Together Magazyn » Zdrowie » Asystent Zdrowego Żywienia – aplikacja dostępna już na iOS

Asystent Zdrowego Żywienia – aplikacja dostępna już na iOS

Instytut Żywności i Żywienia ma bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich fanów technologicznych narzędzi, które mogą pomóc w codziennych próbach zmiany stylu życia na zdrowszy. Aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia powstała dzięki współpracy wielu ekspertów: dietetyków, technologów żywienia i innych specjalistów z Instytutu. Do tej pory osiągalna była tylko dla użytkowników Androida, a od kilku dni dostępna jest także dla wszystkich posiadaczy telefonów i urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad.

Asystent Zdrowego Żywienia to bezpłatna i unikalna aplikacja, która powstała dzięki wysiłkowi wybitnych ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia. Ma szereg rozbudowanych funkcji, dzięki którym posiadacze smartfonów mogą na co dzień poszerzać swoją wiedzę na temat zasad zdrowego żywienia i małymi krokami wprowadzać pozytywne modyfikacje do swojego życia, np. zmniejszać ilość dostarczanych do organizmu kalorii czy używanej soli, zmieniać sposób komponowania posiłków, a także zwiększać własną aktywność fizyczną.

Aplikacja, jak sama nazwa wskazuje, jest prywatnym asystentem wspierającym użytkownika o każdej porze dnia i nocy, w różnych miejscach i sytuacjach, gdy podejmuje decyzje mające wpływ na jego zdrowie. Asystent Zdrowego Żywienia podpowie nam zatem przy półce sklepowej, który produkt powinniśmy wybrać, lub w kuchni podczas gotowania, jaka jest kaloryczność przygotowanego przez nas posiłku i czy przypadkiem nie przesadziliśmy właśnie z tłuszczem czy cukrami.

asystent-zdrowego-zywienia_aktywnosc-fizyczna

Stworzyliśmy to narzędzie z myślą o wszystkich tych, którzy chcą zacząć zmieniać swoje życie na lepsze, przestrzegać zasad zdrowego żywienia, wiedzieć, ile kalorii przyjmują, jedząc konkretne posiłki, ale także dla wszystkich tych, którzy może trochę nieśmiało poszukują informacji na ten temat, gubią się jednak w gąszczu oferowanych porad i często rezygnują już na początku. Asystent powstał, by na co dzień towarzyszyć każdemu człowiekowi i utrwalać właściwe wybory, tak by po pewnym czasie już każdy sam, bez pomocy Asystenta, wybierał właściwie i świadomie – mówi dr Beata Przygoda
z Instytutu Żywności i Żywienia.

Jedną z kluczowych funkcji aplikacji jest kalkulator, dzięki któremu w prosty sposób obliczymy kaloryczność produktów/potraw oraz zawartość tłuszczu, cukrów i soli. Można z niego korzystać poprzez wprowadzenie z etykiet spożywanych produktów danych o kaloryczności, zawartości tłuszczu, cukrów i soli. W przypadku żywności nieopakowanej oraz potraw można wybierać produkty/potrawy z opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia bazy. Wpisywane informacje tworzą „osobistą historię” produktów i potraw składających się na codzienny jadłospis.


Dodatkowo w aplikacji znajdziemy też zakładkę z Zasadami Zdrowego Żywienia i poradami żywieniowymi oraz zakładkę z propozycjami potraw na każdy dzień tygodnia z podaną zawartością kalorii, tłuszczu czy soli. Funkcja z jadłospisami daje także możliwość wpisywania i uzupełniania jej o własne przepisy – tak, by nie umknęły naszej pamięci. Uzupełnieniem całości jest zakładka poświęcona aktywności fizycznej, w której są dwie opcje: jedna to Spalanie Kalorii – czyli ile i jak musimy ćwiczyć, by spalić określoną liczbę kalorii, i druga: Zestawy Ćwiczeń, gdzie znajdziemy krótkie filmiki, które mogą stanowić podstawę do opracowania własnego planu treningowego.

Aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia powstała w 2015 r. i do tej pory dostępna była wyłącznie na urządzenia mobilne z systemem Android: http://bit.ly/zachowajrow. Aktualnie aplikację można pobrać także na urządzenia z systemem iOS: http://apple.co/2doXTUX

Aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia jest aplikacją darmową. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie: www.asystentzdrowegozywienia.pl

asystent-zdrowego-zywienia_kalkulator

Zachowaj Równowagę to realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia projekt edukacyjny, którego pełna nazwa brzmi: „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” (2011–2016). Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jego całkowity budżet wynosi 5 294 000 CHF, z dofinansowaniem strony szwajcarskiej w wysokości 4 500 000 CHF (85% kosztów) i z budżetu Ministerstwa Zdrowia (15% środków). Partnerami projektu są: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Dietetyki i Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Więcej informacji na temat projektu Zachowaj Równowagę na stronie: www.zachowajrownowage.pl

Więcej informacji o Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy na stronie: www.programszwajcarski.pl

Oceń