Z rok na rok wzrasta świadomość konsumentów dotycząca zdrowego odżywiania. Wysoko przetworzone jedzenie zamieniamy na ekologiczne, pochodzącą ze sklepów ze zdrową żywnością. Miejsce słodkich czy słonych przekąsek zastępujemy porcją warzyw i owoców, a posiłki „na mieście” zdrowymi, przygotowanymi w zaciszu własnego domu, w których nie brakuje świeżo wyciskanych soków. Aby jednak móc cieszyć się pożywnym, pełnowartościowym sokiem, trzeba posiadać odpowiednią wyciskarkę do warzyw i owoców. Co znaczy „odpowiednią”? Mianowicie dopasowaną do naszych potrzeb i indywidualnych preferencji, gdyż o ile z wyciśnięciem soku z miękkich owoców i warzyw poradzi sobie każdy model, o tyle przygotowanie napoju z twardych owoców i warzyw, (w tym liściastych), trawy czy kiełków będzie zarezerwowane tylko dla nielicznych modeli.
Dlaczego wyciskarka do warzyw? Czy nie może być sokowirówka?
To, co różni oba te urządzenia to sposób działania. O ile sokowirówka w sposób błyskawiczny przemienia warzywa i owoce w pulpę, o tyle wyciskarka do warzyw delikatnie je miażdży, wyciskając jak najwięcej soku i zachowując jego cenne właściwości – błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne. W procesie użytkowania nie dochodzi do wytwarzania się wysokiej temperatury, która mogłaby spowodować utlenienie się witamin. Jakie modele oferują producenci? Niestety, wybór jest bardzo duży, a tym samym może okazać się dla wielu skomplikowany. Na sklepowych półkach nie brakuje rozmaitych urządzeń (zróżnicowanych pod kątem mocy, funkcji czy marki), a każde z nich jest tak samo wychwalane przez sprzedawcę. A to oczywiście utrudnia potencjalnemu kupującemu ostateczny wybór.
Wyciskarka do warzyw i owoców – jaką wybrać?
Chcąc przygotować soki z buraków, marchwi, selera, ale również jęczmienia czy imbiru, musimy ostrożnie podchodzić do zakupu konkretnego modelu. Czynnikiem ułatwiającym wybór powinna być moc urządzenia. Do twardych warzyw i owoców najlepiej sprawdzi się model o sile 200 W. W dalszej kolejności pozostaje pytanie – prasa do warzyw i owoców powinna być pozioma czy pionowa? Jedno- czy dwuślimakowa? Dużą wydajność i wytrzymałość zapewni model poziomy, który w starciu z twardymi warzywami radzi sobie świetnie. Wyciskarki dwuślimakowe charakteryzują się większą skutecznością wyciskania soku, jednak dla niektórych mankamentem może być ich trudne mycie. Dlatego do przygotowywania soków z twardych warzyw warto wybrać model jednoślimakowy, ze ślimakiem o dużej średnicy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością na duży otwór wsadowy, który wykluczy konieczność krojenia warzyw i owoców na małe kawałki, a także system uproszczonego mycia, który nie nastręczy trudności w późniejszym wyczyszczeniu wyciskarki do warzyw i owoców.
Artykuł powstał we współpracy z https://hurom.pl