w tym dniu skłania wszystkich do refleksji nad sensem ludzkiego życia i przemijania. Zapalanie zniczy na grobach i składanie kwiatów są bardzo ważną jego częścią. Detale te oprócz tego, że ozdabiają grób, także go estetyzują oraz łagodzą panującą w tym dniu atmosferę.
Kształtowanie się uroczystości Wszystkich Świętych
W początkach chrześcijaństwa nie oddawano czci żadnemu ze stworzeń – ani aniołom, ani ludziom. Szacunek i cześć oddawano wyłącznie Bogu. Z czasem przedmiotem kultu stała się Matka Syna Bożego. Zaczęto wznosić Kościoły ku czci Najświętszej Maryi Panny oraz ustanawiać święta, pieśni i modlitwy o Matce Bożej. W I wieku krwawe prześladowanie Kościoła rozbudziło również kult męczenników, a dzień ich zgonu na ziemi zaczęto uważać za dzień narodzin w niebie. Już w V wieku kult prywatny przerodził się w powszechny. W VII wieku papież Bonifacy IV poświęcił Matce Bożej i świętym męczennikom rzymską świątynię pogańską, a w VIII wieku papież Grzegorz III otworzył kaplicę poświęcona już nie tylko męczennikom, lecz Wszystkim Świętym. W 935 roku papież Jan XI ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych i wyznaczył je na dzień 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina przede wszystkim tych Świętych, którzy nie mają osobnych wspomnień w całym roku liturgicznym.
Zwyczaj w Polsce
Zarówno w dzień Wszystkich Świętych jak i w Dzień Zaduszny, przypadający na dzień 2 listopada, Polacy odwiedzają cmentarze, modlą się na grobach bliskich, palą znicze i zdobią ich miejsca spoczynku pięknymi kwiatami.
Źródła:
- http://www.ogrodowydom.pl/fenomen-sztucznych-kwiatow – „Fenomen sztucznych kwiatów” – stan z 2018.10.02.
- http://www.syneko.pl/kwiaty-na-balkon-i-taras – „Kwiaty na balkon i taras” – stan z 2018.10.05.