W swojej pracy dietetyka i psychologa bardzo często rozmawiam z rodzicami na temat żywienia ich dzieci. Wspólnie uczymy się, jak kształtować u nich dobre nawyki żywieniowe i budować pozytywne relacje z jedzeniem. Jednym z najczęstszych problemów, jakie zgłaszają mi mamy, są dziadkowie, ciocie, znajomi, nauczyciele i wychowawcy w przedszkolu zasypujący ich dzieci słodyczami przy niemal każdej okazji. Ta wiedza oraz osobiste doświadczenia zmobilizowały mnie do stworzenia akcji “Całkiem nieSŁODKI prezent”.

Całkiem nieSŁODKI prezent” to akcja, która zachęca do rezygnacji ze słodkich prezentów dla dzieci.

Nieprzynoszenia cukierków, czekolad, lodów i ciastek na każdą możliwą okazję. Nie dlatego, że cukier jest czymś, co absolutnie nie może pojawić się w diecie dzieci, ale dlatego, że nasze dzieci jedzą go zdecydowanie zbyt dużo (wg. badań Instytutu Matki i Dziecka 80% dzieci w wieku 1-3 lat je zbyt dużo cukru). Otrzymywanie słodkich prezentów na urodziny, imieniny lub po prostu w ramach odwiedzin bliskich sprawia również, że maluchy zaczynają kojarzyć słodycze z pozytywnymi emocjami, przez co w przyszłości mogą sięgać po nie, gdy będą smutne, złe, zmęczone.

Akcja “Całkiem nieSŁODKI prezent” została stworzona, by pomóc rodzicom – odzyskać kontrolę nad tym, kiedy i ile słodyczy jedzą ich dzieci, krewnym i znajomym – znaleźć mądrą i ciekawą alternatywę dla słodkich upominków oraz dzieciom w kształtowaniu dobrych relacji ze słodyczami. W ramach akcji nie zachęcamy do całkowitego wyeliminowania cukru z diety dzieci. Ale spychamy cukier i słodycze na należne im miejsce, jako produktów jadanych na specjalne okazje, w niewielkich ilościach. Szanujemy potrzebę naszych bliskich do sprawienia przyjemności naszym dzieciom, jednak pokazujemy im, że można to zrobić na wiele innych, mniej słodkich, sposobów.

Całkiem nieSŁODKI prezent” mówi o mądrych wyborach, o znalezieniu lepszych rozwiązań. Wspólnie z rodzicami i blogerkami, które chętnie włączyły się w akcję, chcemy dać naszym bliskim mądrą alternatywę, pokazać, że wcale “nie musi być słodko”.

W ramach akcji pojawi się wiele działań i aktywności. Dla wszystkich rodziców dostępne będą na blogu Szpinak robi bleee materiały – plakat, lista alternatywnych prezentów oraz (już niedługo) przewodnik po tym, jak rozmawiać z bliskimi na słodkie tematy. Pojawi się również wiele artykułów, które poruszać będą temat słodkich prezentów od różnych stron – rodziców zmagających się z nim na co dzień, dietetyków opisujących go od strony eksperckiej, zakręconych na punkcie zdrowego żywienia praktyków, którzy już aktywnie promują wśród dzieci i dorosłych dobre nawyki żywieniowe, blogerów kulinarnych, którzy pokażą, że zdrowe słodycze mogą być naprawdę pyszne oraz psychologów i coachów uczących, jak mądrze rozmawiać z bliskimi i przekonać ich do naszych racji.

Do akcji “Całkiem nieSŁODKI prezent” włączyło się już ponad 20 blogerek, które aktywnie wspierają ją na Facebooku, swoich blogach oraz w życiu osobistym.

Wszystkie szczegóły oraz najnowsze informacje o akcji znajdują się w tym miejscu.

Z wyrazami szacunku

Zuzanna Antecka

ffff

CAŁKIEM nieSŁODKI PREZENT
Oceń ten post

Polacane:

O Autorze

Zuzanna Antecka

Jestem dietetykiem, psychologiem, żoną, a ostatnio – przede wszystkim mamą. Pracuję jako psychodietetyk i uczę, jak pokochać jedzenie zdrową i rozsądną miłością. Pomagam dzieciom i ich rodzicom w odnalezieniu spokoju i zdrowia w jedzeniu. Pokazuję, że każde dziecko może stać się Prawdziwym Smakoszem. Swoimi myślami i poradami dzielę się na blogu „Szpinak robi bleee”, na którym poruszam tematy dotyczące żywienia dzieci, psychodietetyki i gotowania.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany