Together Magazyn » Aktualności » Jak urządzić małe mieszkanie dla dużej rodziny?

Jak urządzić małe mieszkanie dla dużej rodziny?

Nie każdy może poszczycić się przestronnymi wnętrzami i dużym domem. Nie oznacza to, że rodziny, których mieszkania nie mają 100 metrów kwadratowych przestrzeni, mają gorzej. Wręcz przeciwnie! Mieszkańcy mniejszych przestrzeni zmuszeni są do kreatywności, która sprawi, że wnętrza nie będą zagracone, ale funkcjonalne, przestronne i dobrze urządzone. Aby tak było, warto kierować się sprawdzonymi radami, które pozwolą uniknąć błędów.

Jasne meble do małej przestrzeni

Właściciele małych przestrzeni powinni unikać ciemnych kolorów. Nie chodzi tu tylko o ściany. Jasne barwy wprowadzamy także w postaci mebli. Tu warto postawić na meble bukowe w kolorze naturalnym lub modele bielone. Ciemne kolory, takie jak wenge czy orzech, zostaw dla posiadaczy większych wnętrz. Dlaczego? Ciemniejsze barwy dominują, przytłaczają i skupiają na sobie uwagę, podczas gdy te jaśniejsze stapiają się z tłem jasnych ścian, dodają wnętrzom blasku i wprowadzają do nich świeżość. Bukowe, drewniane meble sprawiają wrażenie lekkich, dzięki czemu nie przytłaczają swoją masywnością, a wnętrza wydają się subtelniejsze.

rozkladany-stol

Kolor jest ważny, ale nie możesz zapomnieć o formie

Postaw na zgrabność i powab. Brzmi jak opis kobiety, ale ma on uzasadnienie także w przypadku mebli. Sięgaj po meble na smukłych nogach, z delikatnymi zdobieniami. Zamiast szerokiej komody, wybierz wąską, ale wysoką. Zamiast łóżka japońskiego, wybierz klasyczne, wysokie z ażurowym zagłówkiem. Zamiast szafy z pełnymi drzwiami, sięgnij po tę ze szklanymi. To proste sposoby na to, by optycznie powiększyć niewielką przestrzeń.

Najprostszy sposób na optyczne powiększenie

Jest nim odpowiednie oświetlenie. Zarówno to w pokoju, jak i we wnętrzach mebli. Witryna z ledowymi lampkami wewnątrz to doskonały sposób na rozświetlenie przestrzeni i jej optyczne powiększenie. Lampa nad stołem, lampka na stoliku nocnym, lampa podłogowa przy fotelu. Gra światłem to coś, co pozwoli odciągnąć uwagę od ograniczających przestrzeń ścian.

Przestrzeń dobrze zorganizowana

Ilość mebli ogranicz do wymaganego minimum, szczególnie jeśli masz małe dzieci. Im więcej mebli, tym więcej wypadków. Choć trudno o kompromisy w kwestii urządzania wnętrz, często to one warunkują sukces. Stół musi być w każdym domu. Tylko, czy w małej przestrzeni jest miejsce na model, który pomieści kilkunastoosobową rodzinę, która przyjedzie świętować z Tobą urodziny? Aby być gotowym na wszelką ewentualność, zamiast dużego stołu, lepiej wybrać mniejszy, ale rozkładany, ze specjalnymi dostawkami, które zwiększą powierzchnię użytkową mebla, wtedy gdy będzie to konieczne.

W przypadku pozostałych mebli i małych przestrzeni, istnieje jedna, najważniejsza zasada – meblujemy przy ścianach, a centralną część pokoju zostawiamy wolną, tak, aby przez pomieszczenie swobodnie przechodziło i światło, i powietrze. Warto także zminimalizować ilość elementów dekoracyjnych. Drewniane, bukowe meble same w sobie stanowią ozdobę wnętrz. Im mniej przedmiotów, tym lepiej dla małej przestrzeni, dlatego organizując ją, postaw na wysokie komody z szufladami i półkami oraz witryny, które są niezwykle eleganckie i subtelne.

zestaw-mebli-z-jednej-kolekcji

Dobre pomysły

W przypadku małej przestrzeni, najważniejszy jest dobry plan. Oto kilka sprawdzonych pomysłów, które sprawią, że wnętrza staną się optycznie większe, bez wyburzania ścian.

Lustro – srebrne zwierciadło w bukowej ramie to idealny patent. Odpowiednio zawieszone sprawi, że wnętrza będą jaśniejsze i wydadzą się szersze.

Jasne meble i jasne ścienny – nawet, jeśli lubisz ciemne kolory, warto zrezygnować z nich na rzecz jaśniejszych. Im jaśniej, tym przestrzeń wydaje się większa. Jeśli boisz się, że wnętrza będą mdłe, przemyć kolorowe dodatki – poduchy, dywan czy zasłony.

Kupuj komplety mebli – wydaje się tobie nudne mieć stolik, komody i szafkę RTV z tej samej kolekcji? To błąd! Pasujące do siebie meble nie wprowadzają chaosu, ale ład i porządek, które są wskazane w przypadku małych przestrzeni.

Najważniejszy w przypadku niewielkich wnętrz jest zdrowy rozsądek i minimalizm. Warto postawić na chłodny styl skandynawski i nowoczesność, które dobrze prezentują się nawet w małych wnętrzach i do których idealnie pasują jasne meble z drewna bukowego.

jasne-meble

Oceń